Na terenie starego miasta w Żninie prowadzone są prace ziemne, związane z rewitalizacją starówki. W jednym z wykopów natknięto się na zabytkowy wodociąg.
<!** Image 2 align=right alt="Image 109957" sub="W tym wykopie odnaleziono fragmenty drewnianego wodociągu. 4-metrową rurę zakonserwują teraz archeolodzy z Biskupina, a później znalezisko zostanie przekazane miastu Fot. Jaśmina Malak">Na miejscu znaleziska bardzo szybko pojawili się archeolodzy z biskupińskiego muzeum. Pracom z zaciekawieniem przyglądali się mieszkańcy grodu. Dwa lata temu w trakcie budowy ciepłociągu w mieście odnaleziono podobny fragment wodociągu, który został przewieziony do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Tam naukowcy zakonserwowali znalezisko. - Odkryty fragment wodociągu to rura długości około 4 metrów. Zachowała się w bardzo dobrym stanie - mówi Szymon Nowaczyk z Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.
Nie wiadomo jeszcze, z jakiego okresu pochodzi znalezisko. Archeolodzy podejrzewają, że powstało ono w czasach nowożytnych, najprawdopodobniej w XVII-XVIII wieku. Nieznana jest także dokładna trasa wodociągu. Prawdopodobnie prowadził on świeżą wodę z Jeziora Małego w kierunku północnej części miasta do placów: Zamkowego, Działowego, a kończył się na ulicy Kościuszki. Po przeprowadzeniu niezbędnych prac konserwacyjnych, fragment wodociągu zostanie przekazany miastu.
<!** reklama>Żnińskie władze planują umieścić eksponat w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie.
<!** Image 3 align=right alt="Image 109957" >Brana jest też pod uwagę możliwość jego umiejscowienia w miejscu odnalezienia, co znacznie zwiększyłoby atrakcyjność miasta.
Znaleziska archeologiczne byłyby prezentowane tak jak w Krakowie - odrestaurowana rura pokazywana byłaby pod pancerną szybą na deptaku. - To by było bardzo oryginalne rozwiązanie - mówi pan Jerzy ze Żnina. - Gdyby jeszcze archeologom udało się odkryć fragmenty murów otaczających gród.... W mieście jest wiele historycznych miejsc, które warto pokazać innym. Z pewnością takie znaleziska jak stary wodociąg, pomogą ściągnąć do nas turystów.