Organizują konkursy dla bydgoszczan, wydają własne publikacje, nawiązują przyjaźnie ze Skandynawami, a czas wolny spędzają na sieciowych rozmowach.
<!** Image 2 align=middle alt="Image 14464" >
Szkoły położone na peryferiach miast muszą pełnić rolę nie tylko placówki oświatowej, ale również działać aktywnie „po godzinach”. Doskonale rozumieją to w Zespole Szkół nr 22, który dynamiką i rozmachem działań mógłby obdzielić kilka większych placówek.
Piórem i pędzlem
Uczniowie i nauczyciele organizują wiele imprez nie tylko dla lokalnej społeczności, ale również dla szkół z całej Bydgoszczy. Już w kwietniu rozpocznie się kolejna edycja konkursu „Bydgoszcz piórem i pędzlem malowana”. Owocem poprzedniego było ponad 900 prac plastycznych i 300 prac literackich przesłanych do organizatorów, którzy nie kryli zaskoczenia skalą zainteresowania zabawą ze strony uczniów naszych szkół.
Cała Europa
Ze szkołą współpracuje Rada Osiedla Smukała-Opławiec-Janowo. Dzięki wspólnym staraniom, prawdopodobnie jeszcze w pierwszym kwartale tego roku powstanie kawiarenka internetowa. - Jesteśmy po rozmowach z Urzędem Miasta i wszystko wskazuje na to, że otrzymamy wkrótce 10 komputerów - mówi Józef Grabowski, przewodniczący rady. - Młodzież z osiedla ma daleko do centrum, dlatego dobrze, że będą mogli posiedzieć u nas. Osobiście jednak zadbam o to, żeby nie było tu grania, a z komputerów korzystano w celach komunikacyjnych, naukowych i poznawczych.
Umiejętności komunikacyjne, które nawet po zajęciach chce wyrabiać w uczniach dyrektor szkoły, bardzo im się przyda. - Staramy się, aby nasza młodzież miała kontakty z rówieśnikami z Europy. Nawiązaliśmy przyjaźnie, które zaowocowały wymianą młodzieży z Finami. W kwietniu przyjadą do nas Szwedzi, a my gościć będziemy po raz kolejny w Finlandii - mówi dyrektor.