Barometr zawodów. Na rynku pracy w Polsce jest za dużo ekonomistów.
Wiktor uczęszcza do klasy III P i kształci się w zawodzie technik grafiki i poligrafii cyfrowej. Udziałem w konkursie, w którym wystartowało ponad 500 uczniów z 25 szkół średnich w kraju, zainteresował się sam.
- Rok wcześniej o tym konkursie wspominali nam nauczyciele w szkole - mówi 18-latek. - Postanowiłem spróbować. Przygotowywałem się książek, trzeba było też nawiązać współpracę z drukarniami, a nie było to łatwe teraz w pandemii. Napisałem maile do wielu firm, ale niektóre nawet nie odpowiedziały. Nie poddałem się jednak. Już latem ub. roku zacząłem przygotowania do tego konkursu. Potem przeszedłem z powodzeniem I i II etap i dotarłem do III etapu. Tu zakwalifikowało się 37 uczniów, z czego w ścisłym finale w marcu br. znalazła się najlepsza 17, w tym ja.
Nie wykluczam, że swoją przyszłość zwiążę z poligrafią, skoro mi to tak dobrze wychodzi - mówi Wiktor Fijołek, uczeń Zespołu Szkół Chemicznych w Bydgoszczy.
Wiktor ma powody do zadowolenia, bo był jedynym uczniem z województwa kujawsko-pomorskiego, który znalazł się w czołowej 17 (startowali też starsi od niego uczniowie, także z jego szkoły - przyp. red.) i stał się posiadaczem indeksu na studia realizowane na kierunku Papiernictwo i Poligrafia na Wydziale Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej.
Wiktor Fijołek: - Zespół Szkół Chemicznych dał mi możliwości rozwoju
- To cieszy, ale mam jeszcze rok do matury i jeszcze nie zdecydowałem czy wybiorę właśnie tę uczelnię - mówi bydgoszczanin. - Nie wykluczam, że swoją przyszłość zwiążę z poligrafią, skoro mi to tak dobrze wychodzi. Sukces w tym konkursie nie zwalnia mnie jednak z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie czy matury.
Jednocześnie Wiktor podkreśla: - Wybrałem naukę w Zespole Szkół Chemicznych, bo profil technik grafiki i poligrafii cyfrowej wydawał mi się ciekawy - mówi uczeń. - Chociaż przychodząc do tej szkoły nie wiedziałem nawet, czym tak naprawdę jest poligrafia. To nauczyciele zaszczepili we mnie tę pasję. Szkoła dała mi możliwości rozwoju, za co jestem wdzięczny.
Wiktor ma też inne zainteresowania. Lubi sport, a w szczególności lekkoatletykę.
- Reprezentowałem też naszą szkołę na zawodach w sztafecie - mówi. - Jestem również młodszym ambasadorem Parlamentu Unii Europejskiej. No i interesuję się historią sztuki. O ile pandemia mi nie przeszkodzi, to w grudniu br. będę reprezentował szkołę podczas olimpiady artystycznej z historii sztuki.
Z sukcesu Wiktora cieszy się cała społeczność Zespołu Szkół Chemicznych
- Jesteśmy dumni z Wiktora, który idealnie łączy swoją pasję i zainteresowania z nauką w szkole - mówi Lucyna Brodziak, dyrektor szkoły. - Wiktor jest „aktywny zawodowo”. Chętnie korzysta z oferty szkoły, uczestnicząc w dodatkowych kursach i szkoleniach branżowych, które mają na celu rozwijanie umiejętności kluczowych, przygotowujących do wejścia na rynek pracy. Rozwój zawodowy wiąże z działaniami prospołecznymi i aktywnością sportową. W tak trudnej sytuacji, w jakiej obecnie się znajdujemy - mam tu na myśli pandemię - to odpowiedzialne podejście i klucz do sukcesu zawodowego.
