Toruńska kwesta na cmentarzu św. Jerzego to już tradycja!
Kwesta na cmentarzu św. Jerzego to od 2003 roku to stały element toruńskich obchodów dnia Wszystkich Świętych.
Od 2003 roku Urząd Miasta wraz z Towarzystwem Miłośników Torunia organizują zbiórkę na rzecz zniszczonych i zaniedbanych pomników.
Dzięki corocznej akcji udało się przywrócić blask i uratować przed degradacją wiele zabytkowych nagrobków. W wydarzeniu wzięli udział znani torunianie i goście Torunia. W ciągu sześciogodzinnej akcji na cmentarzu kwestowali samorządowcy, członkowie Towarzystwa Miłośników Torunia, naukowcy, artyści, muzealnicy i konserwatorzy, bracia kurkowi, przewodnicy, dziennikarze, przedsiębiorcy, marynarze ORP Toruń oraz przedstawiciele służb mundurowych.
Zdjęcia z tegorocznej kwesty znajdziecie >>>TUTAJ<<<
W tym roku torunianie oraz goście miasta wrzucili do puszek 24 106 zł. W zeszłym roku udało się zebrać kwotę 24 843 zł.
1 listopada to również czas na wspomnienie wybitnych torunian. Delegacja miejska z prezydentem Pawłem Gulewskim oraz przewodniczącym Rady Miasta Torunia Łukaszem Walkuszem wspierana przez marynarzy ORP Toruń złożyła wiązanki pamięci i zapaliła znicze na grobach zasłużonych mieszkańców miasta.
Celem kwesty odnowienie nagrobka rodziny Jankowskich
Celem tegorocznej akcji był nagrobek rodziny Jankowskich. Okazały pomnik, obficie porośnięty bluszczem, znajduje się przy jednej z alejek w części cmentarza należącej do parafii śś. Janów. Pochowani są tutaj Jozefat Jankowski (1867- 1926) i Jadwiga Jankowska z Budzińskich (1875-1906). Jozefat Jankowski przybył do Torunia w 1899 r. Był kupcem, działaczem miejscowych organizacji społecznych i narodowych w ostatnich latach zaboru pruskiego. Z chwilą powrotu Torunia w granice II Rzeczypospolitej 18 stycznia 1920 r. wszedł w skład pierwszej Rady Miejskiej, a w latach 1922-1926 pełnił funkcję wiceprezydenta Torunia.
W ubiegłym roku odnowienie nagrobka Glińskich
W ubiegłym roku zebrane pozwoliły na renowację nagrobka rodziny toruńskich rzemieślników Glińskich. Jej nestor, Teodor Gliński (1870-1928) był twórcą i właścicielem firmy rodzinnej zajmującej się blacharstwem, a także aktywnym i wpływowym członkiem cechu rzemieślniczego miasta. W Toruniu jego syn Teodor współorganizował w latach międzywojennych miejskie obchody 700-lecia Torunia oraz obchody Święta Rzemiosła Pomorskiego.
Rodzina Glińskich prowadziła prace blacharskie na budynku Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej, czyli dzisiejszym Collegium Maximum UMK.
