Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te obchody są po to, byśmy pamiętali, że odzyskanie wolności przez Polskę to powód do radości

Redakcja
Miejskie Centrum Kultury zaprosił na obchody Dnia NiepodległościNarodowe Święto Niepodległości
Miejskie Centrum Kultury zaprosił na obchody Dnia NiepodległościNarodowe Święto Niepodległości Dariusz Bloch
Cofniemy się do roku 1921, by zjeść obiad z marszałkiem Piłsudskim, przejechać się rikszą i skorzystać z usług pucybuta. Hotel „Pod Orłem” po raz czwarty zaprasza bydgoszczan na Obchody Święta Niepodległości.

- Lata międzywojenne to był naprawdę bardzo ciekawy i barwny okres w historii naszego kraju
[break]
- mówi Beata Kowalska-Szczepańska, dyrektorka bydgoskiego hotelu „Pod Orłem”, który kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku zacznie świętować już w sobotę, 8 listopada.
Na podwórzu hotelowym od godz. 10.00 do 17.00 będzie można oglądać tego dnia zabytkowe samochody, a w godzinach popołudniowo-wieczornych zjeść w „Restauracji 1921” obiad lub kolację w przedwojennym stylu, słuchając muzyki na żywo. W menu znajdą się m.in. czernina na gęsinie, rosół z domowym makaronem, gęsie żołądki w sosie piernikowym na ciemnym piwie, polędwica wieprzowa ze śliwkami, a na deser zefir jabłkowy z cynamonem oraz merengi z kremem i malinami. Okazji do kosztowania przysmaków przedwojennej polskiej kuchni będzie zresztą więcej.
- Święto Niepodległości to okazja do radosnego świętowania faktu, iż Polska odzyskała wolność. Nie chcemy, by ten dzień kojarzył się, zwłaszcza młodemu pokoleniu Polaków, z nudnymi przemówieniami polityków - powiedział nam szef grupy rekonstrukcyjnej „Garnizon Bydgoszcz” Marek Zwiefka, którego można było spotkać wczoraj w hotelu w mundurze rotmistrza 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich.

Jeśli śniadanie, to historyczne

W niedzielę już o 7.00 będzie można wpaść do hotelu na śniadanie historyczne (30 zł od osoby), a potem w godz. 11.00-14.00 zajrzeć tu z dziećmi na bal charytatywny do Sali Malinowej. Zabawa dla najmłodszych pod hasłem „Kotylionowa Radość” trwać będzie zresztą aż do 16.00 (początek o każdej pełnej godzinie, począwszy od 11.00)
- w saloniku. Z kolei od 12.00 do 17.00 czekać będzie w hotelu fotograf, który uwieczni bydgoszczan ubranych epokowo, którzy zechcą wziąć udział w konkursie na przedwojenną stylizację.
We wtorek natomiast hotel i jego okolice na ulicy Gdańskiej zaroją się - za sprawą grup rekonstrukcji historycznej - od postaci z epoki. Będzie rikszarz, pucybut, gazeciarze, żołnierze w mundurach ułanów i legionistów itp. Nad porządkiem czuwać będą granatowi policjanci. Pojawi się także czołg marki „Renault” oraz 10 zabytkowych samochodów, wystawionych przez hobbystów z Automobilkubu Bydgoskiego. Najstarszy z nich to citroen C4, wyprodukowany w 1928 roku. Prócz niego zobaczymy m.in. takie marki jak: BMW, DKW, Rolls-Royce, VW, Plymouth, Cadillac i Mercedes.
Nie zabraknie oczywiście i samego marszałka Piłsudskiego. Wcieli się w niego, jak przed rokiem, Sławomir Lewan z „Garnizonu Bydgoszcz”, który do tej ważnej roli przygotowuje się przez cały rok. Ma prawdziwe „marszałkowskie” wąsy i ogromny zasób wiedzy na temat Józefa Piłsudskiego.

Wspólne śpiewanie

O godz. 17.00 we wtorek rozpocznie się w Sali Malinowej koncert piosenek rewiowych, a o godz. 19.00 wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Na wszystkie imprezy (prócz śniadań, obiadów i „Rautu z marszałkiem”, który odbędzie się w poniedziałek o godz. 20.00)wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!