Światowy Dzień Zdrowia, który co roku obchodzony jest 7 kwietnia był doskonałą okazją do zaproszenia mieszkańców w progi Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy na Dzień Otwarty. Organizatorzy przybliżyli dzieciom, młodzieży oraz seniorom zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
- Tematem tegorocznej kampanii WHO są „Zdrowe początki ,pełna nadziei przyszłość”, która podkreśla, jak fundamentalne dla przyszłości naszych społeczności jest zdrowie kobiet i dzieci - informuje Łukasz Betański, rzecznik prasowy WSSE w Bydgoszczy.
Jak przeprowadzić samobadanie i dlaczego warto się szczepić
Wydarzenie podzielono na trzy strefy i zaplanowano dla grup zorganizowanych: seniorów, młodzieży i dzieci. Dodatkowo udostępniony został namiot dla mieszkańców przed siedzibą stacji.
- Pierwsza strefa została przeznaczona na ekspertów i bezpośrednie rozmowy z klientami, między innymi na temat szczepień, grzybów, kleszczy, czy zasad zdrowego żywienia - dodaje Łukasz Betański. - Nie zabrakło również fantomów piersi i jąder oraz nauki samobadania. Dodatkowo wystawiony model płuc budził duże zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży. Ponadto na uczestników czekało wiele zagadek, quizów i gadżetów.
Druga strefa, jak wyjaśnia rzecznik, składała się z wykładów i warsztatów w sali kominkowej. Seniorom przydzielona została prezentacja na temat szczepień. Młodzież brała udział w wykładzie pt. „Polubić stres”, natomiast dzieci dowiedziały się m.in. jak prawidłowo zadbać o higienę i zdrowo się odżywiać. Specjaliści z WSSE opowiedzieli o istocie szczepień i odpowiadali na pojawiające się pytania słuchaczy.
W trzeciej strefie zaproszeni goście zwiedzali laboratorium. Przyglądali się doświadczeniom pokazowym, czy przedmiotom używanym w tej pracy.
Laboratorium od kuchni
- Dzień Otwarty w stacji był doskonałą okazją do poznania naszej pracy od kulis i zobaczenia, czym naprawdę się zajmujemy bo bezpieczeństwo zdrowotne to wspólna odpowiedzialność - powiedział Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Wojciech Koper.
Zwiedzanie laboratorium zrobiło największe wrażenie na gościach. Z uwagą przypatrywali się wykonywanym doświadczeniom i pracy nowoczesnych urządzeń wykorzystywanych m.in. w pandemii COVID-19.
- Zobaczyliśmy dużo ciekawych rzeczy i wzięliśmy udział w różnych quizach i konkursach. Otrzymałem wiele fajnych gadżetów. Nawet nie wiedziałem, że to laboratorium jest takie duże i wyposażone w taki sprzęt, który zrobił na mnie ogromne wrażenie. Dostaliśmy fartuchy ochronne i trochę poczułem się jakbym tu pracował – powiedział Dominik - uczeń 8 klasy Szkoły Podstawowej nr 28 w Bydgoszczy.
Źródło: WSSE w Bydgoszczy
