Może nie rewolucyjne, ale na pewno znaczące zmiany czekają na studentów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Gdzie indziej obejdzie się bez większych modyfikacji. Rozpoczęła się walka o stypendialną kasę.
Po zeszłorocznym zamieszaniu każda informacja dotycząca stypendiów sprawia, że studenci UKW wyostrzają słuch. Wszystko wskazuje jednak, że budzące wątpliwości zapisy są już przeszłością.
Bez bazgrołów i nadużyć
O zmianach w katalogu osiągnięć branych pod uwagę przy przyznawaniu stypendium rektora pisaliśmy parę miesięcy temu. Teraz pojawiły się kolejne nowości. - Przede wszystkim w tym roku przy rozdzielaniu pieniędzy nie będziemy patrzeć na poszczególne roczniki, a na cały kierunek z danego stopnia studiów - tłumaczy Grzegorz Czeczot, przewodniczący samorządu studenckiego UKW. Przykładowo, studenci drugiego roku administracji o stypendium dla najlepszych 10 procent będą konkurować z osobami będącymi na trzecim roku tego samego kierunku.
Druga rzecz to likwidacja progu średniej ocen (wcześniej było to 4,0), pozwalającej ubiegać się o stypendium. - Teraz może zrobić to każdy, kto ukończył pierwszy rok studiów pierwszego stopnia. To pewien ukłon, między innymi, w stronę sportowców. Zdarzało się, że mimo wielu osiągnięć nie mogli oni walczyć o stypendium, bo mieli gorsze oceny - dodaje przewodniczący.
Lepiej ma być także od strony organizacyjnej. Papierowe wnioski zastąpią elektroniczne formularze wypełniane w uczelnianym systemie USOSweb. - Z naszych barków spadną problemy związane chociażby z nieczytelnymi wnioskami. Logowanie na stypendia socjalne, rektora, specjalne i zapomogi rozpocznie się 22 października i potrwa do 9 listopada - mówi Grzegorz Czeczot.
<!** reklama>
Stypendialne zawirowania najprawdopodobniej ominą Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy. Tu składanie wniosków zakończono trzy dni temu. - Z tego, co wiem, zostajemy przy tym co było, z wyjątkiem progów, które zapewne ulegną jakimś zmianom. Konkrety poznamy w najbliższym czasie - informuje Sebastian Kamiński, przewodniczący samorządu studenckiego UTP.
O wysokości pomocy socjalnej, na jaką będą mogli liczyć w tym roku studenci, dowiemy się dopiero, gdy wszystkie wnioski zostaną zweryfikowane. Wiadomo już jednak, że zwiększono próg wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta, który upoważnia do wnioskowania o stypendium socjalne. Wynosi on 850,2 zł netto.
W olimpijskim stylu
Na zastrzyk gotówki mogą liczyć także najlepsi uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Pod koniec czerwca wprowadzono nowe zasady w przyznawaniu nagród za szczególne osiągnięcia dla startujących w olimpiadach i konkursach. Miesiąc później do ratusza wpłynęło blisko 300 wniosków. Gra była warta świeczki, bo do uczniowskiego portfela mogło trafić nawet 2,5 tysiąca zł. - W sumie komisja przyznała nagrody 218 osobom w łącznej wysokości 250 tysięcy złotych - informuje Jadwiga Zagert z Wydziału Edukacji UM.