Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Temperatury coraz wyższe. Jak schłodzić się w mieście w czasie upału?

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Jedną z wodnych atrakcji w Bydgoszczy jest Międzywodzie na Wyspie Młyńskiej, z dobrodziejstw którego wielu mieszkańców - w szczególności tych najmłodszych - korzysta w upalne dni.
Jedną z wodnych atrakcji w Bydgoszczy jest Międzywodzie na Wyspie Młyńskiej, z dobrodziejstw którego wielu mieszkańców - w szczególności tych najmłodszych - korzysta w upalne dni. Tomasz Czachorowski
Według prognoz, w tym tygodniu temperatura będzie się utrzymywała w granicach 25-30 st. Celsjusza. I choć to dopiero zaczątek upałów, sprawdziliśmy, czy jest szansa na trochę wodnej ochłody w tych ciepłych dniach.

Sezon na fontanny tradycyjnie powinien zacząć się w maju. W tym roku jednak tych wodnych atrakcji miasto nie uruchomiło. Jak informowaliśmy na przełomie kwietnia i maja, takie zalecenia ratusz otrzymał z sanepidu. Przyczyną miało być to, że aerozol wodno-powietrzny , wytwarzany przez tego typu obiekty, może być dodatkowym nośnikiem dla cząsteczek wirusa. Do zaleceń miasto się zastosowało, a uruchomienie fontann w dalszym ciągu nie jest planowane. Podobnie ma się sprawa z kurtynami wodnymi.

Słupki termometrów muszą skoczyć w górę

- Kurtyny wodne zwyczajowo uruchamiamy w sytuacji, gdy temperatura prognozowana przez kolejne trzy dni przekracza 30 st. Celsjusza – tłumaczy Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.

Jak dotąd, nic nie wskazuje na to, żeby słupki termometrów miały podskoczyć tak wysoko, więc na kurtyny – przynajmniej w najbliższym czasie – nie ma co liczyć.

Choć zalecenia dotyczące uruchomienia instalacji wodnych wydane przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną są negatywne, na początku lipca Główny Inspektor Sanitarny opublikował komunikat, z którego wynika, że zakazu nie ma, a główną przyczyną, dla której uruchomienie fontann i instalacji wodnych może być niebezpieczne, jest możliwość gromadzenia się przy nich dużych skupisk ludzi, co znacznie utrudnia zachowanie wymaganego dystansu.

- Ryzyko szerzenia się infekcji SARS-CoV-2 w przypadku uruchomienia fontann, instalacji wodnych typu „dry-plaza” i podobnych oraz tężni ulicznych wynika przede wszystkim z licznego gromadzenia się ludzi wokół powyższych obiektów i związanej z tym możliwości szerzenia się infekcji drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt – dowiadujemy się z komunikatu. Główny Inspektor Sanitarny informuje również, iż ewentualne skażenie aerozolu wodnego ma w praktyce niewielkie znaczenie.

- Skażenie aerozolu wodnego wytwarzanego przez różne typy fontann jest nikłe, biorąc pod uwagę łatwe utrzymanie chroniącej przed tym odległości osób odwiedzających od fontanny (min. 2 m lub więcej - w zależności od rozprysku wody), bardzo znaczne rozcieńczenie cząstek wirusa w wodzie fontanny oraz fakt, że wirusy nie ulegają w niej namnażaniu - czytamy w komunikacie GIS

Warto jednak pamiętać na przyszłość, iż w tym przypadku ewentualna ochłoda winna się wiązać z „mokrą aurą”, gdyż woda w fontannach – z uwagi na obecność w niej licznych bakterii, które mogą nam zaszkodzić – nie jest zdatna ani do kąpieli, ani do picia.

W Miejskich Wodociągach i Kanalizacji z kolei zapytaliśmy o to, czy wzorem lat ubiegłych na ulicy Mostowej stanie saturator, z którego mieszkańcy będą mogli zaczerpnąć trochę chłodnej wody.

Saturatory? Być może...

Jak poinformowała nas Alicja Stróż z MWiK w Bydgoszczy, w ostatnich dniach pytanie o możliwość ustawienia urządzeń przesłane zostało do sanepidu. Na odpowiedź trzeba jednak jeszcze poczekać.

W ostatnim czasie nie pojawiły się też zakazy dotyczące korzystania z Międzywodzia na Wyspie Młyńskiej. Ta atrakcja w upalne dni często przez maluchy traktowana jest jako minibrodzik, w którym mogą zmoczyć nogi.

Przypominamy, że w tym roku nie została uruchomiona także będąca w utrzymaniu MWiK „tańcząca fontanna” przy Filharmonii Pomorskiej, przy której co roku można oglądać pokazy wody, światła i dźwięków. Jak mówi Alicja Stróż, w opinii sanepidu w tym przypadku największe ryzyko związane jest z możliwością gromadzenia się dużej liczby ludzi, zainteresowanych niecodzienną atrakcją. MWiK nie dostał także zezwolenia na uruchomienie poidełek i pergoli zamgławiającej.

Jak informuje Marta Stachowiak, na ochłodę mogą liczyć czworonogi. Kilka tygodni temu zamontowane zostały kolejne poidełka dla psów – na Wyspie Młyńskiej, Placu Teatralnym i bulwarze przy Unii Lubelskiej. W planach montaż następnych.

Dostępna jest już także większość basenów. W wakacje do godziny 14 dzieci i młodzież w wieku szkolnym, za okazaniem ważnej legitymacji, mogą skorzystać z pływalni miejskich bezpłatnie.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera