W I edycji konkursu stypendialnego w roku 2025 indywidualni twórcy i animatorzy kultury ubiegali się o środki finansowe na realizację 33 projektów.
- Komisja stypendialna rozpatruje wnioski o przyznanie stypendium i dokonuje ich oceny kierując się w szczególności kryteriami: znaczenie przedsięwzięcia dla społeczności lokalnej, walory promocyjne, zasięg oddziaływania, oryginalność pomysłu, dotychczasowe osiągnięcia stypendysty, racjonalność kalkulacji kosztów, trwałość rezultatu oraz wzbogacenie oferty kulturalnej miasta - dowiadujemy się z komunikatu Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Były 33 propozycje. Wyłoniono 19 bydgoskich projektów
W skład komisji stypendialnej, powołanej zarządzeniem prezydenta Bydgoszczy, wchodzili: Agnieszka Borowicz-Kempińska, Robert Kufel, Maria Gałęska, przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Miasta Bydgoszczy, Magdalena Zdończyk, Jolanta Chmara, Adam Skrętny, prodziekan Wydziału Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
- Spośród 33 złożonych wniosków w I edycji konkursu stypendialnego na rok 2025 do realizacji przewidziano 19 projektów - informują urzędnicy bydgoskiego ratusza.
Pierwszą grupę stypendiów stanowią projekty muzyczne. W tej grupie znalazło się 6 bardzo różnorodnych stylistycznie przedsięwzięć. Drugą grupę stanowią stypendia dotyczące realizacji projektów wydawniczych - komisja zdecydowała o wsparciu 3 propozycji. Stypendia w zakresie sztuk wizualnych, edukacji artystycznej oraz animacji kulturowej otrzymało 9 projektów. Stypendia w zakresie udziału bydgoskich twórców w krajowych i międzynarodowych przedsięwzięciach artystycznych oraz współpracy międzynarodowej – 1 projekt.
Już ponad 1200 projektów ze stypendiami
Stypendia przyznawane są od 2012 roku w oparciu o Uchwałę Rady Miasta Bydgoszczy. W latach 2012-2024 z tej formy wsparcia z budżetu Miasta dofinansowano 1204 projekty zrealizowane przez 1152 indywidualnych twórców i animatorów kultury. Stypendia mogą być przyznawane osobom indywidualnym lub grupie osób na konkretne przedsięwzięcia, projekty artystyczne i twórcze odbywające się na terenie kraju lub poza jego granicami. Stypendia przyznawane są w kwocie do 6 tys. złotych na projekty realizowane w Polsce lub do 15 tys. złotych na projekty realizowane za granicą.
W 2025 roku w budżecie Miasta na projekty stypendialne przeznaczano kwotę 310 tys. złotych. Kwota do dyspozycji w I edycji konkursu wynosiła 105 tys. złotych. Łącznie na wsparcie projektów stypendialnych w latach 2012-2024 wydano z budżetu Miasta kwotę prawie 5,2 mln złotych.
