Międzyszkolne konkursy, imprezy integracyjne i aktywne spędzanie wolnego czasu to fordońskie przedsięwzięcia, które zostały wsparte Bydgoskimi Grantami Oświatowymi.
<!** Image 2 align=none alt="Image 180404" sub="Granty dla SP nr 66 odbiera Małgorzata Pilewska, dyrektorka placówki / Fot. Marek Chełminiak">Bydgoskie Granty Oświatowe przyznawane przez bydgoski ratusz dwa razy w ciągu roku szkolnego, cieszą się zwykle ogromną popularnością wśród placówek oświatowych i domów kultury. Jest to dodatkowy zastrzyk finansowy, dzięki któremu przedszkolaki i uczniowie szkół wszystkich szczebli, mogą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach plastycznych, muzycznych, tanecznych oraz ciekawych konkursach i imprezach rekreacyjnych.<!** reklama>
O granty w obecnej edycji konkursu, obejmującej drugi semestr nauki, ubiegało się 88 placówek oświatowych, które zgłosiły 388 wniosków. Tym razem do podziału wśród najlepszych uczestników konkursu, czekało ponad 221 tysięcy złotych, które ostatecznie przyznano 217 projektom najciekawszych działań dydaktycznych, zgłoszonych przez 82 placówki. Wśród nagrodzonych propozycji, znalazło się sporo projektów z terenu Fordonu.
W kategorii przedszkoli, granty otrzymały fordońskie placówki nr 39, 43 i 57, które uzyskały w sumie 2800 złotych, na dofinansowanie 4 projektów. Wśród uhonorowanych szkół podstawowych, znalazły się podstawówki nr 4, 65 i 66, którym przyznano 3000 złotych na realizację czterech pomysłów. W kategorii gimnazjów, jedyne dwa granty dla Fordonu uzyskało Gimnazjum nr 5. Rekord pobił Zespół Szkół nr 5 Mistrzostwa Sportowego, któremu przyznano 2100 złotych. W tym przypadku, cztery granty, wspomogą, między innymi, organizację dzielnicowych spotkań z historią i międzyszkolnego konkursu publicystycznego. Zespół Szkół nr 35 otrzymał dwa granty po siedemset złotych. Pierwszy z nich, przeznaczony zostanie na organizację konkursu „Jestem bydgoszczaninem z Fordonu”, a drugi na spotkania integracyjne dla młodzieży niepełnosprawnej. Aż 5800 złotych przyznano Młodzieżowemu Domowi Kultury nr 5 na realizację pięciu projektów. To o blisko połowę mniej, niż w poprzednich edycjach. Mimo to, kierownictwo placówki z Przylesia nie kryje zadowolenia. - Cieszymy się z przyznanych pieniędzy, choć jest to kropla w morzu potrzeb, gdyż koszty naszych przedsięwzięć są wielokrotnie wyższe. Pozostałe staramy się pozyskiwać od sponsorów, choć to coraz trudniejsze - twierdzi Jolanta Wawrzonkowska, dyrektorka MDK nr 5. Środki przyznane fordońskiej placówce wesprą, między innymi, działalność warsztatów ceramicznych dla dzieci i młodzieży, koncerty w ramach projektu „Muzyczna scena”, działalność Fordońskiej Galerii Młodych Twórców, reprezentowanie Bydgoszczy na krajowych i międzynarodowych turniejach tanecznych oraz na organizację XVI Fordońskiego Turnieju Szachowego.