Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telefon 112 jest wiecznie zajęty

wojciech Mąka
Komendant miejski policji oficjalnie przyznaje, że numer 112 nie działa tak jak trzeba. Sytuacja poprawi się po uruchomieniu centrum ratunkowego, ale... nikt nie wie, kiedy pozwolą na to przepisy.

Komendant miejski policji oficjalnie przyznaje, że numer 112 nie działa tak jak trzeba. Sytuacja poprawi się po uruchomieniu centrum ratunkowego, ale... nikt nie wie, kiedy pozwolą na to przepisy.

<!** Image 3 align=none alt="Image 194638" >

Pod numer alarmowy 112 nie można się dodzwonić - linia cały czas jest zajęta. Sygnały od bydgoszczan w tej sprawie trafiły nawet do miejskich radnych, którzy interweniowali u prezydenta miasta. Na interpelacje w sprawie kłopotów z 112 odpowiedział Waldemar Krzyżanowski, komendant miejski policji. <!** reklama>

„Niewielka ilość osób, przyjmująca zgłoszenia pod numerem alarmowym 112, z jednoczesnym wzrostem połączeń telefonicznych w ciągu ostatnich miesięcy powoduje, iż pojawiają się tego typu problemy” - wyjaśnia Krzyżanowski, mając nadzieję, że kłopoty znikną z chwilą uruchomienia Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

- My jesteśmy gotowi, jest pomieszczenie, mamy sprzęt, przeszkolonych ludzi - mówi Bartłomiej Michałek, rzecznik wojewody, któremu WCPR podlega. - Czekamy tylko na zmianę przepisów na szczeblu centralnym - dodaje Michałek.

Bo było za mało kasy

WCPR w założeniu ma koordynować działania wszystkich służb. Połączenia z numeru 112 mają być przekazywane - w zależności od rodzaju zagrożenia - policji, strażakom albo pogotowiu ratunkowemu. Operatorami numeru będą cywile. Cały system jest tak skomplikowany, że umożliwi, m.in., pokazanie miejsca, z którego ktoś dzwoni pod numer alarmowy.

Żeby takie centra zaczęły działać, muszą się zmienić przepisy. Kiedy to nastąpi? Na razie nie wiadomo. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przygotowało analizę, z której wynika, że na uruchomienie systemu w latach 2012-2013 było... za mało pieniędzy. Nie skoordynowano też na czas systemów łączności poszczególnych służb, a w dodatku nie było wiadomo, kto za projekt odpowiada.

Odbiera policjant albo strażak

WCPR, obejmujące swoim zasięgiem całe województwo, rodziło się w wiel kich bólach, bo jeszcze w ubiegłym roku nie było wiadomo, czy powstanie ono w Bydgoszczy czy w Toruniu. Z tego ostatniego miasta podobno łączność radiowa byłaby najlepsza, bo leży w centrum województwa. Po oburzeniu Stowarzyszenia Metropolia Bydgoska i Rafała Bruskiego, Ewa Mes, wojewoda kujawsko-pomorski, zdecydowała, że siedzibą WCPR-u będzie Bydgoszcz.

W ratuszu przy ul. Grudziądzkiej przygotowano pomieszczenie i zainstalowano sprzęt. Ale system wciąż nie działa. Na razie - na podstawie umowy podpisanej przez wojewodę - połączenia z numerem 112, wybierane z telefonów komórkowych, odbierają dyżurni policji. Połączenia stacjonarne obsługują osoby, zatrudnione na specjalnych stanowiskach w komendach straży pożarnej.

Łatwiej pod 112 dodzwonić się można w zaledwie kilku polskich miastach - w Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Olsztynie, Kielcach i w Krakowie. W najbliższym czasie system ma zacząć poprawnie funkcjonować w województwie świętokrzyskim. Polska jest zobowiązana przez Unię Europejską do zakończenia wdrażania przedsięwzięcia z numerem 112 do końca przyszłego roku.

Góra pieniędzy na doskonalenie 112

  • 236 mln zł ma do końca przyszłego roku wydać rząd na budowę i wyposażenie WCPR w całym kraju. Bydgoskie centrum już jest gotowe, mieści się przy ul. Grudziądzkiej. Musi zacząć działać do końca przyszłego roku.
  • W Bydgoszczy dzwoniąc pod 112 z komórki przy odrobinie szczęścia dodzwonimy się na policję. Z aparatu stacjonarnego - do strażaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!