Kończy się obchodzony w Bydgoszczy Europejski Tydzień Autyzmu. Spotkania z tej okazji zorganizował Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem.
<!** reklama right>Brak potrzeby kontaktów z innymi ludźmi, unikanie kontaktu wzrokowego i fizycznego, zamykanie się w sobie i nadwrażliwość na niektóre dźwięki - to cechy charakterystyczne dzieci z autyzmem. Do tego często - uporczywe powtarzanie tych samych czynności, obniżona koncentracja oraz brak rozwoju mowy.
- Dzieci z autyzmem rodzi się dziesięć razy więcej niż jeszcze dwadzieścia lat temu. Szacuje się, że powodem są czynniki genetyczne oraz zatrucie środowiska i uszkodzenia okołoporodowe - wyjaśnia Beata Błaszczyk, dyrektorka ośrodka działającego w budynku Zespołu Szkół nr 19 w Bydgoszczy od września 2004 roku . Jest to jedyna tego typu placówka w regionie. Po porady przyjeżdżają więc tu rodzice i terapeuci z całego województwa.
Stałą opieką ośrodka objętych jest piętnaścioro dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Terapia oparta jest przede wszystkim na programie skoncentrowanym na rozwoju mowy i nabywaniu umiejętności społecznych.
- Każde dziecko pracuje 18 godzin tygodniowo z własnym terapeutą. W miarę nabywania umiejętności społecznych, dzieci zaczynają uczestniczyć w zajęciach grupowych na terenie działającego tam przedszkola lub szkoły - tłumaczy Beata Błaszczyk.
Katarzyna Majchrzak jest mamą 6-letniej Weroniki. - Początki były bardzo trudne. Córka była bardzo nadpobudliwa, nie mówiła i nie reagowała na rodziców. Lekarze mieli problemy z postawieniem prawidłowej diagnozy. Na szczęście, trzy lata temu Weronika trafiła do ośrodka przy ulicy Słonecznej. Dziś jest wyciszona, umie się bawić i mówić - opowiada. Mama ma nadzieję, że Weronika niedługo będzie sobie radzić na tyle dobrze, że pójdzie do szkoły.