Po roku przerwy bydgoszczanie znów będą mogli wrzucić do skarbonki datek na odnowę historycznych nagrobków na dwóch cmentarzach: Starofarnym i Nowofarnym.<!** Image 2 align=none alt="Image 159082" sub="Na cmentarzu Starofarnym od wielu lat kwestowali dziennikarze „Expressu” - na zdjęciu redaktor naczelny Artur Szczepański. Nowe ogrodzenie cmentarza Starofarnego to także efekt ze świątecznej kwesty sprzed kilku lat. Fot. Tadeusz Pawłowski">
Tradycję kwesty we Wszystkich Świętych zapoczątkowali w Bydgoszczy dziennikarze. W tym roku zbiórkę organizuje Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, angażując w nią także młodzież ze Szkolnych Kół TMMB (działają one w kilku szkołach podstawowych, gimnazjach oraz II LO). Uczniowie będą kwestowali w piątek, 29 października, w godz. 10-15 w rejonie ulic Długiej, Mostowej, Gdańskiej, Dworcowej oraz pl. Teatralnego i Starego Rynku.
Cykl zbiórek w Bydgoszczy rozpocznie się jednak znacznie wcześniej. Wrzucić grosik będzie można już dziś w Operze Nova przed spektaklem „Traviaty” (godz. 19) i zaraz po nim. Ludzie ze skarbonkami pojawią się następnie 28 października (czwartek) w Filharmonii Pomorskiej, po koncercie Orkiestry Symfonicznej i chóru Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego „Tym, których kochaliśmy” (początek koncertu o godz. 19), a także przed spektaklami i po spektaklach „Joanny d’Arc. Proces w Rouen” w Teatrze Polskim, 29 października, początek przedstawień o godz. 18 i 20.
Najwięcej jednak kwestujących - około stu osób, w tym dziennikarze, artyści, prawnicy i naukowcy - wyruszy w miasto 31 października. W godzinach 9-16 zbierać będą pieniądze na cmentarzach Starofarnym przy ul. Grunwaldzkiej 15 i Nowofarnym przy ul. Artyleryjskiej 10. Na cmentarzu Starofarnym zbiórka, przy współpracy z Radą Osiedla Okole, odbywać się będzie także 1 listopada, w godz. 9-20.<!** reklama>
- Zebrane w tym roku datki zostaną, za pośrednictwem miejskiego konserwatora zabytków, przeznaczone na ratowanie dosłownie sypiącego się zabytkowego grobowca rodziny Wojciechowskich z lat 20. ubiegłego wieku na cmentarzu Nowofarnym - mówi Jerzy Derenda, prezes TMMB. - Natomiast na cmentarzu Starofarnym chcemy wyremontować pochodzący z tego samego okresu grobowiec rodziny Płonków.
Dzięki wcześniejszym kwestom odnowione zostały, m.in., kamienne, XIX-wieczne płyty nagrobne, w tym z 1865 r., pomniki Teofila Magdzińskiego i księdza Ryszarda Markwarta.