W tym roku trwa już dziewiętnasta edycja Szlachetnej Paczki i siedemnasta edycji Akademii Przyszłości. Oba programy od lat wspierają potrzebujących, pomagają im w tym, by zaczęli samodzielnie radzić sobie w życiu, budują w nich pewność siebie i wzmacniają poczucie własnej wartości.
Tylko w ubiegłym roku Szlachetna Paczka dotarła do blisko 17 tys. rodzin w całej Polsce, a wartość pomocy materialnej przygotowanej przez darczyńców, którą podczas tzw. „Weekendu Cudów”, przekazali potrzebującym wolontariusze, przekroczyła 47 mln zł.
Z kolei przez cały rok szkolny 2018/2019 w programie Akademii Przyszłości uczestniczyło ok. 2 tys. dzieci. Każde z nich raz w tygodniu spotykało się na indywidualnych zajęciach ze swoim osobistym tutorem-wolontariuszem, ucząc się nowych rzeczy, poznając swoje mocne strony i przełamując ograniczenia.
Sens, radość i satysfakcja
Siłą obu programów są wolontariusze. W Szlachetnej Paczce to oni spotykają się z rodzinami, które otrzymają potem mądrą pomoc, poznają ich historie, określają ich potrzeby i dopasowują rodzaj i formę wsparcia do konkretnej sytuacji. A potem towarzyszą im w ich zmianie życia i wspierają na drodze do samodzielności. W Akademii Przyszłości stają się zaś dla dzieci mentorami i przyjaciółmi – otwierają je na świat, pomagają wydobyć z nich ich talenty i bardzo często zamieniają się w jedne z najważniejszych osób w ich życiu.

W obu projektach pracy wolontariuszy – nie przez przypadek nazywanych SuperW – towarzyszy ogromna satysfakcja, radość z pomagania i poczucie sensu. Aż 79% z nich deklaruje, że udział w Paczce i Akademii to najważniejsze doświadczenie w ich życiu. Dzieje się tak m.in. dlatego, że widzą efekty swojego zaangażowania. Choćby takie jak ten, że aż ponad 80% podopiecznych Akademii Przyszłości w edycji 2017/2018 zadeklarowało, że wreszcie uwierzyło w siebie, dowiedziało się, w czym są dobrzy i odnosiło sukcesy.
Wolontariat, czyli o wiele więcej
- Przyszłam do Paczki, bo szukałam miejsca, gdzie mogłabym dobrze spożytkować swoją energię – mówi Karolina, jedna z kilkunastu tysięcy SuperW, którzy brali udział w XVIII edycji Szlachetnej Paczki. – Ale to, czego się nauczyłam, przeszło moje najśmielsze oczekiwania. W życiu nie pomyślałabym, że wolontariat może tyle dać. Sprawdziłam się w promocji, w logistyce, brałam udział w arcyciekawych szkoleniach. Bardzo się rozwinęłam.
- Dzięki tobie w życiu konkretnych ludzi, których poznałeś, do których dotarłeś, których w jakimś sensie „odkryłeś”, rozpoczyna się wielka zmiana na dobre. To niesamowite – mówi Sebastian, również wolontariusz Paczki. – Ale w Paczce poznajesz też ludzi, którzy angażują się tak samo jak ty. Nawiązujesz znajomości z ludźmi, którzy chcą mieć wpływ na to, co się dzieje w waszej okolicy i wiedzą, jak to osiągnąć. Czujesz, że stajesz ważnym członkiem w swojej społeczności. To dzięki temu ten projekt jest taki magiczny i wyjątkowy.

Dzięki Tobie spełnią się marzenia
By zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki lub Akademii Przyszłości wystarczy wypełnić krótki formularz na stronie www.superw.pl, odbyć rozmowę z lokalnym koordynatorem projektu i rozpocząć szkolenie wdrożeniowe. Rekrutacja SuperW trwa już od kilku tygodni, ale właśnie w połowie listopada następuje największa mobilizacja wolontariuszy, kiedy do organizatorów wpływa coraz więcej kontaktów do rodzin i osób samotnych potrzebujących pomocy. Liderzy bydgoskich rejonów zachęcają, do rozpoczęcia „przygody życia”, jak określa wolontariat w Paczce i Akademii większość wolontariuszy.
Dlaczego warto? Bo dzięki Tobie naprawdę mogą zmienić się historie życia ludzi w potrzebie – dzięki Tobie będą mogły spełnić się ich marzenia. Również takie: „Przespać noc w łóżku. W ciepłym pokoju”, „Choć raz nie odmówić, gdy córka prosi, by kupić jej czekoladę albo gazetę”, „Usiąść i niechby tylko przez dwa dni nie martwić się, skąd wziąć pieniądze na jedzenie”.
Wejdź na www.superw.pl i wyślij zgłoszenie. Dzięki Tobie zmienią się historie ludzi w potrzebie!
Marsz Szlachetnej Paczki w Bydgoszczy [zdjęcia]
