Spis treści
- Zioła są dobre na wszystko, na bóle stawów również
- Oto zioła, które są bogate w flawonoidy, witaminę C oraz wiele innych dobroczynnych minerałów
- Igły sosnowe mają silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe
- Kora wierzby białej - babcia naszej aspiryny
- Rozmaryn wspomaga odbudowę tkanek chrzęstnych
- Zalety natki pietruszki i bazylii
- Aloes ma silne działanie przeciwbólowe
- Warto dbać to, by czosnku było jak najwięcej w naszej diecie.
- Korzeń hakorośli, inaczej czarci pazur, zwalcza choroby stawów
Zioła są dobre na wszystko, na bóle stawów również
Z problemami reumatycznymi zmaga się już prawie 10 milionów Polaków. Problem ten nie dotyka tylko babci i dziadków, ale również osoby młode, a nawet dzieci.
Walcząc z bólami najczęściej sięgamy po medykamenty. One natomiast mają swoje skutki uboczne. Nie lubi ich zwłaszcza nasza wątroba.
I tu z pomocą przychodzą zioła.
- Zioła to bogactwo flawonoidów o charakterze antyoksydacyjnym. Wymiatają z naszych organizmów wolne rodniki, które mają działania prozapalne. A stany zapalne stawów to przyczyna dolegliwości bólowych - tłumaczyła w programie Pytanie na śniadanie w TVP 2 Agnieszka Skowerska, znawczyni ziół.
Podkreślała, że flawonoidy ograniczają utlenianie witaminy C z naszego organizmu. Witamina C bierze udział w syntezie kolagenu, a kolagen to budulec chrząstek stawowych. Szczegóły dotyczące plusów związanych z używaniem tych ziół znajdziecie w naszej galerii.
Oto zioła, które są bogate w flawonoidy, witaminę C oraz wiele innych dobroczynnych minerałów
:
- igły sosnowe
- kora wierzby białej
- rozmaryn
- natka pietruszki
- bazylia
- aloes
- bazylia
- czosnek
- korzeń hakorośli, inaczej czarci pazur
Igły sosnowe mają silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe
Igły sosnowe możemy je zbierać samodzielnie przez cały rok. Mają one w sobie mnóstwo witaminy C. - Z igieł sosnowych możemy przygotować napar i pić go raz, dwa razy dziennie. Igły sosnowe mają silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Najlepiej zbierać w miejscach oddalonych od miast i terenów przemysłowych, ponieważ zioła kumulują w sobie metale ciężkie, których nie chcemy je do nas dostarczać - podkreślała Agnieszka Skowerska, znawczyni ziół.
Kora wierzby białej - babcia naszej aspiryny
- Kora wierzby białej to taka babcia naszej aspiryny - tłumaczyła Agnieszka Skowerska.
Wierzba biała jest bogata w glikozydy salicylowe, a aspiryna to nic innego jak kwas acetylosalicylowy. Ma więc silne działanie przeciwbólowe i sprawdzi się świetnie przy wszelkiego rodzaju schorzeniach stawów.
- W przeciwieństwie do leków syntetycznych nie wywołuje skutków ubocznych lub wywołuje je bardzo rzadko. Działa trochę słabiej, ale w dłuższej perspektywie stosowania jest bardzo skuteczna - podkreślał gość "Pytania na śniadanie".
Rozmaryn wspomaga odbudowę tkanek chrzęstnych
- Rozmaryn jest bogaty w rozmarycynę, która wspomaga odbudowę tkanek chrzęstnych. Rozmaryn można pić w formie naparu przygotowanego ze świeżych gałązek albo wystudzony napar wcierać w bolące miejsca. Od razu uprzedzam - wypicie kubka naparu z rozmarynu załatwi sprawę dolegliwości bólowych. Przy ziołach istotna jest konsekwencja i regularność ich stosowania - radziła Agnieszka Skowerska.
Zalety natki pietruszki i bazylii
Zarówno natka pietruszki i bazylia są bogate w witaminę C. Agnieszka Skowerska, znawczyni ziół, zachęca, by wprowadzać je do swoich diet i dodawać do dań, ale również przygotowywać napary i kompresy.
- Naprawdę pomogą - zapewniała ekspertka TVP 2
Aloes ma silne działanie przeciwbólowe
Aloes powinno się stosować tylko zewnętrznie. Najcenniejszy w nim jest żel, który znajdziemy w liściach. Możemy go w formie przetworzonej dostać w aptekach. Ma on silne działanie przeciwbólowe.
- Liść należy przy podstawie, jak najniżej, odkroić, a następnie przekroić wzdłuż. Żelem, który jest w środku, smarujemy bolące miejsca. Bardzo szybko przynosi ulgę - zapewniała ekspertka.
Czosnek zapobiega powstawaniu schorzeń reumatycznych
Warto dbać to, by czosnku było jak najwięcej w naszej diecie.
- Naukowcy w Angli przeprowadzili ekspryment, który dowiódł, że czosnek stosowany w większej ilości w diecie zapobiega powstawaniu schorzeń reumatycznych - zdradziła Agnieszka Skowerska.
Korzeń hakorośli, inaczej czarci pazur, zwalcza choroby stawów
Korzeń hakorośli (zwany również czarcim pazurem) to afrykańska roślina, z której sporządza się napar. Czarci pazur jest jednym z najbardziej cenionych surowców zielarskich, jeśli chodzi o zwalczanie chorób stawów.
- Ta roślina nie jest stosowana tylko w medycynie ludowej, ale jej działanie jest udowodnione naukowo. Została szczegółowo przebadana w latach 50. i 60. XX wieku. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe - mówiła znawczyni ziół.
Agnieszka Skowerska, przez dziennikarzy "Pytania na śniadanie" okrzyknięta Królową Ziół, podkreśla, że zioław wyższym stężeniu też nie są obojętne dla naszego organizmu. Radzi, by napary lecznicze nie pić częściej niż trzy razy dziennie, najlepiej w odstępie kilku godzin. Zewnętrznie w formie kompresów można je jednak stosować częściej.
