Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świąteczny spacer w pięknych okolicznościach wiosennej przyrody

Redakcja
W ogrodzie botanicznym w Myślęcinku zrobiło się już wiosennie. Najwięcej znajdziemy przebiśniegów
W ogrodzie botanicznym w Myślęcinku zrobiło się już wiosennie. Najwięcej znajdziemy przebiśniegów Dariusz Bloch
Spacer po Bydgoszczy i najbliższych okolicach miasta może nam dostarczyć wielu przyrodniczych wrażeń. Warto także odwiedzić parki i ogrody także po świętach, bo wiosna to niewątpliwie szczególna pora roku.

W ogrodzie botanicznym Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku już zdecydowanie widać wiosnę.

- Niewątpliwie najwięcej znajdziemy przebiśniegów. Spotkamy je spacerując od ulicy Konnej - mówi Małgorzata Szymczak, specjalistka ds. botanicznych LPKiW.

Kolorowo w parku

Co jeszcze można zobaczyć w myślęcińskim botaniku na wiosennym spacerze? - Cebulicę syberyjską, która kwitnie na niebiesko, ciemiernik, kwitnący na bordowo-czerwono. To piękna roślina z rodziny jaskrowatych, niestety, nieuczciwi ludzie wykopują takie piękne okazy z naszego ogrodu i jest ich coraz mniej - tłumaczy Małgorzata Szymczak.

Wiosna to krokusy - tych najwięcej jest na skarpie obok stadniny koni oraz przed wejściem do ogrodu i na polanie przy Centrum Edukacji Ekologicznej.

Hitem wiosny jest przylaszczka pospolita, która rośnie na skarpie przy pierwszej krzyżówce, wchodząc od ul. Konnej. W ogrodzie roślin górskich pojawił się już podbiał pospolity (z tej samej rodziny co mniszek lekarski, ale nie mówić „mlecz”).

Od strony bramy przy „Kumerówce” powita nas lepiężnik różowy. - Cała lewa strona wzdłuż stawów jest od niego różowa. Natomiast idąc prawą stroną, zobaczymy młodą zieloną trawę, przebiśniegi i pomału chcącą kwitnąć złoć polną i ziarnopłon. Z roślin miłych dla oka - śnieżyca, nie mylić z przebiśniegiem - opowiada pani Małgorzata.

Jadalne dzikusy

Botaniczka zachęca do rozglądania się za, jak je nazywa „jadalnymi dzikusami”, czyli bylinami, które rosną wszędzie obok nas, mają mnóstwo właściwości odżywczo-smakowych, a niesłusznie nazywane są chwastami.

Wszystkie wiosenne rośliny mają tabliczki z opisem, więc bez problemu można przeczytać, co kwitnie. - Małgorzata Szymczak

- Czosnek winnicowy, podagrycznik, pokrzywa pospolita, rzeżucha łąkowa, gwiazdnica pospolita - już pojawiły się na większości polanach, skwerach - one także dodają uroku, a przy wiosennych rewolucjach oczyszczających organizm ich obecność w naszej diecie jest nieoceniona - mówi Małgorzata Szymczak.

Ogród botaniczny w święta jest oczywiście czynny. Wszystkie wiosenne rośliny mają tabliczki z opisem, więc bez problemu można przeczytać, co akurat kwitnie.

Niestety, w święta nie będzie jeszcze czynny Ogród Botaniczny UKW przy ul. Chodkiewicza.

Ale można się tam wybrać na przykład w poświąteczny wtorek w godzinach pracy, czyli od 7 do 15. A naprawdę warto.

Ruch w pasiece

- Zieleń już mocno ruszyła. Pięknie kwitną, między innymi, wawrzynek i kalina wonna, lepiężnik różowy. Jest krokusowa łączka i całe łany cebulicy syberyjskiej. Kończą się już przebiśniegi. Wiadomo, jak wiosna, to tulipany. Są już liście na starodrzewach. Rozpoczyna się także kwitnienie cisa pospolitego. To będzie widać, bo wówczas osnuwa te drzewa rodzaj takiej mgiełki - opowiada szefowa ogrodu, Barbara Wilbrandt.

Do pracy zabrały się też pszczoły w ogrodowej pasiece. - O tym, że to już wiosna, świadczy najlepiej to, że słychać świergot ptaków - dodaje.

Oficjalne otwarcie Ogrodu Botanicznego planowane jest na 16 kwietnia. - Prawie wszystko jest już przygotowane. Zachęcam do odwiedzenia naszego ogrodu - zaprasza Barbara Wilbrandt.

Warto wiedzieć: Nad Kanałem Bydgoskim

Ornitolodzy zachęcają do odwiedzenia w święta ścieżki edukacyjnej nad Starym Kanałem Bydgoskim.

Jak mówi bydgoski ornitolog Dawid Kilon, w święta będzie można tam zobaczyć klucze gęsi i żurawi, obserwować szybujące myszołowy, zimorodki i bociany. Ścieżka ma około 4 km, zaczyna się przy ul. Wrocławskiej, dochodzi do ul. Bronikowskiego. Następnie, po południowej stronie kanału, kieruje się ponownie w stronę ul. Wrocławskiej.

Na ścieżce znajduje się 20 tablic o tematyce przyrodniczej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!