Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulice gruntowe w Fordonie nie mają szans na utwardzenie - bo są za młode...

Tomasz Zieliński
Dariusz Bloch/archiwum
Kilkaset dróg w mieście czeka na solidną nawierzchnię. O kolejności jej wykonania stanowić mają obiektywne kryteria. Tyle, że owe „obiektywne” czynniki z góry skazują fordońskie gruntówki na dłuuuuugie lata oczekiwania.

Zapowiedź utwardzenia ulicy Celnej - projekt, który wygrał niedawno głosowanie w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego - przysłania tylko prawdziwy problem. Z powodu kryteriów przyjętych przez radnych, ulice w Fordonie nie mają praktycznie szans na modernizację.

Przywracają normalność

- Wieloletni program modernizacji dróg gruntowych w mieście, do którego tylko w przyszłym roku władza chce dosypać 43 miliony złotych, znacząco dyskredytuje Fordon - mówi Łukasz Wojnarowski, mieszkaniec Mariampola. - Kiedy pierwsza ulica z tych środków zostanie zmodernizowana w Fordonie? Nieprędko, gdyż tylko 15 proc punktów (3 na 20 możliwych) jest przyznawane za kryterium „ilość mieszkańców” danej ulicy, za to aż 6 na 20 można otrzymać za „czas oczekiwania na jej utwardzenie”, przy tym czas ten liczony jest on od daty nadania jej nazwy. Fordon, włączony do miasta w latach 73 - 77 w ten sposób z automatu dostaje 3 pkt. mniej (maksymalnie 3 na 6), co redukuje do zera znaczenie kryterium ludnościowego.

Czytelnik wskazuje też brak parametru stosunku długości ulicy do liczby mieszkańców.

- Jest za to uznaniowe przyznawanie dodatkowych punktów przez ZDMiKP - np. czy ulica jest zalewana przez wody opadowe, które oznaczane są w ten sposób na podstawie zgłoszeń mieszkańców o danym fakcie, a nie po rzetelnej kontroli zarządcy drogi. Kto o tym wiedział, ten mógł zapewnić swojej ulicy dodatkowe dwa punkty w programie - dodaje Łukasz Wojnarowski.

Zobacz również:

Na chodniku, w bramie, na torach... nie przejdziesz i nie przejedziesz - tu parkuje mistrz! Bydgoscy strażnicy miejscy często wzywani są do nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów. Pomysłowość niektórych kierowców nawet ich potrafi zadziwić.  Oto "najciekawsze" pomysły mistrzów parkowania w Bydgoszczy. ➤ Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na dalszych stronach.

Nie przejdziesz, nie przejedziesz... Tak parkują "mistrzowie...

Może kiedyś zmienią...

- Rok nadania nazwy ulicy, liczba mieszkańców, zagrożenie powodziowe wywołane przez opady atmosferyczne, ważność ulicy lokalnej w układzie transportowym miasta, wskaźnik długości dróg gruntowych do sumy długości dróg na osiedlu, funkcjonowanie obiektów użyteczności publicznej - przypomina kryteria wyboru dróg do utwardzenia Krzysztof Kosiedowski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Daje jednak - mglistą - nadzieję.- Po zakończeniu pierwszej edycji, radni powrócą do uchwały z 2015 roku i powtórnie przeanalizują kryteria wyboru, wskazania ulic do budowy. Wówczas może się okazać, że niektóre z nich zostaną zmienione. Najważniejsze jest, że w budżecie miasta na każdą kolejną edycję programu są zabezpieczone środki.

Prognoza pogody (TVN Meteo, x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo