Zobacz wideo: Sztuczne płuca Bydgoszczy pociemniały.
Co roku do oceanów trafia około 8 mln plastiku. Śmieci z tworzyw sztucznych zalegają także w lasach, morzach czy na drogach. Wpływa to na zdrowie i życie zwierząt, które często mylą plastik z pokarmem. Ponadto produkcja plastiku przyspiesza zmiany klimatyczne, kierując planetę w stronę ocieplenia.
Rok 2021 jest poświęcony zmniejszaniu obecności plastiku w naszym otoczeniu. By włączyć młodzież w proekologiczne działania, wystartował program „Mniej Plastiku” realizowany w ramach olimpiady projektów społecznych „Zwolnieni z Teorii” przy wsparciu Lidl Polska. Ma on zainspirować nastolatków do poszukiwania praktycznych rozwiązań proekologicznych.
- Do projektu zgłosiło się już ponad 30 zespołów z całej Polski (ponad 160 uczestników).
- Wśród nich są licealiści z Bydgoszczy, którzy stworzyli swój projekt Eko Week.
- Bydgoska grupa liczy 7 osób. To młodzież z klas II z trzech bydgoskich ogólniaków: I LO, IV LO i VI LO.
Licealiści z Bydgoszczy pokażą, że eko można być też w domu
- Troje z nas działa w Młodzieżowej Radzie Miasta Bydgoszczy - mówi Julia Wyczling, uczennica IV LO, która w Eko Week odpowiada za promocję i social media. - Wszyscy uczymy się zdalnie, więc skrzyknęliśmy się w internecie. Od 19 do 25 kwietnia br. chcemy zorganizować serię wykładów i warsztatów proekologicznych. Wydarzenie będzie online, na Zoomie, Facebooku i Instagramie. Mamy też swój fanpage na Facebooku, gdzie pokazujemy, m.in., efekty naszych działań.
Eko można też być w kuchni, czy podczas codziennej pielęgnacji. W czasie Eko Week planujemy np. warsztaty robienia ekologicznych kosmetyków i środków czystości - mówi Julia Wyczling, uczennica IV LO w Bydgoszczy.
Młodzież musiała najpierw zaplanować swoje działania i podzielić się zadaniami.
- Trzeba było, m.in. zadbać o promocję wydarzenia, nawiązać kontakt z mediami, wyszukać i pozyskać prelegentów - wylicza Julia Wyczling. - To ostatnie zadanie należało do najtrudniejszych, ale się udało.
W czasie Eko Week bydgoska młodzież pokaże, że wystarczą niewielkie zmiany w codziennym życiu, aby zrobić coś dobrego dla naszej planety.
- Przykładowo mniej kupuję, mniej wyrzucam, nie ubieram się w sieciówkach, lecz w sklepach z używaną odzieżą - mówi Julia Wyczling. - Eko można też być w kuchni, czy podczas codziennej pielęgnacji. W czasie Eko Week planujemy np. warsztaty robienia ekologicznych kosmetyków i środków czystości.
Bydgoska młodzież w ramach "Zwolnionych z Teorii" walczy o certyfikat i nagrodę "Złote Wilki"
Każdy dzień podczas Eko Week będzie poświęcony innemu tematowi, np. środowisku naturalnemu czy jak być eko w domu. Grupa w skład, której oprócz Julii Wyczling (IV LO) wchodzą: Martyna Jazdon i Martyna Rutka (obie I LO) oraz uczniowie bydgoskiej szóstki: Mikołaj Nowicki, Tymon Muszyński, Aleksandra Kałużna i Olga Olejarz, nawiązała też współpracę z partnerami i instytucjami, łącząc świetnie działalność społeczną z edukacją ekologiczną.
- W ramach jednej z nich umówiliśmy się z 10 bydgoskimi restauracjami, które teraz robią głównie dania na wynos, że nadwyżka żywności, która im zostanie będzie przekazywana do bazyliki dla osób w kryzysie bezdomności - mówi Julia Wyczling. - Kilka dni temu rozmawialiśmy też z Wyższą Szkołą Gospodarki, która prowadzi jadłodzielnię kapsułową “Karmnik”. Uważamy, że inicjatywa szaf, gdzie można zostawić jedzenie, a potrzebujący mogą wziąć stamtąd żywność, jest znakomita. I chcemy jadłodzielnie w tej formule promować.
Młodzież musi też podsumować zrealizowany projekt.
- Termin zakończenia projektu w ramach “Zwolnionych z Teorii” to 28 maja - mówi Julia Wyczling. - W czerwcu odbywa się wielki finał, gdzie można wygrać nagrodę “Złote Wilki” dla najlepszego projektu. Wierzymy, że się uda. Każdy zrealizowany projekt otrzymuje też międzynarodowy certyfikat Project Management Principles.
