https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tutaj i tak nikt nie uczy

Paweł Antonkiewicz
Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu w Nakle mają zapaść uchwały w sprawie zamiaru likwidacji 28 ośmiu szkół, działających w Lubaszczu, Nakle, Samostrzelu i Szubinie.

Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu w Nakle mają zapaść uchwały w sprawie zamiaru likwidacji 28 ośmiu szkół, działających w Lubaszczu, Nakle, Samostrzelu i Szubinie.

<!** Image 2 align=right alt="Image 108516" sub="Technikum Informatyczne w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Staszica
w Nakle przyjmuje uczniów od trzech lat / Fot. Paweł Antonkiewicz">- Nie chcemy likwidować czegoś, co dobrze funkcjonuje. Myślimy o formalnym zlikwidowaniu szkół, które i tak istnieją tylko na papierze, ponieważ od kilku lat ze względu na brak naboru nie prowadzi się w nich kształcenia. Dotyczy to placówek powołanych przed 2002 roku - informuje Ewa Szłapa, dyrektor wydziału edukacji nakielskiego starostwa.

Wszystkie szkoły wchodzą w skład zespołów. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nakle intencją władz jest zlikwidowanie 13 szkół, między innymi, zasadniczych szkół: rolniczej, spożywczej, odzieżowej, zasadniczej dokształcającej, liceum ekonomicznego, handlowego, technicznego, rkonomicznego dla dorosłych, szkoły policealnej. W ZSP w Szubinie ma zniknąć 7 szkół, m.in., licea: profilowane, ekonomiczne, agrobiznesu, Technikum Ogrodnicze, II Liceum Ogólnokształcące. ZSP Lubaszczu ma się pozbyć technikum: ekonomiczno-handlowego i uzupełniającego oraz liceum profilowanego. Pięć szkół mniej ma też mieć Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Samostrzelu, gdzie powiat ma zamiar zlikwidować: Technikum Zawodowe, Rolnicze oraz licea: ekonomiczne, agrobiznesu i profilowane.

<!** reklama>Najwięcej szkół do zlikwidowania jest w ZSP w Nakle.

<!** Image 3 align=left alt="Image 108516" sub="Na murze już od dawna nie ma tych tablic szkół, ponieważ one w rzeczywistości i tak nie funkcjonują / Fot. Paweł Antonkiewicz">- Wszystkie z nich od kilku lat istnieją tylko na papierze. Część powstała w innych warunkach funkcjonowania oświaty, kiedy bazą dla nich była szkoła podstawowa i po reformie gimnazjalnej nie miały racji bytu - podkreśla Alicja Czubak, dyrektor zespołu. - Kształcimy za to w szkołach, które powstały niedawno, jak działające od 2006 roku technikum informatyczne, a we wrześniu uruchomimy zasadniczą szkołę wielozawodową.

- Poza liceum profilowanym, zlikwidowane będą u nas stare szkoły podstawowe - informuje Małgorzata Ciechanowska, dyrektor ZSP w Samostrzelu. - Mamy za to chętnych do szkół niedawno uruchomionych, jak: Technikum Weterynarii, Technikum Architektury Krajobrazu i Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

- Sami zaproponowaliśmy formalne zlikwidowanie szkół, w których od kilku lat nie jest prowadzone nauczanie - mówi Elżbieta Nowicka, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie. - Nie będzie to miało żadnego znaczenia dla naszego funkcjonowania, nikt też nie straci z tego powodu pracy. Propozycje likwidacji szkół zaakceptowały nie tylko dyrekcje zespołów, ale także rady rodziców.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski