Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Tydzień Orientacyjno-Integracyjny” dla zagranicznych studentów

Małgorzata Pieczyńska
W tym semestrze, w ramach programu „Erasmus +” rozpocznie u nas naukę 178 zagranicznych studentów
W tym semestrze, w ramach programu „Erasmus +” rozpocznie u nas naukę 178 zagranicznych studentów Filip Kowalkowski/Archiwum
Zwiedzanie miasta, wizyta w ratuszu, warsztaty kulinarne i szkolenie z bezpieczeństwa - tak upłyną najbliższe dni nad Brdą studentom „Erasmusa +” . Dziś na bydgoskich uczelniach rozpoczął się „Tydzień Orientacyjno-Integracyjny” dla zagranicznych studentów.

Do Bydgoszczy właśnie dotarła kolejna grupa zagranicznych studentów, którzy w ramach międzynarodowej wymiany - programu Erasmus + będą uczyli się w naszym mieście. W sumie bydgoskie uczelnie przyjmą w tym semestrze 178 zagranicznych żaków. W tym gronie są obywatele, m.in. Turcji, Ukrainy, Grecji, Włoch, Cypru, Chorwacji, Hiszpanii, Rumunii, a nawet Stanów Zjednoczonych. Tradycyjnie już bydgoskie uczelnie łączą siły i organizują „Tydzień Orientacyjno-Integracyjny”. Nie zabraknie zwiedzania miasta, zabawy w pubie i wizyty w bydgoskim ratuszu.

By czuli się bezpiecznie

Nową jakością ich pobytu w mieście będzie szkolenie na temat bezpieczeństwa pt. „Stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja”, które poprowadzi komisarz Anna Zwiefka, pełnomocniczka Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy ds. Ochrony Praw Człowieka. Jako pierwszy poprosił o nie UKW.

Zobacz również:

Studniówkowa moda w Bydgoszczy w 2017 roku. Najlepsze kreacje

- Ubiegłoroczne ataki na zagranicznych studentów, do których doszło w Bydgoszczy uświadomiły nam, że takie szkolenie będzie pomocne - mówi Sławomir Łaniecki, rzecznik uczelni. - Chcemy, żeby nasi studenci czuli się u nas bezpiecznie. Pierwsze szkolenie było dla dydaktyków i koordynatorów grup. Dziś uczestniczyć w nim będą studenci Erasmusa + oraz UKW zaangażowani w programie Buddy Mentor, opiekujący się naszymi zagranicznymi gośćmi. Pobyt u nas rozpocznie 21 osób z ośmiu krajów. Razem w programie Erasmus+ będziemy mieli 39 obcokrajowców, bo 18 osób pozostaje z poprzedniego semestru.

Tytuł szkolenia „Stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja” nie jest przypadkowy. - Warto uświadomić tym młodym ludziom, co leży u źródeł dyskryminacji - mówi komisarz Anna Zwiefka. - Stereotypy sprawiają, że pewne cechy i zachowania przyjmujemy automatycznie jako prawdziwe i utrwalamy je. Z uprzedzeniami wiążą się emocje. Osoba o poglądach rasistowskich nie przyjmuje pozytywnych informacji na temat np. kogoś o innym kolorze skóry, a to rodzi poczucie zniechęcenia wobec niej. Zderzenie stereotypów i uprzedzeń prowadzi właśnie do dyskryminacji. Należy uczulić zagranicznych studentów, aby nagłaśniali każdą sytuację zagrożenia i nie obawiali się zgłaszać tego policji. Tu nie wolno mieć żadnych blokad, bo sprawcy nie są bezkarni. Przepisy Kodeksu karnego mówią wprost, za jakie zachowania grożą sankcje. Taka informacja może być cenna dla zagranicznych studentów. Przy okazji dowiedzą się też, gdzie jeszcze mogą zgłosić się po pomoc i że mogą liczyć na wsparcie koordynatorów na uczelni.

Zobacz również:

Zobacz zdjęcia najseksowniejszych  zawodniczek reprezentujących bydgoskie kluby >>>

Piękne sportsmenki z bydgoskich klubów [ZDJĘCIA]

Chętnych nie brakuje

Przeprowadzeniem szkoleń przez policję już zainteresowane są inne bydgoskie uczelnie.- Planujemy je także zorganizować. Ci studenci muszą wiedzieć, że nie ma społecznej zgody na takie zachowania, do jakich doszło w ubiegłym roku w Bydgoszczy - mówi Sabina Stankiewicz, rzeczniczka Wyższej Szkoły Gospodarki. - W tym semestrze na naszej uczelni rozpoczną naukę w ramach wymiany międzynarodowej 22 osoby z Turcji, Włoch, Hiszpanii i Rumunii. Być może, dołączą Portugalczycy. Opiekę nad nimi sprawuje Dział Spraw Zagranicznych. Na jego pomoc mogą zresztą liczyć jeszcze przed przyjazdem do nas, bo mamy koordynatorów i studentów z programu Studdy Buddy, którzy się tym zajmują. Raz w tygodniu na uczelni organizujemy też regularnie „Dni Orientacyjne”. Można wtedy uzyskać informacje, jak załatwić formalności, czy kwestie z zakwaterowaniem.

Aż 92 zagranicznych studentów zawita na UTP. - „Tydzień Orientacyjno-Integracyjny” pozwoli im poznać naszą kulturę i kolegów z roku, ale też lepiej odnaleźć się w nowym miejscu - twierdzi Agnieszka Kreńska, kierowniczka Działu Informacji i Promocji UTP.

Warto wiedzieć:

Czas pełen atrakcji

„Tydzień Orientacyjno-Integracyjny” na bydgoskich uczelniach rozpoczyna się dziś i potrwa do 25 lutego. Tradycyjnie przygotowano atrakcyjny program.

W programie zaplanowano, m. in.: zwiedzanie Bydgoszczy z przewodnikiem, wizytę w Muzeum Mydła i Historii Brudu, pokaz baristy i degustację kawy, warsztaty z języka polskiego, warsztaty kulinarne, imprezę integracyjną w pubie Kubryk wraz z poczęstunkiem i karaoke, spotkanie w ratuszu z prezydentem Rafałem Bruskim oraz wycieczkę do Torunia, gdzie studenci odwiedzą Muzeum Piernika.

Polub "Express" na Facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!