Zobacz wideo: Małe miejscowości bez szczepień przeciw covid-19?
Miasto Bydgoszcz podpisze umowę z kolejną gminą, z której dojeżdżać do miasta będą uczniowie. Dzieci i młodzież skorzystają z tańszych biletów, wszystko dzięki karcie metropolitalnej. Rada Miasta Bydgoszczy wyraziła zgodę na podpisanie umowy z Sicienkiem.
Tańsze bilety na początku lutego
- Bilety malucha i uczniowskie, dotychczas przysługiwały mieszkańcom Bydgoszczy i gmin, które podpisały z Bydgoszczą umowę, teraz dochodzi gmina Sicienko. Na razie ustalamy szczegółowe zasady umowy z władzami gminy Sicienko – mówi Rafał Grzegorzewski, z-ca Dyrektora ds. Transportu ZDMiKP w Bydgoszczy. - Gmina Sicienko pokryje różnicę między wpływami ze sprzedaży biletów, a kosztami organizacji transportu, umowa zostanie podpisana w ciągu kilku tygodni, wejdzie w życie na przełomie stycznia i lutego - planuje dyrektor.
Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy ocenił, że do bydgoskich szkół ponadpodstawowych dojeżdża od 80 do 95 procent uczniów z podbydgoskich gmin. Nieco mniej z Solca Kujawskiego i Koronowa, które mają swoje placówki na tym szczeblu edukacji.
- To pokazuje skalę wyzwań stojących przed bydgoską oświatą – uważa Rafał Bruski.
Bilet malucha i bilet uczniowski - ile kosztuje?
Dzieci w wieku od 4 roku życia do 30 września roku w którym kończą 7 lat oraz uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych do 30 września roku w którym kończą 20 lat zamieszkali na ternie Gmin Nowa Wieś Wielka, Dobrcz, Osielsko, Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska mogą tak jak bydgoszczanie korzystać z biletów „malucha” i „uczniowskich” – w atrakcyjnych cenach (10 zł -miesięczne i 30-dniowe bądź 100 zł - roczne).
To Cię może też zainteresować
Bilet uczniowski i malucha przysługuje w okresie ważności porozumienia międzygminnego bądź umowy zawartej z właściwą gminą. Dokumenty potwierdzające uprawnienie do tych biletów to:
- Metropolitalna Karta Malucha
- Metropolitalna Karta uczniowska wraz z ważną legitymacją szkolną
Bilety uczniowskie cieszą się zainteresowaniem
Uprawnieni uczniowie przy kontroli okazują: kartę BKM z zakodowanym biletem, ważną legitymację szkolną i ważną Metropolitalną Kartę Uczniowską. Uprawnione dzieci „maluchy” przy kontroli biletowej okazują kartę BKM z zakodowanym biletem i ważną Metropolitalną Kartę Malucha.
- Bilety cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. W tym roku mamy oczywiście specyficzną sytuację związaną z pandemią i zamknięciem szkół, co przełożyło się na liczbę sprzedanych biletów. Niemniej jednak we wrześniu tego roku, (gdy szkoły były jeszcze otwarte), zostało sprzedanych łącznie biletów malucha i uczniowskich (za 10 zł) – 8 664. Skutki finansowe udzielonych ulg, zostają pokryte dotacjami pochodzącymi z danej gminy - informuje Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP w Bydgoszczy.
Białe Błota zainteresowane najbardziej
Z karty metropolitalnej (do niej kupuje se bilety) korzysta w zależności od gminy od około 300 do 900 uczniów. Najwięcej uczniów posiada kartę w gminie Białe Błota, ponad 900. Najmniej kart wydano w gminie Dobrcz i Dąbrowa Chełmińska. Szacunki ZDMiKP wskazują, że zainteresowanie ze strony uczniów z Sicienka będzie oscylować wokół 300-400 osób.
