https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te osoby mogłyby już nie pracować i od dawna być na emeryturze. Dlaczego nie chcą mieć wolnego?

Mikołaj Wójtowicz
Wideo
od 16 lat
Wiek emerytalny aktualnie wynosi w Polsce to 60 lat dla kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Przepisy prawne, które tak stanowią, obowiązują w naszym kraju od 1 października 2017 r. Mimo to wielu seniorów pracuje na emeryturze. Jak się okazuje, choć wielu z nas ma już prawo do emerytury, to decyduje się na dalszą aktywność zawodową.

Spis treści

Ilu emerytów pracuje obecnie w Polsce?

W Polsce pracuje już ponad 800 tys. emerytów.

„Nie trzeba podnosić wieku emerytalnego, byśmy pracowali dłużej, niż wymaga tego od nas prawo. To już się dzieje. Średni wiek osób z ustalonym prawem do emerytury, które z racji wykonywania pracy podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu, wynosi 66,9 lat” - czytamy w serwisie PulsHR.pl.

Oznacza to, że pracuje jeden z siedmiu emerytów. Wielu robi to właśnie do wieku 67 lat. Pozwala to na podwyższenie swojego świadczenia dzięki dalszemu odprowadzaniu składek emerytalnych i rentowych od wynagrodzenia.

Dane te poznaliśmy dzięki interpelacji posłanki Urszuli Pasławskiej z PSL. Swoje zapytanie skierowała do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

We wcześniejszych latach liczby te były niższe.

  • Na koniec 2020 r. pracowało 776,6 tys. emerytów.
  • Na zakończenie 2022 r. było to już 812,9 tys. emerytów.

Z danych ministerstwa wynika, że w październiku 2022 r. liczba osób z ustalonym prawem do emerytury, którzy:

  • podlegali ubezpieczeniu zdrowotnemu z powodu pracy zarobkowej – było to 812,9 tys. (13,4 proc. pobierających emeryturę z ZUS-u),
  • podlegali ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym – wyniosła 529,2 tys. (8,7 proc. pobierających emeryturę z ZUS-u).

Jak podkreśla Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, ważne jest wprowadzanie nowych zachęt do przedłużania aktywności zawodowej dla chcących kontynuować pracę.

– Stąd też podejmowanych jest szereg rozwiązań na rzecz zatrudniania osób starszych. Wypracowywane są też metody, które wpłyną na aktywizację niewykorzystanych dotąd zasobów ludzkich. Dotyczy to zarówno możliwości pracy z jednoczesnym pobieraniem emerytury, co jest korzystne zwłaszcza dla osób kontynuujących pracę na część etatu, jak i zachęt dla przedłużania momentu przejścia na emeryturę – powiedział Stanisław Szwed.

Jak zauważył wiceminister, aktualnie obowiązujący system ubezpieczeniowy pozwala na jednoczesne pobieranie emerytury i dalszą pracę zawodową.

Gdzie pracują emeryci?

Emeryci, według informacji wiceministra rodziny i polityki społecznej Stanisława Szweda, pracują najczęściej w branżach powiązanych z:

  • opieką zdrowotną,
  • opieką społeczną,
  • edukacją.

„Najwięcej pracujących emerytów zatrudnianych jest u płatników świadczących usługi związane z opieką zdrowotną i pomocą społeczną. Stanowią oni ok. 15 proc. pracujących emerytów. Kolejny najczęściej zatrudniający seniorów sektor naszej gospodarki, to działalność związana z obsługą rynku nieruchomości” – pisał w październiku ubiegłego roku „Dziennik Gazeta Prawna”.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

L
Loreta
Sveiki, kaip gydytojas ėmiau paskolą iš Quick Credits Inc. Jie yra patikimi paskolų davėjai ir suteikia paskolas už mažą 2% palūkanų normą. Norėdami gauti daugiau informacijos, susisiekite su jais el. paštu: [email protected]
G
Gosc
Po co mam pracować skoro mam wyliczoną emeryturę na 315% średniej krajowej a ustawa z 1999r ogranicza mi wysokość do 250%.Przepracowałem 35lat w tym 25 lat w górnictwie pod ziemią.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski