Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego zakończył kontrolę w spółce Remondis w Bydgoszczy. Sprawdzano sposób gospodarowania odpadami w związku z eksploatacją instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, zlokalizowanej przy ul. Inwalidów 45 i wywiązywania się przez spółkę z obowiązków nałożonych decyzją Urzędu Marszałkowskiego.
- Podczas kontroli stwierdzono nieprawidłowości w zakresie braku wykonania dwuetapowej hermetyzacji mechaniczno-biologicznego procesu przetwarzania odpadów, której termin realizacji wyznaczono do 18 sierpnia 2022 roku. W związku z tym, do spółki wystosowano wezwanie do usunięcia wskazanych naruszeń - mówi Maria Wiśniewska, dyrektor Departamentu Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim.
Remondis planuje inwestycję
Wyniki kontroli nie będą miały wpływu na zaplanowaną przez Remondis inwestycję przy ul. Inwalidów. Pierwsze prace mają rozpocząć się już w styczniu. Na początku grudnia Wydział Administracji Budowlanej Urzędu Miasta Bydgoszczy zatwierdził projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany i udzielił pozwolenia na budowę. Wcześniej pozytywnie dokumentację ocenił Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
Na początku 2023 roku rozpoczną się rozbiórki związane z przygotowaniem terenu pod inwestycję. Następnie prowadzone będą prace budowlane. W pierwszej kolejności zaplanowano hermetyzację kompostowni na odpady zielone, a później modernizację sortowni. Projekt zakłada także budowę hali przygotowania materiału wsadowego do instalacji.
- Wszystko po to, aby cały proces zagospodarowania odpadów począwszy od rozładunku, przebiegał w zamkniętych obiektach wyposażonych w odpowiednie systemy wentylacji i oczyszczania powietrza, co ma wyeliminować odczuwalne okresowo uciążliwości zapachowe - informuje Agnieszka Sikorska, asystent Zarządu Remondis Bydgoszcz sp. z o.o.
Jak dodaje Marcin Dobiegała, prezes Zarządu Remondis Bydgoszcz sp. z o. o., budowa oraz prace związane z uzbrojeniem terenu i wyposażeniem hal w układy wentylacji potrwają około roku od wbicia pierwszej łopaty.
Wartość inwestycji szacowana jest na około 50 milionów złotych. Remondis ma na ten cel zabezpieczone własne środki, ale stara się też o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Co zmieni się przy ulicy Inwalidów?
Inwestycja obejmuje:
- hermetyzację wiaty kompostowni pryzmowej poprzez zabudowę ścian,
- budowę hali nad placem manewrowym tzw. hali przygotowania wsadu dla celów magazynowania, rozdrabiania i przesiewania odpadów, załadunku i rozładunku odpadów oraz przemieszczania ich pomiędzy poszczególnymi procesami,
- budowę nowej hali sortowni wraz z linią mechanicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych o wydajności 50Mg/h w miejsce istniejącej hali i linii sortowniczej pomocniczej (małej),
- przebudowę istniejącej hali magazynowej odpadów kuchennych i ulegających biodegradacji w celu zespolenia jej z projektowaną halą nad placem operacyjnym,
- wyposażenie nowych hal oraz hali kompostowni pryzmowej w układy wentylacji wraz z oczyszczaniem odprowadzanego powietrza.
Problem z zakładem przy ul. Inwalidów pojawił się w 2013 roku, po uruchomieniu instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych. Od tego czasu okolicznym mieszkańcom dokucza smród pochodzący z odpadów składowanych w tym miejscu.