W grupie wiekowej obejmującej nastolatków w wieku 16-17 lat, trądzik dotyka 95-100 proc. chłopców i 83-85 proc. dziewcząt. Na szczęście, większość z nich zmaga się z łagodną postacią trądziku młodzieńczego. Jego ciężka postać pojawia się bowiem jedynie u 15 proc. chorych.
Czym jest trądzik pospolity?
Trądzik pospolity (trądzik młodzieńczy) jest chorobą skóry, występująca przede wszystkim na twarzy, ale także na plecach, ramionach i dekolcie. Pierwsze objawy trądziku pojawiają się zazwyczaj w wieku nastoletnim i negatywnie oddziałują na samoocenę dorastających dziewczynek i chłopców.
Podstawowe przyczyny trądziku pospolitego to:
- Wytwarzanie sebum.
- Aktywność poszczególnych hormonów.
- Obecność określonych bakterii.
- Właściwości mieszków łojowych.
Istnieje wiele różnych podziałów trądziku, w których za podstawę brane pod uwagę są odmienne czynniki wywołujące chorobę, czy też stopień nasilenia zmian.
Zobacz wideo: 5 domowych sposobów na trądzik. Wszystkie produkty znajdziesz w swojej kuchni.
Trądzik pospolity. Zobacz jak można pozbyć wyprysków - sposoby
W profilaktyce trądziku bardzo istotna jest właściwie zbilansowana dieta. Powinna ona być bogata w białko i uboga w tłuszcze oraz węglowodany. Niezwykle ważny jest optymalny poziom witamin, a także makro- i mikroelementów.
Nie tylko sprawiają one, że nasza skóra wygląda lepiej, ale przede wszystkim łagodzą objawy trądziku. Osoby zmagające się z tą chorobą skóry powinny także pamiętać o unikaniu tych produktów i potraw, które w jakiś sposób wpływają na zaostrzenie się jej objawów, w tym: alkoholu, czekolady, orzechów i ostrych przypraw.
