https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sztuczna nerka dla bydgoskiego szpitala

Krzysztof Błażejewski
Tadesz Pawłowski/Archiwum
Zobacz co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 22 grudnia.

22 grudnia 1955 roku na osiedlu Kapuściska w Bydgoszczy został oddany do użytku ostatni blok mieszkalny oznaczony numerem 31 wzniesiony przez Przedsiębiorstwo Budowy Osiedli Robotniczych. Zamieszkało w nim 46 rodzin.

22 grudnia 1957 roku po raz pierwszy po II wojnie na ulicach Bydgoszczy pojawiły się tzw. żywe słupy reklamowe. Dwaj pracownicy Miejskiego Handlu Detalicznego rozdawali ulotki reklamujące towary sprzedawane w tej sieci, prezentowali afisze reklamowe, rozdawali też napotkanym dzieciom i... milicjantom cukierki.

22 grudnia 1966 roku Miejska Rada Narodowa w Bydgoszczy zatwierdziła budowę nowej siedziby administracyjnej Prezydium MRN, czyli bydgoskiego ratusza, który miał stanąć już w 1969 roku na miejscu dawnego zburzonego bydgoskiego zamku, pomiędzy ul. Bernardyńską i budynkiem PZU przy Grodzkiej, nad samą Brdą. Zadanie zaprojektowania siedziby o kubaturze 40 tys. m sześc. zlecono bydgoskiemu Biuro Projektów Budownictwa Przemysłowego. Miał to być gigantyczny jak na ówczesne czasy, 17-piętrowy wieżowiec. Planów nigdy nie zrealizowano.

22 grudnia 1972 roku ówczesny Szpital Ogólny nr 1 im. dra Jurasza w Bydgoszczy jako pierwszy w województwie i jeden z nielicznych w kraju otrzymał tzw. sztuczną nerkę, urządzenie wyprodukowane w Niemieckiej Republice Demokratycznej.

22 grudnia 1985 roku
nastąpiło zakończenie elektryfikacji linii kolejowej z Bydgoszczy do Warszawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski