Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzeba wsłuchać się w to, co mówi nasz organizm - walka z przeziębieniem będzie krótsza i zwycięska

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Inhalacje to świetny sposób na pozbycie się uciążliwego kataru
Inhalacje to świetny sposób na pozbycie się uciążliwego kataru Thinkstock
Coraz więcej osób odwraca się od antybiotyków i aptecznej chemii, starając się zwalczyć choroby naturalnymi sposobami. Takie metody skutecznie leczą z przeziębienia.

Mimo że popularne powiedzenie mówi o tym, że leczone przeziębienie trwa tydzień, a nieleczone
- siedem dni, to jednak warto zwalczać już pierwsze objawy infekcji tak, by powstrzymać jej rozwój. Na szczęście, moda na mocne leki, w tym antybiotyki, mija, a z pomocą przyjść nam może medycyna naturalna i sama przyroda.
By uniknąć przeziębienia powinniśmy starać się przebywać w cieple. Tyle że w czasie listopadowych deszczy i wiatru niezwykle łatwo się wychłodzić, co bardzo obniża odporność organizmu.
Jeśli już się przeziębiliśmy, musimy zadbać o to, by przebywać w ciepłym pomieszczeniu. Wtedy siły organizmu koncentrować się będą na walce z infekcją, a nie na zabezpieczaniu organizmu przed zimnem.
Podstawą jest więc picie gorących, rozgrzewających płynów. Tu sprawdzą się herbata z cytryną i miodem czy herbata z pigwą i sokiem malinowym.

Leki z ziołowej apteki

- Lipa, bez i rumianek idealnie nadają się na herbatki napotne przy przeziębieniu. Można do nich dodawać miód czy sok malinowy, żeby je dosłodzić - mówi Krystyna Stawska, właścicielka sklepu zielarskiego w Toruniu. - Jeżówka purpurowa z kolei działa uodporniająco i pomaga przy stanach zapalanych górnych dróg oddechowych. Na bakterie i wirusy dobrze działa olejek z oregano, podobnie jak wyciąg z pestek grejfruta. Organizm wzmocnić można też propolisem w kroplach. Wszystkie te preparaty i zioła stosować można zarówno w czasie przeziębienia, jak i wcześniej - zapobiegawczo.
Szczególnie irytujący w czasie przeziębienia jest katar - zalegająca w zatokach nosowych wydzielina nie pozwala swobodnie oddychać i spać. Można się jej jednak dość łatwo pozbyć poprzez systematyczne inhalacje. W aptekach możemy kupić gotowe pojemniki do inhalacji i ziołowe roztwory do wdychania. Wystarczy też wdychać opary znad zwykłej szklanki, wypełnionej ziołowymi herbatkami, na przykład rumiankową. Wszystkie te zabiegi mają zmniejszyć obrzęk śluzówki i ułatwić usuwanie śluzu.
Zioła nie zrujnują portfela
- Ważne, żeby wczuć się w swój organizm, jeśli pierwsze objawy przeziębienia szybko się wyłapie, łatwiej zastosować odpowiednie zioła. Gdy choroba się rozwinie, walczyć z nią znacznie trudniej - podkreśla Krystyna Stawska. Z tej prawdy wiele osób zdało już sobie sprawę. - Mój sklep mieści się nieopodal miasteczka uniwersyteckiego, ale trafiają więc do mnie zarówno młodzi, jak i starsi klienci. Wiele osób zwraca się w kierunku ziół, choć nadal są tacy dla których leczenie bez antybiotyków to nie leczenie. Koszty naturalnej kuracji są jednak niższe, zwłaszcza gdy wliczy się skutki uboczne wszelkich chemicznych preparatów - uważa zielarka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!