Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu zorganizowało terenową wyprawę, która odbyła się w minioną sobotę.
Było to ostatnie w tym roku terenowe obserwowanie i liczenie ptaków, które jest realizowane w ramach cyklu projektu „Przywrócić Wisłę - grupa birdwatching”.
W uroczysku Prodnia
- Ostatnia wyprawa zgromadziła rekordowo dużo chętnych, licząc z dzielnymi dziećmi, było nas 30 - informuje Hanna Rzadkosz, współautorka projektu, reprezentantka Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. - Wyruszyliśmy w teren prowadzeni przez Dawida Kilona.
Uczestnicy wyprawy wspięli się na wysoczyznę doliny Wisły, do Uroczyska Prodnia. Tam na osłoniętym polu obserwowali, m.in. ptaki: krogulce, myszołowy, pustułki, bieliki i rzadkiego sokoła drzemlika.
- Odkryciem okazały się urocze raniuszki - podkreśla Hanna Rzadkosz i dodaje, że zaobserwowano 33 (rekord projektu to 38) gatunki ptaków, w tym wcześniej nie widzianych, czyli: krzyżodzioba, dzięcioła czarnego, gąsiorka i czyżyka.
Fantastyczne wrażenie robiły przeloty kluczy kormoranów, których naliczyliśmy ok. 170.
Ostatnia wyprawa zgromadziła rekordowo dużo chętnych, licząc z dzielnymi dziećmi, było nas 30 - mowi Hanna Rzadkosz
Sobotnie wyjście terenowe do uroczyska i nad brzegi Wisły zostało zarejestrowane w Ogólnopolskim Towarzystwie Ochrony Ptaków jako element obchodów Europejskich Dni Ptaków, czyli wielkiej akcji liczenia gatunków i osobników.
- Po wycieczce organizatorzy wypełnili specjalny formularz on-line - podkreśla Hanna Rzadkosz.
Szukaj w „Expressie”
W wycieczce i obserwacjach ptaków (nie tylko tych migrujących) oraz motyli, które leciały na południe Europy (są gatunki docierające nawet do brzegów Morza Śródziemnego) uczestniczyli dziennikarze „Expressu Bydgoskiego”. Obszerne relacje odnajdziecie Państwo w najbliższym wydaniu fordońskiego dodatku oraz w jednym z internetowych programów „Kudłatych świat”.
Polub nas na Facebooku