Trwa aktualizacja listy członków TMMB. "W związku z tym prosimy wszystkich miłośników Bydgoszczy o potwierdzenie do 15 sierpnia br. swojego statusu w stowarzyszeniu. W tym celu prosimy o kontakt z organizacją w jakiejkolwiek formie - mail, SMS, telefon, poczta tradycyjna, wizyta w siedzibie. Obowiązek nie dotyczy członków, którzy w tym roku - zgodnie ze statutem - uregulowali składki. Osoby, które nie skomunikują się do 15 sierpnia w br. z TMMB od 1 września utracą status członka stowarzyszenia" - zachęca TMMB.
Są nowi członkowie
- W tej chwili szacuję, że TMMB ma 300-350 członków, z czego na kartach ewidencyjnych jest 200 - mówi "Expressowi Bydgoskiemu" Zbigniew Ostrowski. - Teraz chodzi nam o to, żeby uporządkować sytuację. Oczywiście składki członkowskie nie stanowią głównego źródła środków finansowych na działania podejmowane przez Towarzystwo.
Stowarzyszenie może się poszczycić trzydziestoma nowymi członkami. W czasie spotkania z prezesem Zbigniewem Ostrowskim rozmawiali o planach organizacji.
Rusza renowacja nagrobków
- W najbliższych dniach rozpoczniemy renowację nagrobków na Cmentarzu Starofarnym, co jest efektem naszej zbiórki z 2023 roku - mówi Ostrowski. - Cieszy fakt, że będzie wyremontowany nagrobek zasłużonego dla Bydgoszczy Teofila Magdzińskiego. Poza tym mamy już całkowicie nowa strone internetową, ilustrowana zdjęciami Marka Chełminiaka, z pełnym wykazem danych kontaktowych.
Przypomnijmy, że nowym prezesem został icemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego zastąpił na tym stanowisku wieloletniego prezesa Jerzego Derendę.
O wyborze nowego prezesa zdecydowało walne zabranie członków TMMB.
- Walne Nadzwyczajne Zebranie Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy powierzyło mi funkcję prezesa stowarzyszenia. Radość i wdzięczność wielka. Odpowiedzialność jeszcze większa. Pokolenia patrzą… - powiedział po wyborze Zbigniew Ostrowski.
TMMB od 1923 roku
Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy powołane zostało do życia w 1923 roku. Pierwszym prezesem został ówczesny prezydent miasta Bernard Śliwiński. To właśnie m.in. z inicjatywy towarzystwa w 1927 r. w Bydgoszczy odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik Henryka Sienkiewicza.
W 2010 r. na ul. Seminaryjną wrócił posąg Chrystusa, zniszczony przed Niemców w 1939 r. Towarzystwo prężnie działa też w sferze wydawniczej. Dzięki temu powstały m.in. albumy "bo to jest Bydgoszcz", "Papież Jan Paweł II w Bydgoszczy", "Muzyczna Bydgoszcz". Dzięki TMMB wydawane są "Kronika Bydgoska", czy "Kalendarz Bydgoski". Co rocznie towarzystwo organizuje też kwestę na ratowanie najstarszych bydgoskich nekropolii. Do dnia dzisiejszego kontynuowany jest powstały w 1923 r. konkurs "Bydgoszcz w kwiatach i zieleni". Od 1999 r. na czele Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy stał Jerzy Derenda, który w 2011 r. odsłonił swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów.
W 2002 r. w 656 rocznicę nadania Bydgoszczy praw miejskich, TMMB zostało uhonorowane Medalem Kazimierza Wielkiego. Decyzją Rady Miasta rok 2023 ogłoszony został Rokiem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy.
