MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa rewitalizacja uliczek Starego Rynku w Bydgoszczy. Rybi Rynek oddany pieszym

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Wideo
od 7 lat
Trwają prace związane z rewitalizacją uliczek Starego Rynku w Bydgoszczy oraz przebudową Rybiego Rynku. Robotników można spotkać m.in. na Grodzkiej i ul. Zaułek. Jak przekazali drogowcy, w kwietniu część prac ma zostać zakończona.

– Jeszcze w tym miesiącu planujemy zakończyć większość robót przy rewitalizacji uliczek Starego Rynku. Działamy na ul. Przyrzecze, Grodzkiej, ul. Zaułek i Pod Blankami – przekazał w czwartek (11 kwietnia) Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

– W trakcie naszych robót archeolodzy odnaleźli:

  • szczątki spalonego drewnianego domu, który stał na ul. Pod Blankami;

  • fragment późnośredniowiecznego muru – ul. Przyrzecze (XV w.);

  • fragment nowożytnych murów miejskich - Pod Blankami;

  • fragmenty ceramiczne.

Dziś archeolodzy badają odkrytą posadzkę i fragment muru kamienicy, która stała nad rzeką przy ul. Grodzkiej (obszar Domu Polskiego) – przekazują drogowcy.

– Kamienica (powstała blisko 200 lat temu) była niegdyś najbardziej znana z popularnej kawiarni Cafe Bristol, której weranda zwisała nad wodą. W budynku mieścił się także hall kina „Lido”. Budynek został zburzony w czasie okupacji – przypomnieli.

Prowadzone prace (w tym na Malczewskiego i Jana Kazimierza) zostały zlecone w jednym postępowaniu przetargowym wraz z rewitalizacją Rybiego Rynku. Wykonawcą robót jest firma Betpol z Bydgoszczy. Koszt inwestycji wynosi ponad 24 mln. Wszystkie prace mają potrwać około roku (ruszyły w listopadzie 2023 r.).

Na efekt końcowy trzeba jeszcze zaczekać, ale na niektórych uliczkach stan zaawansowania prac jest na tyle duży, że można pokusić się o pierwsze oceny. – ZDMiKP przekonywał kilka dni temu, że będzie pięknie, a na profilu bydgoszcz.pl padły słowa zachwytu – „Piękny bruk w starym stylu i różnym rodzaju” – czytamy na profilu Po Bydgosku (wpis z 18 marca), którego autor postanowił sprawdzić sytuację na miejscu.

– Zajrzałem akurat na ul. Zaułek i faktycznie, zgodnie z deklaracjami miasta na pierwszych kilkunastu metrach faktycznie mamy najróżniejsze rodzaje bruku. Mamy „bruk nieśmiały”, który boi się wychylić spod grubej warstwy betonu, którym został zalany, mamy „bruk wyzwolony”, który betonu ani żadnej innej formy związania z nawierzchnią nie uświadczył, a pod stopami można też wyczuć „bruk pozorny”, czyli taki który niby ułożony, ale w ogóle jednolitej zdatnej do chodzenia nawierzchni nie tworzy z powodu wystających kantów i innych „potykaczy” – napisał.

Zauważył, że jest wiele pozytywnych zmian, jak uporządkowanie rynsztoka, obwolut okien piwniczanych i wejść do budynków i liczy na to, że niedociągnięcia związane z brukiem zostaną naprawione przed odbiorami. Zapytaliśmy drogowców o dalszy harmonogram inwestycji oraz o to, czy wskazane we wpisie obszary będą jeszcze poprawiane przed zakończeniem prac. Czekamy na odpowiedź.

Koniec parkowania

Obecnie Rybi Rynek zamienił się w zaplecze materiałowe. Niedługo głównie tam będą wykonywane prace w centrum Bydgoszczy. Z placu po zmianach zniknie parking. Rybi Rynek będzie przeznaczony wyłącznie dla ruchu pieszego. W rogach, od strony spichrzy, dosadzone zostaną drzewa, które będą podświetlone.

Drogowcy zapowiedzieli, że przy przystanku tramwaju wodnego powstanie podświetlana róża wiatrów. Montowane będą też ławki i krzesła zaprojektowane przez studentów wzornictwa Politechniki Bydgoskiej. Ul. Grodzka na obszarze objętym opracowaniem zachowa swój dotychczasowy charakter z wyłączeniem możliwości parkowania pojazdów. Będzie tam więcej przestrzeni dla pieszych.

Miasto zapowiedziało, że po zakończeniu drogowych prac na Rybim Rynku planowane jest wprowadzenie dodatkowych elementów, które mają nawiązywać do historii tej części Bydgoszczy. Planowane jest m.in. umieszczenie przy nabrzeżu żurawia przypominającego o dawnym porcie oraz rzeźby kobiety sprzedającej śledzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera