Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zadbać o wątrobę? Dieta wątrobowa pomoże oczyścić organizm z toksyn i wspomóc regenerację wątroby. Chora wątroba - jak sobie pomóc?

mik, bonavita, abczdrowie.pl, poradnikzdrowie.pl, pomorska.pl, motywatordietetyczny.pl
Pacjenci z chorą wątrobą często narzekają na bóle brzucha, uczucie rozpierania brzucha pod prawym łukiem żeber, kłucie po prawej stronie brzucha i pleców.
Pacjenci z chorą wątrobą często narzekają na bóle brzucha, uczucie rozpierania brzucha pod prawym łukiem żeber, kłucie po prawej stronie brzucha i pleców. 123rf
Antybiotyki i leki na przeziębienie na bazie paracetamolu skutecznie radzą sobie z infekcjami i zakażeniami bakteryjnymi. Czasem sięgnięcie po nie to jedyna metoda na wyzdrowienie. Niestety, każdy lek, który zażywamy wpływa negatywnie - w mniejszy lub większy sposób - na nasz organizm. Jak wspomóc pracę wątroby? [CHORA WĄTROBA OBJAWY, DIETA WĄTROBOWA, JAK OCZYŚCIĆ ORGANIZM, JAK WSPOMÓC WĄTROBĘ, CHORA WĄTROBA - CO MOŻNA JEŚĆ, CHORA WĄTROBA - CZEGO NIE JEŚĆ, ZIOŁA, PRZYPRAWY, WARZYWA I OWOCE, KTÓRE WSPOMAGAJĄ WĄTROBĘ]

Wątroba to narząd, który usuwa z ludzkiego organizmu toksyny, dba o ciepłotę ciałą, reguluje przemiany tłuszczów i węglowodanów. Wątroba to bardzo ciężko pracujący narząd, który - na szczęście - sam się regeneruje. Jednak, jeśli prowadzimy niezdrowy tryb życia, regeneracja wątroby będzie zaburzona, a sam organ stanie się niewydolny. Szczególnie antybiotyki wyjaławiają naszą dobrą florę bakteryjną i negatywnie wpływają na wątrobę. Katastrofalny wpływ na pracę i stan wątroby ma alkohol, który może doprowadzić do marskości wątroby - stanu, w którym ten narząd przestaje pracować.

Dieta wątrobowa. Co oprócz antybiotyków i leków jej szkodzi?

Nie tylko antybiotyki i leki obciążają wątrobę. Szkodliwe działanie dla niej ma przede wszystkim alkohol, a także środki odurzające, papierosy, sól, preparaty z wysoką zawartością żelaza i witaminy A, leki sterdowe, hormonalne i przeciwdepresyjne. Również tłuste potrawy i kawa nie wpływają dobrze na pracę wątroby.

Dieta wątrobowa. Niewydolność wątroby. Oznaki

Niewydolność wątroby może się nie objawiać w początkowym stadium, jednak w późniejszym czasie organizm będzie odczuwać tego skutki. Początkowo są to objawy zmęczenia, braku apetytu, nudności, bóle brzucha, uczucie rozpierania brzucha pod prawym łukiem żeber, kłucie po prawej stronie brzucha i pleców, spadek masy ciała, biegunki. Chora wątroba objawia się także skórnymi zmianami - skóra robi się zimna i wilgotna, pojawiają się na niej plamy w odcieniach żółci i brązu. Często na skórze pojawia się duża ilość piegów, brodawek i niewielkich brązowych znamion. Warto w porę zareagować i wspomóc wątrobę w jej regeneracji.

zobacz też:

Jak długo możemy przebywać na zwolnieniu lekarskim? Ile w tym czasie dostajemy wynagrodzenia? Kiedy ZUS może podważyć zwolnienie i odebrać zasiłek? Jakie prawa ma lekarz, orzecznik ZUS? Jak odwoływać się od orzeczenia ZUS? Czy trzeba wpuścić kontrolera ZUS do domu? Ile mamy czasu na dostarczenie zwolnienia do ZUS? Kogo najczęściej bierze pod lupę ZUS, sprawdzając prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich? O  tym wszystkim na kolejnych planszach naszej galerii. Kliknij i przeczytaj więcej ►►►Jak ludzie nadużywają zwolnień lekarskich? Prawdziwe historie kontrolerów ZUS-u.Smaki Kujaw i Pomorza odc. 3

Zwolnienia lekarskie, świadczenie chorobowe, kontrole ZUS. K...

