Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces wykładowczyni PBŚ w konkursie German Design Award. Jej trzy projekty nagrodzone [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Dr Marta Gębska jest wykładowczynią w Katedrze Wzornictwa na Wydziale Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej.
Dr Marta Gębska jest wykładowczynią w Katedrze Wzornictwa na Wydziale Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej. Materiały prasowe Politechniki Bydgoskiej
Projekty wanny i umywalek autorstwa dr Marty Gębskiej, wykładowczyni w Katedrze Wzornictwa na Wydziale Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej, zostały nagrodzone w prestiżowym konkursie German Design Award 2024.

German Design Award jest jedną z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych na świecie nagród w dziedzinie designu przyznawaną przez German Design Council.

Każdego roku nagradzane są projekty najwyższej jakości, które wpływają na światowe wzornictwo. W konkursie duży sukces odniosła dr Marta Gębska. Docenione zostały aż trzy jej projekty. To wanna Biwa i umywalka Circlight, które zdobyły nagrodę German Design Award Winner 2024. Ponadto wyróżnienie specjalne - German Design Award Special Mention 2024 - otrzymała umywalka Haptique.

Na czym polega wyjątkowość tych projektów? Wyjaśnia to dr Marta Gębska, która tak opisała swoje projekty:

  • Wanna Biwa inspirowana jest japońskim rytuałem Ofuro polegającym na siedzeniu i moczeniu. Harmonijny kształt oraz obłe krawędzie wprowadzają w nastrój spokoju i oczyszczenia. Dzięki ergonomicznej formie zapewnia maksymalny komfort użytkowania integrując funkcje kąpieli i prysznica. Podniesiony tył daje podparcie plecom i szyi, natomiast obniżona część przednia pozwala łagodnie wejść do wanny. Zaprojektowany kształt, jak i zastosowanie lekkiego materiału kompozytu Multicast sprawia, że produkt jest o pięćdziesiąt procent lżejszy niż dotychczasowe rozwiązania. Indywidualne wykończenie w połysku lub macie daje możliwość dopasowania do wnętrza łazienki.
  • Umywalka Circlight to innowacyjne i zrównoważone podejście do projektowania w technologii kompozytu mineralnego. Dzięki zastosowanemu materiałowi oraz wzornictwu produkt jest o 55 proc. lżejszy niż dotychczasowe rozwiązania. Lekka forma i kształt sprawiają, że umywalka pozwala na oszczędność zastosowanego materiału, jak i śladu węglowego.
  • Wdrożona do produkcji umywalka Haptique uwzględnia z kolei potrzeby starzejącego się społeczeństwa. Wykonana jest w technologii kompozytu mineralnego w 80 proc. pochodzącego z naturalnego kamienia dolomitowego. Zaprojektowana w duchu „design for all”, integruje funkcje mycia i wspierania, dzięki innowacyjnemu zintegrowaniu faktury na częściach chwytnych umywalki. Stanowi ona antypoślizgową powierzchnię oraz daje bodziec dotykowy, co ułatwia jej chwytanie oraz lokalizację.

Zobacz wideo: Wigilia Miejska dla samotnych i ubogich w Bydgoszczy

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo