Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie są właśnie skutki jedzenia słodyczy. Z takich powodów lepiej ograniczyć ich spożywanie

OPRAC.:
Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Okazuje się, że statystyczny Polak zjada średnio 45 kilogramów cukru rocznie. Najczęściej jest to cukier w produktach przetworzonych, głównie fruktoza. Spotykamy ją w słodyczach i wysoko przetworzonej żywności. - Fruktoza jest to cukier prosty, który w naturze występuje w owocach i w miodzie. My niestety najczęściej mamy do czynienia z fruktozą w formie przetworzonej, dodawanej jako syrop glukozowo-fruktozowy - tłumaczyła w programie "Pytanie na śniadanie" w TVP 2 dietetyk Sylwia Gugała - Mirosz. Takie są skutki jedzenia słodyczy. Szczegóły w naszej galerii >>>>
Okazuje się, że statystyczny Polak zjada średnio 45 kilogramów cukru rocznie. Najczęściej jest to cukier w produktach przetworzonych, głównie fruktoza. Spotykamy ją w słodyczach i wysoko przetworzonej żywności. - Fruktoza jest to cukier prosty, który w naturze występuje w owocach i w miodzie. My niestety najczęściej mamy do czynienia z fruktozą w formie przetworzonej, dodawanej jako syrop glukozowo-fruktozowy - tłumaczyła w programie "Pytanie na śniadanie" w TVP 2 dietetyk Sylwia Gugała - Mirosz. Takie są skutki jedzenia słodyczy. Szczegóły w naszej galerii >>>>Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
"Cukier krzepi" - to hasło reklamowe Melchiora Wańkowicza zachęcało Polaków w latach 1925-1932 do zwiększenia konsumpcji cukru. Wówczas statystyczny Polak zjadał jednak 4 kilogramy cukru rocznie, a dziś - aż 45 kilogramów! Zobaczcie, jakie skutki dla naszego zdrowia i wyglądu mają słodycze. Z całą pewnością powinniśmy ograniczyć ich spożywanie. Dlaczego? O tym piszemy w artykule poniżej.

Dlaczego warto ograniczyć spożywanie słodyczy? Zobaczcie!

Statystyczny Polak pochłania stanowczo zbyt dużo słodyczy. Zbyt często sięgamy po napoje słodzone. Efekt? Nadwaga, otyłość, próchnica zębów, miażdżyca, większe ryzyko wystąpienia cukrzycy i zwiększenia poziomu cholesterolu.

Okazuje się, że statystyczny Polak zjada średnio 45 kilogramów cukru rocznie. Najczęściej jest to cukier w produktach przetworzonych, głównie fruktoza. Spotykamy ją w słodyczach i wysoko przetworzonej żywności.

- Fruktoza jest to cukier prosty, który w naturze występuje w owocach i w miodzie. My niestety najczęściej mamy do czynienia z fruktozą w formie przetworzonej, dodawanej jako syrop glukozowo-fruktozowy - tłumaczyła w programie "Pytanie na śniadanie" w TVP 2 dietetyk Sylwia Gugała - Mirosz.

Takie są skutki jedzenia słodyczy. Szczegóły w naszej galerii:

Najwięcej fruktozy spotkamy w dżemach, lodach, słodyczach, galaretkach, napojach energetycznych.

- Żeby wątroba mogła ja przetworzyć, musi ją rozłożyć do glikogenu, do glukozy i do wolnych kwasów tłuszczowych. I niestety te wolne kwasy tłuszczowe, których jest dużo, gdzieś muszą być zmagazynowane. Odkładają się w tkance tłuszczowej. Komórki tłuszczowe robią się coraz większe, a to przekształca się na zwiększanie masy samej tkanki tłuszczowej - mówiła Sylwia Gugała - Mirosz.

Podkreślała, że nadmiar fruktozy powoduje z jednej strony insulinoodporność, a z drugiej strony - nasze podwzgórze nie produkuje leptyny, hormonu, który daje nam informacji, że jesteśmy syci. Jeśli takie "wiadomości" do nas nie docierają, wtedy jemy, jemy i jemy.

Czy da się żyć bez cukru?

"Tak, to możliwe! Nawet jeśli wydaje ci się to mało prawdopodobne, można bez niego żyć. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak szkodliwy wpływ na nasze zdrowie może mieć cukier, warto więc chociaż spróbować ograniczyć jego spożywanie" - czytamy na stronie ofeminin.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera