Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły czekają na uczniów

Paweł Antonkiewicz
Gimnazjaliści, którzy jeszcze nie zdecydowali o wyborze kierunku dalszego kształcenia, mają na to szanse do końca sierpnia. Poza liceami ogólnokształcącymi czeka na nie wiele szkół.

Gimnazjaliści, którzy jeszcze nie zdecydowali o wyborze kierunku dalszego kształcenia, mają na to szanse do końca sierpnia. Poza liceami ogólnokształcącymi czeka na nie wiele szkół.

<!** Image 2 align=none alt="Image 153448" sub="Szkoły zachęcały uczniów do podjęcia w nich nauki podczas drzwi otwartych oraz targów edukacji / Fot. Tomasz Rogacz">Niż demograficzny nadal trwa i szkoły ponadpodstawowe już zawczasu kusiły swoją ofertą podczas drzwi otwartych. W Nakle odbyły się Powiatowe Targi Edukacji i Pracy w Powiecie Nakielskim, na stronie internetowej powiatu długie tygodnie pierwszą informacją był apel o wybieranie szkół w regionie. Wśród nich są placówki, które mogą być zadowolone ze swoich starań.

<!** reklama>- Nabór się udał. Podobnie jak w minionych latach utworzymy sześć pełnych klas pierwszych. Liczba chętnych na jedno miejsce wynosiła u nas 1,4, czyli podobnie jak w wielu bydgoskich liceach - nie kryje satysfakcji Paweł Darul, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle.

„Krzywousty” przyjął 198 uczniów, w jednej klasie, o profilu podstawowym, będzie ich 32, w pozostałych po 33.

Zainteresowaniem gimnazjalistów cieszyło się też I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie.

- Chęć nauki u nas wyraziło 80 osób. Utworzymy dwie klasy o profilu podstawowym. W trzeciej, 30-osobowej, siedemnaście osób będzie uczyło się angielskiego na poziomie rozszerzonym, pozostali niemieckiego - informuje dyrektor Stanisław Głowacki. - Możemy jeszcze przyjąć dwunastu uczniów.

Gorsze były wyniki naboru w szkołach o profilu zawodowym. W Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej z powodu braku zainteresowania nie będzie w tym roku pierwszych klas w Technikum Mechanicznym i Liceum Ogólnokształcącym. Na kilku kandydatów do nauki czeka jeszcze Technikum Żeglugi Śródlądowej i Liceum Profilowane (zarządzanie informacją), są wolne miejsca w szkole zawodowej.

- Przewidzieliśmy taką sytuację i wcześniej zrezygnowaliśmy z tworzenia klasy w ogólniaku. Dwóch, trzech nauczycieli straci też część etatu - mówi Rafał Woźniak, dyrektor zespołu szkół.

Do końca sierpnia trwa nabór w Zespołach Szkół Ponadgimnazjalnych. - Uruchomimy pierwsze klasy we wszystkich naszych szkołach, a w Technikum Informatycznym nawet dwie. Uzupełniamy nabór z liceum ogólnokształcącym i profilowanym oraz w szkole zawodowej - mówi Wioletta Traczyk, zastępca dyrektora ZSP im. Staszica w Nakle.

W ZSP Szubinie zgłosili się chętni do dwóch klas szkoły zawodowej, jeśli będą kolejni, powstanie jeszcze trzeci oddział. Chętni mogą zgłaszać się do łączonej klasy w Technikum Ochrony Środowiska i Handlowym, w której wspólna będzie nauka przedmiotów ogólnych. W Lubaszczu nie powstaną w tym roku żadne klasy w technikach, są za to wolne miejsca w szkole zawodowej. Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Samostrzelu połączy klasy - nabór trwa - w Technikach Weterynarii i Architektury Krajobrazu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!