Dieta wątrobowa. Najlepsze pożywienie dla wspomagania regeneracji wątroby:

Chora wątroba objawia się także skórnymi zmianami - skóra robi się zimna i wilgotna, pojawiają się na niej plamy w odcieniach żółci i brązu.

Dieta wątrobowa. Czego nie jeść, by wspomóc regenerację wątroby?

By wspomóc regenerację wątroby unikajmy: alkoholu, kawy, herbaty, tłustych i mocno doprawionych i posolonych potraw, octu, pieprzu, papryki, maggi, musztardy, ogórków konserwowych, marynat, kostek bulionowych, cukru, słodyczy, tortów i ciast, kakao, orzechów, mleka pełnotłustego, żółtych serów, kefirów, jogurtów, twardych margaryn, niektórych gatunków mięs (wieprzowina, baranina, kaczka, gęś, dziczyzna), konserw mięsnych, zawiesistych zup, tłustych ryb (karp, węgorz, tołpyga, sardynka, łosoś, śledź), mącznych potraw (pierogi, naleśniki, łazanki), makaronów razowych, blin, krokietów, warzyw strączkowych, cebuli, kalarepy, rzodkiewki, fasolki szparagowej, grzybów, bigosu, smażonych potraw, frytek i chipsów, napojów gazowanych i słodzonych.

Dieta wątrobowa. Co możemy jeść?

Dozwolonymi produktami w diecie wątrobowej są: kawy zbożowe, herbaty ziołowe i owocowe, soki i przeciery, suchary, pieczywo drożdżowe, czerstwe pieczywo pszenne, ryż, makarony niskojajeczne, kasza jęczmienna, manna, kukurydziana i krakowska, chude rosoły, zupy owocowe, jarzynowe i ziemniaczane i na wywarach z jarzyn i chudego mięsa. Z wędlin możemy jeść polędwicę i chudą szynkę, dopuszczalny jest drób, cielęcina, mięso z królika i chuda wołowina. Z ryb tylko gatunki nietłuste: sola, dorsz, mintaj, morszczuk, sandacz, okoń, lin, dorsz, pstrąg, flądra. Do poprawienia smaku potraw możemy stosować liść laurowy, ziele angielskie, wanilię, słodką paprykę, pieprz ziołowy, zioła, koperek, cynamon. Imbir i cykoria to produkty, które regenerują uszkodzoną wątrobę. Szczególnie polecane warzywa w diecie wątrobowej to marchew, buraki, dynia, brokuły, kalafior cykoria, karczochy i kabaczki. Zalecane jest jedzenie owoców dojrzałych, bez skóry i pestek: malin, porzeczek, jagód, truskawek, pomarańczy i jabłek w każdej postaci - także gotowanych, pieczonych, soków i przecierów - bo te rozpuszczają złogi w przewodach żółciowych (na poprawę pracy dróg żółciowych pozytywnie wpływa także sok grjpfrutowy).

Dieta wątrobowa lekkostrawna niskotłuszczowa:

Dieta wątrobowa. Zasady żywienia

W diecie, która ma oczyścić nasz organizm i wspomóc regenerację wątroby są pewne żelazne reguły, o których nie powinniśmy zapominać.

  • 1) Jedz mniejsze ilości, ale częściej
  • 2) Wprowadź do diety surowe warzywa
  • 3) Posiłki gotuj na parze lub duś w małej ilości wody pod przykryciem. Nie smaż!
  • 4) Wybieraj produkty bogate w błonnik
  • 5) Ogranicz spożycie tłuszczów i węglowodanów prostych
  • 6) Pamiętaj o piciu wody. Woda pomaga oczyścić wątrobę i nerki. Należy ją pić regularnie w małych ilościach w ciągu całego dnia, unikać powinniśmy natomiast spożywania dużych objętości płynów w trakcie posiłków.

Tłuste potrawy i kawa nie wpływają dobrze na pracę wątroby.

