- Lata międzywojenne to był naprawdę bardzo ciekawy i barwny okres w historii naszego kraju
[break]
- mówi Beata Kowalska-Szczepańska, dyrektorka bydgoskiego hotelu „Pod Orłem”, który kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku zacznie świętować już w sobotę, 8 listopada.
Na podwórzu hotelowym od godz. 10.00 do 17.00 będzie można oglądać tego dnia zabytkowe samochody, a w godzinach popołudniowo-wieczornych zjeść w „Restauracji 1921” obiad lub kolację w przedwojennym stylu, słuchając muzyki na żywo. W menu znajdą się m.in. czernina na gęsinie, rosół z domowym makaronem, gęsie żołądki w sosie piernikowym na ciemnym piwie, polędwica wieprzowa ze śliwkami, a na deser zefir jabłkowy z cynamonem oraz merengi z kremem i malinami. Okazji do kosztowania przysmaków przedwojennej polskiej kuchni będzie zresztą więcej.
- Święto Niepodległości to okazja do radosnego świętowania faktu, iż Polska odzyskała wolność. Nie chcemy, by ten dzień kojarzył się, zwłaszcza młodemu pokoleniu Polaków, z nudnymi przemówieniami polityków - powiedział nam szef grupy rekonstrukcyjnej „Garnizon Bydgoszcz” Marek Zwiefka, którego można było spotkać wczoraj w hotelu w mundurze rotmistrza 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich.
Jeśli śniadanie, to historyczne
W niedzielę już o 7.00 będzie można wpaść do hotelu na śniadanie historyczne (30 zł od osoby), a potem w godz. 11.00-14.00 zajrzeć tu z dziećmi na bal charytatywny do Sali Malinowej. Zabawa dla najmłodszych pod hasłem „Kotylionowa Radość” trwać będzie zresztą aż do 16.00 (początek o każdej pełnej godzinie, począwszy od 11.00)
- w saloniku. Z kolei od 12.00 do 17.00 czekać będzie w hotelu fotograf, który uwieczni bydgoszczan ubranych epokowo, którzy zechcą wziąć udział w konkursie na przedwojenną stylizację.
We wtorek natomiast hotel i jego okolice na ulicy Gdańskiej zaroją się - za sprawą grup rekonstrukcji historycznej - od postaci z epoki. Będzie rikszarz, pucybut, gazeciarze, żołnierze w mundurach ułanów i legionistów itp. Nad porządkiem czuwać będą granatowi policjanci. Pojawi się także czołg marki „Renault” oraz 10 zabytkowych samochodów, wystawionych przez hobbystów z Automobilkubu Bydgoskiego. Najstarszy z nich to citroen C4, wyprodukowany w 1928 roku. Prócz niego zobaczymy m.in. takie marki jak: BMW, DKW, Rolls-Royce, VW, Plymouth, Cadillac i Mercedes.
Nie zabraknie oczywiście i samego marszałka Piłsudskiego. Wcieli się w niego, jak przed rokiem, Sławomir Lewan z „Garnizonu Bydgoszcz”, który do tej ważnej roli przygotowuje się przez cały rok. Ma prawdziwe „marszałkowskie” wąsy i ogromny zasób wiedzy na temat Józefa Piłsudskiego.
Wspólne śpiewanie
O godz. 17.00 we wtorek rozpocznie się w Sali Malinowej koncert piosenek rewiowych, a o godz. 19.00 wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Na wszystkie imprezy (prócz śniadań, obiadów i „Rautu z marszałkiem”, który odbędzie się w poniedziałek o godz. 20.00)wstęp wolny.