System elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców od ponad dwóch lat budzi emocje. Pierwsze miesiące jego funkcjonowania odsłaniały kolejne mankamenty systemu. Z biegiem czasu większość wad udało się wyeliminować i dlatego...
- Na e-WUŚ nie zgłaszano żadnych skarg w tym roku - oświadcza Barbara Nawrocka, rzeczniczka Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy.
Wady e-WUŚ dotyczą bazy danych oraz szybkości przekazywania informacji przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do NFZ. Kłopoty, przypominamy, mają studenci, osoby po 18. roku życia i dzieci osób zmieniających pracę. Dlatego też warto wiedzieć, że w przypadku, kiedy system nie znajduje danego pacjenta i przy jego nazwisku wyświetla się czerwone światełko, można wypełnić oświadczenie.
Chory może też przedstawić w rejestracji jeden z nadal obowiązujących papierowych dokumentów, potwierdzających prawo do świadczeń, np. legitymację ubezpieczeniową, zaświadczenie od pracodawcy, aktualne zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego. Można też potwierdzić u swojego pracodawcy, że jest się objętym ubezpieczeniem lub skontaktować się z NFZ i wyjaśnić wątpliwości.