Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To się dzieje z organizmem, gdy jemy jagody. Oto właściwości zdrowotne jagody kamczackiej

Joanna Gólczyńska
Joanna Gólczyńska
W czerwcu rozpoczyna się sezon na jagody. Różnorodne odmiany można spotkać w lesie lub uprawiać w ogródku bądź na działce. W ostatnich latach szczególną popularnością cieszy się jagoda kamczacka. Małe mięsiste owoce z nasionami są nie tylko smaczne i łatwe w uprawie, ale także są źródłem wielu cennych składników odżywczych. Oto co dzieje się z organizmem, gdy jemy jagody. Poznaj ich właściwości zdrowotne! Szczegóły w galerii.
W czerwcu rozpoczyna się sezon na jagody. Różnorodne odmiany można spotkać w lesie lub uprawiać w ogródku bądź na działce. W ostatnich latach szczególną popularnością cieszy się jagoda kamczacka. Małe mięsiste owoce z nasionami są nie tylko smaczne i łatwe w uprawie, ale także są źródłem wielu cennych składników odżywczych. Oto co dzieje się z organizmem, gdy jemy jagody. Poznaj ich właściwości zdrowotne! Szczegóły w galerii. pixabay
W czerwcu rozpoczyna się sezon na jagody. Różnorodne odmiany można spotkać w lesie lub uprawiać w ogródku bądź na działce. W ostatnich latach szczególną popularnością cieszy się jagoda kamczacka. Małe mięsiste owoce z nasionami są nie tylko smaczne i łatwe w uprawie, ale także są źródłem wielu cennych składników odżywczych. Oto co dzieje się z organizmem, gdy jemy jagody. Poznaj ich właściwości zdrowotne!

Jagoda kamczacka cieszy się coraz większą popularnością w ogrodach. Swoją pozycję zawdzięcza odporności na mróz - nawet do kilkudziesięciu stopni, a także szybkiemu dojrzewaniu. Pierwszymi owocami możemy cieszyć się już na początku czerwca. Ich smak jest bardzo rzadki, słodko-kwaśny z nutą goryczki. Jagoda kamczacka dostępna jest w wielu odmianach, spośród których w Polsce najchętniej uprawia się:

  • "Czelabinkę" - bardzo obicie owocuje; jagody pojawiają się już w pierwszym roku po posadzeniu rośliny,
  • "Wołoszebnicę" - owocuje przez cały czerwiec, jagody bogate są w cenne związki fenolowe,
  • "Atut" - to polska odmiana, wcześnie dojrzewa, owoce mają słodki smak,
  • "Wojtka" - popularna polska odmiana, słodkie owoce nadają się do robienia dżemów i powideł, osiągają zaledwie około metra wysokości,
  • "Jolantę" - gatunek ten jest bardzo plenny, z jednego w pełni dojrzałego krzewu można uzyskać nawet do 5 kilogramów owoców,
  • "Dlinnopłodną" - krzewy są bardzo wysokie, lecz owoce smaczne, pozbawione nuty goryczy,
  • "Ruben" - jej owoce mają podobny smak do borówki amerykańskiej, są słodkie, jędrne i mięsiste, nadaje się do dłuższego przechowywania.

To się dzieje z organizmem, gdy jemy jagody. Oto właściwości zdrowotne jagody kamczackiej

Jagoda kamczacka to roślina bogata w składniki odżywcze. Zawiera w sobie witaminy C, A, E oraz z grupy B, minerały takie jak żelazo, jod, magnez, krzem, mangan, fosfor, miedź, potas czy wapń, a także flawonoidy i kwasy fenolowe.

Regularne spożywanie jagód może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Sprawdź w naszej galerii, co dzieje się z organizmem, gdy jemy jagody:

***
Przeczytaj także: Tak nigdy nie rób ogórków kiszonych. Przez te błędy tracą wartości odżywcze

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera