Szczepienia na odrę. Nie wiesz czy byłeś szczepiony? Oto co...

Szczepienia na odrę. Nie wiesz czy byłeś szczepiony? Oto co powinieneś zrobić [informacje z GIS]

sier

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Szczepienia przeciwko odrze są w Polsce obowiązkowe i darmowe. Przeciwko odrze szczepi się od lat 70. ubiegłego wieku.

Szczepienia przeciwko odrze są w Polsce obowiązkowe i darmowe. Przeciwko odrze szczepi się od lat 70. ubiegłego wieku. ©Archiwum Polska Press

W powiecie pruszkowskim odnotowano kolejny przypadek podejrzenia zachorowania na odrę - poinformował w poniedziałek, 5 listopada, Główny Inspektorat Sanitarny. To już 18. zgłoszenie zachorowania na tę chorobę zakaźną na terenie Mazowsza (17 w powiecie pruszkowskim + 1 w powiecie warszawskim).
Szczepienia przeciwko odrze są w Polsce obowiązkowe i darmowe. Przeciwko odrze szczepi się od lat 70. ubiegłego wieku.

Szczepienia przeciwko odrze są w Polsce obowiązkowe i darmowe. Przeciwko odrze szczepi się od lat 70. ubiegłego wieku. ©Archiwum Polska Press

- Trwają działania związane z prowadzeniem szczepień ochronnych osób z kontaktu - informuje GIS. - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w m.st. Warszawie przekazała szczepionki, dzięki którym zaszczepiono w sumie 28 osób z kontaktu w Warszawie. Kolejne osoby zaszczepiono w Pruszkowie i w Piasecznie. Są prowadzone profilaktyczne szczepienia.

Szczepienia przeciwko odrze w Polsce


Nie wiesz lub nie pamiętasz, czy chorowałeś lub byłeś szczepiony. Co powinieneś zrobić? Oto, co radzi GIS.
  • zgłosić się do swojego lekarza
  • zapytać lekarza o zasadność badania poziomu przeciwciał przeciwko odrze
  • ewentualnie poddać się szczepieniu ochronnemu, po konsultacji z lekarzem.


Osoby dorosłe zaszczepione jedną dawką szczepionki, w celu pełnego uodpornienia powinny przyjąć drugą, przypominającą dawkę szczepionki.

- Koszt zarówno badania, jak i szczepienia osoby powyżej 19 roku życia leży po stronie tej osoby - informuje GiS.

W okresie przed zastosowaniem powszechnych szczepień przeciwko odrze, tj. przed 1975 rokiem, przechorowanie odry w populacji było zjawiskiem powszechnym.

Zatem osoby po 50 roku życia z dużym prawdopodobieństwem przechorowały odrę. Przechorowanie odry daje trwałą odporność na całe życie.

Polecamy:


Odra to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych wieku dziecięcego wywoływana przez należący do rodziny paramyksowirusów wirus odry. W Polsce prowadzone są obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze, ale z powodu niebezpiecznej mody na nieszczepienie, w ostatnim czasie - zarówno w Polsce, jak i w Europie notuje się coraz więcej przypadków tej choroby.

Szczepionka przeciwko odrze


Jak informuje GIS, szczepionka przeciw odrze występuje w postaci połączonej (skoniugowanej) jako szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce (tzw. MMR). W jej skład wchodzą żywe, osłabione wirusy. Nie zawiera adiuwantów. Szczepienie przeciw odrze należy do szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) podawanych w Polsce w 13-14 mies. życia oraz 10 roku życia. Skuteczność szczepienia po podaniu 2 dawek szczepionki wynosi 98-99%, utrzymuje się do końca życia. Szczepionka typu MMR jest szczepionką bezpieczną.

Zanim pojawiły się szczepienia przeciwko odrze...


Przed wprowadzeniem szczepień przeciw odrze w dzieciństwie chorowała prawie każda osoba - czytamy na stronie GIS. Epidemie występowały co 2-3 lata. W Polsce przed wprowadzeniem szczepień przeciw odrze (lata 1965-1974) liczba rejestrowanych przypadków kształtowała się od 70 000 do 130 000 w latach pomiędzy epidemiami oraz od 135 000 do 200 000 w latach epidemicznych. Umierało 200-300 dzieci, a tysiące miało ciężkie powikłania wymagające długotrwałej hospitalizacji. Obecnie w Europie obserwujemy niepokojący wzrost liczby zachorowań na odrę, w tym również zgony.

W Polsce każdego roku występuje od 60 do 130 zachorowań. Stan zaszczepienia dwoma dawkami przeciw odrze wynosi 94%. WHO prowadzi działania zmierzające do wyeliminowania odry.

Polecamy:Zobacz: KOBIETY W SIECI, ODC.2

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 28 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »