Wysokie temperatury będą się utrzymywały także w najbliższych dniach. W niedzielę, 16 lipca prognozuje się burze przy temperaturze 27 st. C (w Bydgoszczy). Najwyższe wskaźniki przewidziane są na sobotę, 15 lipca - w Kujawsko-Pomorskiem nawet do 33 st. C.
Kto jest najbardziej narażony na upały?
Przypominamy, że na zagrożenia związane z upałami najbardziej narażeni są seniorzy i dzieci. Uważać powinny też osoby z chorobami układu oddechowego, krążenia i niewydolnością serca. Osobom starszym, w godz. 10-15, gdy działanie promieni słonecznych jest najsilniejsze, radzimy nie wychodzić z domu. A jeżeli jest to konieczne – warto by zabierały ze sobą drugą osobę i butelkę z wodą. Pamiętajmy również, by przebywając w domu, nie otwierać okien - zamiast chłodnego, wpuścimy jedynie gorące powietrze - lepiej je uchylić.
Pamiętajmy też, że nie każdy sposób na schłodzenie się jest dobry. Np. picie wody z fontann czy kąpiel w nich może skutkować zakażeniem bakteriami (w tym pochodzącymi z odchodów zwierząt), jak np. Escherichia coli czy enterokoki, grzybami czy pierwotniakami pasożytniczymi, gdyż woda z tego typu urządzenia nie jest uzdatniana i dezynfekowana, jak w przypadku pływalni.
Co robić w przypadku udaru cieplnego?
Objawami, które mogą świadczyć o udarze są:
- gorąca, sucha i zaczerwieniona skóra,
- zawroty głowy,
- mroczki przed oczami,
- wymioty i biegunki,
- podwyższona temperatura,
- skurcze mięśni,
- omdlenia,
- drgawki.
Osobę z takimi objawami powinniśmy jak najszybciej przenieść w zacienione miejsce i zpewnić jej dostęp do chłodnego powietrza, np. za pomocą wentylatora, chłodnego napoju czy poprzez spryskania ciała chłodną wodą. Można też zastosować chłodne okłady w okolicy pachwin, pach i szyi.
Dziecko lub zwierzę w nagrzanym aucie. Jak reagować?
W czasie upałów pamiętajmy, by odpowiednio się nawadniać. Zwłaszcza osoby starsze powinny pić około 2 litry wody w ciągu doby, nawet jeśli w danej chwili nie odczuwają pragnienia. Ubrania, które nosimy, powinny być przewiewne. Pamiętajmy o nakryciu głowy. Zadbajmy też o bezpieczeństwo najmłodszych. A przede wszystkim, nie zostawiajmy dzieci w samochodzie. Tam temperatura dochodzi nawet do 40-50 st. C.
Kiedy zauważymy zamknięte w nagrzanym samochodzie dziecko lub zwierzę, postarajmy się odnaleźć właściciela. Jeżeli sytuacja ma miejsce na parkingu sklepu, warto zwrócić się o pomoc do obsługi sklepu. Kiedy po zachowaniu dziecka lub zwierzęcia widzimy, że sytuacja jest dramatyczna, zadzwońmy pod numer alarmowy 112. O tym, czy powinniśmy wybić szybę, musimy zadecydować sami. Można podjąć takie kroki, by ratować czyjeś zdrowie lub życie - ważne jednak, by wcześniej się rozeznać, gdyż może się okazać, że właściciel auta stoi kilka metrów dalej.
Upały w miejscu pracy. Co mówią przepisy?
Odpowiedzialność w czasie upałów ciąży także na pracodawcach. Kiedy temperatura przekroczy 25 st. C na przestrzeni otwartej lub 28 st. C w pomieszczeniu, ma on obowiązek zapewnić pracownikom stały dostęp do zimnych napojów – w nieograniczonej ilości.