Dieta wątrobowa. Przykładowe posiłki na dzień

Śniadanie: pieczywo mieszane – chleb pszenny i pieczywo drożdżowe, masło w niewielkiej ilości, pasta z chudego sera twarogowego z pomidorami, kasza manna na mleku lub wywarze z warzyw, miód, napój z dzikiej róży.
Obiad: zupa jarzynowa z lanymi kluskami, pulpety z cielęciny, sałata zielona, tłuczone ziemniaki, marchew gotowana, kompot z jabłek.
Podwieczorek: koktajl mleczno-warzywno-owocowy, biszkopty.
Kolacja: pierogi leniwe, surówka z jabłek, herbata z cytryną.

Dieta wątrobowa. Zioła i rośliny, które wspomagają pracę wątroby

  • We wspomaganiu regeneracji chorej wątroby świetnie sprawują się zioła. Odtruwająco i oczyszczająco na wątrobę działa ostropest plamisty, który ma również właściwości ochronne i osłonne, zapobiegające przedostawaniu się toksyn do organizmu.
  • Mniszek lekarski wykazuje działanie żółciotwórcze, żółciopędne, a także przeczyszczające. By wspomóc pracę wątroby, zaleca się podjęcie kilkumiesięcznej kuracji z użyciem tego zioła.
  • Karczoch to kolejna roślina, która podobnie jak mniszek lekarski działa żółciotwórczo i żółciopędnie, ponadto odtruwa i regeneruje wątrobę, a także obniża poziom złego cholesterolu.
  • Buraki i marchew - to warzywa bogate w flawonoidy, które wspomagają detoksykację i stymulują działanie wątroby. Spożywać je można w każdej postaci - surowych i gotowanych warzyw, sałatek i soków.
  • Kurkuma - przyprawa o działaniu przeciwzapalnym. Z pomocą kurkumy wątroba lepiej metabolizuje tłuszcze i łatwiej się regeneruje. Aromatyczna przyprawa ma także działanie wspomagające enzymy, które ułatwiają wypłukiwanie substancji kancerogennych z organizmu. Kurkumę najlepiej pić w szklance ciepłej wody z dodatkiem czarnego pieprzu.
  • Cytryna i grejpfrut - te cytrusy zawierają znaczące ilości witaminy C oraz cennych antyoksydantów, odgrywających znaczącą rolę w czyszczeniu wątroby. Najlepiej pić szklankę soku grejpfrutowego lub szklankę wody z sokiem z połowy cytryny na czczo każdego dnia.
  • Zielona herbata - napary z zielonej herbaty, pite 2, 3 razy dziennie wesprą funkcjonowanie wątroby, a zawarte w liściach zielonej herbaty katechiny przeciwdziałają stłuszczaniu wątroby.
  • Jabłka - dzięki pektynie, pęczniejącej w drogach trawiennych, pomagają czyścić jelita, usuwają toksyny z organizmu.
  • Brokuły, kalafior i kapusta to warzywa bogate glutation, który odgrywa kluczową rolę w oczyszczaniu wątroby. Te warzywa nie tylko wspomagają pracę tego narządu, ale ich spożywanie łączone jest z niższą zachorowalnością na nowotwór wątroby oraz na raka jelita grubego, prostaty, szyjki macicy, tarczycy i piersi.
  • Awokado - owoc bogaty w glutation, reguluje cholesterol w organizmie, wpływa na obniżenie złego (HDL) i podwyższenie dobrego (LDL).
  • Według ostatnich badań wynika, że w regeneracji wątroby ważną role odgrywa aminokwas tauryna która hamuje aktywność komórek gwiaździstych mających wpływ na włóknienie, tauryna ma również duże znaczenie w procesie samozniszczenia zwłókniałych komórek .Warto, więc spożywać produkty bogate w ten aminokwas, takie jak ryby, owoce morza, podroby zwierzęce i mięso, Można także stosować różne suplementy diety uzupełniające tauryny.

Wątroba. Na jej działanie ma także codzienne funkcjonowanie

Zachowanie odpowiedniej aktywności fizycznej ma ogromne znaczenie dla odpowiedniego funkcjonowania wątroby. Brak ruchu zaburza przemiany węglowodanowe, spalanie tłuszczów i przyswajanie wapna.

Polub nas na Facebooku

Malwina Wędzikowska: Co najmniej raz w roku poddaję się głodówce bądź diecie:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo