Spółka PGE Energia Ciepła z Grupy PGE zapewnia, że jej elektrociepłownie (znajdują się w 16 polskich miastach) będą niezawodnie produkowały i dostarczały ciepło do mieszkań Polaków. Obecnie we wszystkich lokalizacjach prowadzone są przeglądy infrastruktury ciepłowniczej oraz wszelkie potrzebne remonty i modernizacje.
- Priorytetem z perspektywy działalności PGE Energia Ciepła jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła dla naszych klientów. Dlatego jesienią infrastruktura musi być w pełni sprawna i gotowa, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy, a wiosna i lato to jedyny czas, gdy spółka może przeprowadzić kompleksowe prace remontowe i modernizacyjne - mówi Maciej Jankiewicz, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.
Modernizacje przyniosą również korzyści środowiskowe. Dzięki nowym ciepłociągom ograniczone zostaną straty ciepła, co wpłynie na oszczędność i zmniejszenie ilości energii pierwotnej koniecznej do wykorzystania w produkcji.
W Bydgoszczy ciepło z kotłowni gazowej
Bydgoszczanie w nadchodzącym sezonie grzewczym otrzymają ciepło z oddanej w lipcu tego roku nowoczesnej, niskoemisyjnej kotłowni gazowej o łącznej mocy ok. 40 MW. Ta całkowicie zastąpiła kotły węglowe Elektrociepłowni Bydgoszcz I.
To też może Cię zainteresować
Jednocześnie z prowadzonymi inwestycjami, aby utrzymać niezawodność dostaw ciepła do czasu oddania nowych jednostek produkcyjnych, w drugiej bydgoskiej elektrociepłowni remontowane są turbozespół i kocioł parowy.
W Toruniu przeglądają turbinę
W Toruniu i Zielonej Górze odbywają się przeglądy turbin gazowych, w Rzeszowie prowadzony jest remont bloku gazowo – parowego.
Toruńska turbina typu lotniczego, jedna z dwóch w tej elektrociepłowni, przechodzi serwisowe badanie. Zielonogórska turbina już na przełomie maja i czerwca została sprawdzona i jest gotowa do sezonu grzewczego. W Lublinie natomiast turbina parowa przechodzi obecnie kapitalny remont.
Cykliczne przeglądy i remonty pozwalają na niezawodną pracę turbin przez kolejne tysiące godzin.
Dodatkowo, w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Siechnicach i Gryfinie sieci ciepłownicze wymieniane są na nowoczesne preizolowane, a grupowe węzły cieplne na indywidualne, które są bardziej wydajne.
W niektórych lokalizacjach przebudowywane są sieci cieplne magistralne, w tym napowietrzne, które zostaną posadowione w gruncie (Zielona Góra). Z kolei w Toruniu trwa również modernizacja komór cieplnych.
W gdańskiej elektrociepłowni już w maju rozpoczął się remont jednego z bloków wytwórczych. Oprócz tego dokonywane są niezbędne naprawy w turbinie, pompach, wymiennikach ciepła, które podlegają również dokładnym czyszczeniom. Przegląd przeszły także instalacje oczyszczania spalin (IMOS) w gdańskiej, gdyńskiej oraz krakowskiej elektrociepłowni, tak by produkcja ciepła była jednocześnie przyjazna dla środowiska.
We Wrocławiu prowadzone są modernizacje na dwóch blokach ciepłowniczych, kotle wodnym i w instalacjach odsiarczania spalin.
W Szczecinie trwa remont kapitalny bloku ciepłowniczego, prowadzone są też prace w Elektrociepłowni Pomorzany. W elektrociepłowni w Kielcach również trwają modernizacje i remonty urządzeń, których celem jest zapewnienie niezawodności urządzeń produkcyjnych.
Krakowska elektrociepłownia, jako największy producent ciepła i energii elektrycznej dla mieszkańców miasta oraz krakowskich firm i instytucji, modernizuje blok energetyczny wraz urządzeniami pomocniczymi. W ciągu zaledwie 45 dni wykonano 880 spoin montażowych w bloku energetycznym.
* Łączne nakłady w całym 2023 roku na modernizacje urządzeń produkcyjnych i sieci ciepłowniczych w PGE Energia Ciepła wyniosą ok. 380 milionów zł.
