Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tereny po bydgoskim Zachemie będą oczyszczane - GDOŚ odpowiada Rzecznikowi Praw Obywatelskich

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
- Tereny po Zakładach Chemicznych Zachem w Bydgoszczy są i nadal będą oczyszczane. Decyzja Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska uchylająca decyzję organu pierwszej instancji jest w pełni uzasadniona i – co ważne – w żaden sposób nie uniemożliwia dalszej remediacji - stwierdza GDOŚ.
- Tereny po Zakładach Chemicznych Zachem w Bydgoszczy są i nadal będą oczyszczane. Decyzja Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska uchylająca decyzję organu pierwszej instancji jest w pełni uzasadniona i – co ważne – w żaden sposób nie uniemożliwia dalszej remediacji - stwierdza GDOŚ. Wojciech Mąka
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska odpiera zarzut Rzecznika Praw Obywatelskich po decyzji o umorzeniu sprawy zanieczyszczenia na terenach dawnych bydgoskich Zakładów Chemicznych Zachem. GDOŚ twierdzi, że jeśli nie ma sprawcy, nie można na niego nałożyć obowiązku oczyszczenia terenu.

Zobacz wideo: Bydgoszcz chce odzyskać 10 mln zł od projektantów Mostu Uniwersyteckiego

od 16 lat

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zakończył postępowanie w sprawie terenów dawnych Zakładów Chemicznych Zachem, uznając, że nie ma winnych skażenia. Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zaskarżył tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. RPO uważa decyzję GDOŚ za bezprawną.

W grudniu ub. roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska ponownie uchylił decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy z 2018 r., pociągającą do odpowiedzialności spółkę - następcę firmy Zachem - za rozwijające się skażenie środowiska w sąsiedztwie osiedli Łęgnowo i Plątnowo w Bydgoszczy. Spółka Infrastruktura Kapuściska już dawno nie istnieje, ale zdaniem RPO, decyzja RDOŚ powinna pozostać w mocy. - Jest prawidłowa i potrzebna - podkreśla.

GDOŚ uchylał decyzje

Syndyk masy upadłościowej Infrastruktury Kapuściska regularnie odwoływał się od decyzji RDOŚ, sprawa trafiała do wyższej instancji, czyli Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Ten zaś uchylał te decyzje. Ostatni raz w grudniu 2022 roku. Okazało się, że rok wcześniej syndyk doprowadził do zakończenia postępowania upadłościowego i wykreślenia spółki z KRS. W ten sposób, w postępowaniu szkodowym zabrakło „sprawcy” szkody, czyli strony postępowania administracyjnego. I dlatego GDOŚ uznał, że nie ma sensu utrzymywać w mocy decyzji RDOŚ w Bydgoszczy z 2018 r.

Podkopywanie zaufania obywateli

RPO uznał, że takie rozstrzygnięcia podkopują zaufanie obywateli do organów zajmujących się ochroną środowiska i utwierdzają obywateli w przekonaniu, że duże podmioty gospodarcze z łatwością potrafią się od tej odpowiedzialności uwolnić. Sprawa ponownie trafiła do sądu administracyjnego.

Ktoś musi zapłacić za zanieczyszczenia

Na działania RPO pod koniec stycznia oficjalnie odpowiedział GDOŚ.

- Tereny po Zakładach Chemicznych Zachem w Bydgoszczy są i nadal będą oczyszczane. Decyzja Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska uchylająca decyzję organu pierwszej instancji jest w pełni uzasadniona i – co ważne – w żaden sposób nie uniemożliwia dalszej remediacji. Zgodnie z prawem decyzja zobowiązująca podmiot do działań zapobiegawczych lub naprawczych wydana na podstawie ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie nie ogranicza się, jak zdaje się to rozumieć Rzecznik Praw Obywatelskich, do wskazania podmiotu winnego powstaniu szkody, ale przede wszystkim jej rolą jest nałożenie na ten podmiot obowiązku wykonywania działań zapobiegawczych oraz naprawczych. Trudno jednak mówić o takich obowiązkach w przypadku podmiotu, który utracił osobowość prawną, wobec czego nie może być adresatem decyzji - czytamy w oficjalnym stanowisku Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

GDOŚ podkreśla, że "prowadzone są działania administracyjne, które - ze względu na złożoność sprawy – mogą sprawiać wrażenie niejasnych i stojących w sprzeczności z ideą pilnego oczyszczania terenu. "Należy jednak podkreślić, że w istocie proces administracyjny odbywa się równolegle z działaniami remediacyjnymi" - czytamy w stanowisku GDOŚ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo