Zmiany zapowiadane w ubiegłym roku przez Artura Różańskiego, prezesa Żnińskiej Kolei Powiatowej, zostały wprowadzone. Skorzystają na tym turyści.
<!** Image 2 align=right alt="Image 149692" sub="Paweł Przybyła i Bartek Pawłowski serdecznie zapraszają w historyczną podróż szlakiem starej ciuchci
/ Fot. Maria Warda">- Już nikt nie odjedzie od nas głodny, bowiem otworzyliśmy „Klub Parowozownia” - informuje Krystyna Patyk, pracownica ŻKP, odpowiedzialna za gastronomię. - Z powiatowego Urzędu Pracy w Żninie otrzymaliśmy 57 tysięcy złotych na utworzenie trzech etatów w naszej restauracyjce. Jednak udało nam się tak wygospodarować pieniądze, że pracę znajdą cztery osoby, dwie barmanki i dwóch kucharzy. Możemy jednocześnie nakarmić 42 osoby. Serwujemy dania typu fast food, czyli tak zwaną szybką żywność. Dania przygotowywane są w piecu konwekcyjnym.
Restauracyjka jest pomysłem nieomal rewolucyjnym. Dotąd bowiem, w miejscu gdzie przewiją się tysiące turystów rocznie nie można było kupić choćby suchej bułki.
<!** reklama>- Kiedyś wracałam z długiej podróży autobusem, z którego przesiadałam się na ciuchcię, aby dojechać do Biskupina. Byłam głodna i chciało mi się pić, ale w pobliżu nie znalazłam żadnego baru, ani sklepiku. Zdziwiło mnie to, bo turysta lubi posiedzieć przy piwku, a tu nie było mowy o takiej przyjemności, nie mówiąc o zwykłym zaspokojeniu głodu.
<!** Image 3 align=left alt="Image 149692" >Piwka na razie nie będzie, ale Artur Różański stara się o uzyskanie koncesji. Jeśli ją dostanie, złocisty napój dostępny będzie wieczorami, kiedy pożegnana zostanie ostatnia wycieczka z dziećmi.
To z myślą o uczniach na terenie Żnińskiej Kolei Powiatowej uruchomiono warsztaty tematyczne. Prowadzą je Paweł Przybyła i Bartek Pawłowski. - Będziemy obracać się wokół czterech tematów - informuje Bartek Pawłowski. - Są to w kolejności: „Jazda bez kolizji i we właściwym kierunku”, „100 lat i działa”, „Slalomem po wagonach” i „Konkurs plastyczny”.
W ramach pierwszego tematu uczniowie zobaczą, w jaki sposób w XIX i XX wieku, w czasach kiedy jeździła kolejka wąskotorowa, wymieniano podkłady, jak przesuwano zwrotnice. Odbędzie się też prezentacja sygnałów kolejowych i... łomów.
Tajemnicę działania wiekowej kolejki zwiedzający poznają, między innymi, w kuźni, gdzie już odbywają się pokazy odlewania panewek do wagonów. Krótki slalom po wagonach, pozwoli na poznanie historii kolei i uwiecznionych na fotografiach ludzi tam pracujących. Na jednej z nich zobaczymy legendarnego Leona Lichocińskiego, z którym rozmawia młody Grzegorz Miecugow.
Stare telefony, wagon ratunkowy i wagon z pługiem odśnieżającym z pewnością wzbudzą zainteresowa nie.
Uczniowie, którzy wezmą udział w konkursie plastycznym, mogą wygrać bezpłatne warsztaty dla swej klasy. Dla wszystkich grup lekcja kosztuje 20 złotych. Cena obejmuje obiad w „Klubie Parowozowni”.