Superksiężyc, czyli supermoon to zjawisko, które można zobaczyć z 1 na 2 stycznia 2018. Nazwa superksiężyc została wprowadzona w 1979 r. przez astrologa Richarda Nollego na określenie momentu, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej. Ziemia jest w środku, a Księżyc dodatkowo jest w swoim perygeum (punkt na orbicie podczas którego Księżyc znajduje się najbliżej Ziemi).
- Odległość od środka Ziemi zmienia się w zależności od tego czy jest najbliższej czy najdalej w przedziale średnio od 356 tys. km perygeum do 407 tys. km podczas apogeum (moment, gdy Księżyc jest najdalej od Ziemi) - wyjaśnia Lech Motyka, dyrektor Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.
W nocy z 1 na 2 stycznia Księżyc zbliżył się do Ziemi na odległość 356 tys. 584 km. W pełni znajdować się będzie o godzinie 3.24.
Superksiężyc oznacza, że nasz satelita będzie nie tylko blisko Ziemi, ale także będzie zdecydowanie jaśniejszy. Zjawisko to będzie można wypatrywać przez całą noc, pod warunkiem że na niebie nie pojawią się chmury uniemożliwiające obserwację.
Superksiężyc 2018 w nocy z 1 na 2 stycznia Supermoon: To był...
- W ubiegłym roku najmniejsza odległość dzieląca Ziemię od Księżyca wynosiła 357 tys. 352 km. 31 stycznia 2017 będziemy mieli podobną sytuację, lecz "srebrny glob" będzie przeszło 200 km dalej od Ziemi. W skali odległości Ziemia-Księżyc to niewiele, lecz jak w zawodach sportowych np. w skoku w dal, najmniejsza różnica odległości powoduje, że mistrz jest tylko jeden - dodaje Lech Motyka.
Najbliżej Ziemi Księżyc był dopiero w nocy z 1 na 2 stycznia 2018. Superksiężyc można oglądać bez żadnego urządzenia lub można skorzystać z lornetki lub mini teleskopów także w następne noce.
W styczniu z 2018 obaczymy na niebie też inne ciekawe zjawiska. 7 stycznia 2018 roku o godzinie 5.30 na południowym-wschodzie pod Jowiszem (największą planetą Układu Słonecznego) widoczny będzie mniej jasny, ale ceglasto-czerwony Mars.
- 11 stycznia 2018 roku na południowym-wschodzie blisko siebie znajdować się będą Księżyc, Jowisz i Mars. W styczniu atrakcji na niebie nie zabraknie - mówi Lech Motyka, dyrektor Planetarium Śląskiego.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Wspaniały Sylwester w Katowicach z Polsatem