Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa „Za życiem”, czyli jeden lekarz, jeden ośrodek dla ciężarnej i jej dziecka

hw
123RF
NFZ bez limitów płacić będzie za pełną opiekę medyczną nad kobietą w ciąży i jej dzieckiem. Obecnie trwają rozmowy ze szpitalami. Tego, które będą świadczyły te usługi, dowiemy się w lutym.

Wojciech Zawalski, przedstawiciel centrali NFZ, dyrektor 
departamentu świadczeń opieki zdrowotnej, który zajmuje się koordynowaną opieką nad matką i dzieckiem, odwiedził wczoraj Bydgoszcz. W siedzibie NFZ mówił o nowych rozwiązaniach, które powinny ułatwić opiekę nad kobietą w ciąży i noszonym przez nią dzieckiem.

Do realizacji programu ustawy „Za życiem” w naszym województwie może przystąpić siedem szpitali, które posiadają II i III stopień referencyjności.

Także dla chorych dzieci

- Miałem przyjemność tworzyć jeden z pierwszych w Polsce programów opieki koordynowanej. Współuczestniczyłem również w wypracowaniu rozwiązań wdrażających ustawę „Za życiem”, która pozwoli na wprowadzenie opieki skoordynowanej nad ciężarną i dzieckiem wymagającym szczególnej pomocy - oświadczył Wojciech Zawalski.
Opieką koordynowaną mają zostać objęte także dzieci, które w życiu płodowym zostały dotknięte chorobą, np. genetyczną. Ma ona być prowadzona przez trzy lata i przez ten sam ośrodek.

Zobacz również:

Zobacz zdjęcia najseksowniejszych  zawodniczek reprezentujących bydgoskie kluby >>>

Piękne sportsmenki z bydgoskich klubów [ZDJĘCIA]

Ustawa „Za życiem” wprowadzi nowy system opieki nad ciążą powikłaną. Zakłada się, że jeden lekarz przejmie pełną odpowiedzialność za prowadzenie ciąży i porodu oraz urodzone dziecko. Kobieta przez całą dobę będzie miała dostęp do infolinii. Dzięki niej będzie mogła przekazywać swoje wątpliwości i dowiedzieć się, czy aktualny stan wymaga lekarskiej interwencji.

NFZ za to zapłaci

NFZ zapłaci ryczałtem szpitalowi za całą opiekę, łącznie z opieką ambulatoryjną. Usługi te nie będą limitowane. NFZ, jak zapewnił Wojciech Zawalski, będzie finansować także wykonanie zabiegów wewnątrzmacicznych dotyczących np. wodogłowia.
Opieka koordynowana ma być „szyta na miarę”, czyli ma zaspokajać potrzeby pacjenta. Dotyczy to również opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi. NFZ zapewnia, że otrzymają one wszechstronną pomoc w jednym ośrodku. Tego, które szpitale w Kujawsko-Pomorskiem przystąpią do realizacji koordynowanej opieki, dowiemy się 10 lutego.

Przeczytaj:Bydgoszcz. Wirusy w ataku, aż łóżek brak

Polub "Express" na Facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!