Rowerowe Kujawsko-Pomorskie sezon 2 odcinek 4:

W dniach od 17 do 19 czerwca odbyły się w Warszawie i Sulejówku zawody centralne XV Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia. W zawodach wzięło udział 53 uczniów szkół średnich z całej Polski, w tym 6 z województwa kujawsko-pomorskiego. Szymon Miklas z Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Salezjańskiego był jedynym przedstawicielem Bydgoszczy. Podobnie jak pozostali finaliści dotarł do etapu finałowego po długich eliminacjach.
Bydgoski uczeń przygotowywał się do tych zawodów pod okiem nauczyciela historii Wojciecha Jóźwiaka. - Przygotowywaliśmy się od września, czyli od początku roku szkolnego. Dojście do finału było poprzedzone żmudnymi i wieloetapowymi eliminacjami, które rozpoczęły się już w październiku - mówi Wojciech Jóźwiak.
W finale było 8 konkurencji: Broń i barwa, Eksponat Muzealny, Malarstwo batalistyczne, Literatura, Film, Geografia militarna, Warszawa XVI–XVII wieku, Oprowadzanie po miejscach i obiektach historycznych w Warszawie.
Szymon Miklas uplasował się na 22. miejscu i znalazł się w 30-osobowej grupie laureatów Olimpiady. W konkurencji Oprowadzanie po miejscach i obiektach historycznych w Warszawie zajął I miejsce uzyskując maksymalną liczbę punktów - 100, a w kategorii Eksponat Muzealny zdobył 90 punktów, co dało mu II miejsce.
- To bardzo prestiżowa olimpiada. Tytuł laureata otrzymuje 30 osób z najlepszymi wynikami. Aby zostać laureatem trzeba uzyskać przynajmniej 60%. Szymon miał 62% - wyjaśnia Wojciech Jóźwiak.
- Zajął te miejsca ex aeqo z innymi finalistami, ale w kategorii oprowadzania po warszawskich zabytkach był to jego olbrzymi sukces, bo jako jedyny zawodnik spoza Warszawy zdobył maksymalną liczbę punktów, czym zachwycił członków komisji egzaminacyjnej. W tym zadaniu przedstawiał nieistniejącą już Kaplicę Moskiewską z XVII wieku, związaną z okresem Wielkiej Smuty i wojny polsko-rosyjskiej. Z kolei omawianym eksponatem muzealnym był siedemnastowieczny szwedzki rapier - dodaje nauczyciel.
Uczeń z Bydgoszczy nie kryje zadowolenia swoim wynikiem. - To wielkie osiągnięcie związane z moją pasją, jaką jest historia, a szczególnie ten okres. Mogłem jeszcze lepiej poznać dzieje tego okresu, wydarzenia i losy postaci z nim związanych. Olimpiada nie była łatwa, ale udało się osiągnąć sukces, bo włożyłem w to dużo pracy i serca. A wyjazd do Warszawy był fajnym doświadczeniem, okazją do spotkania ciekawych ludzi i zobaczenia interesujących miejsc - komentuje Szymon.
Szymon jest w liceum uczniem klasy III. W przyszłym roku szkolnym będzie przystępował do matury. Tytuł laureata Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej zwalnia go z obowiązku zdawania egzaminu z historii. Sukces upoważnia też do otrzymania stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.