Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Licealiści z Eko Week stawiają na ekologię i zorganizują ciekawe warsztaty i wykłady [#Bydgoszcz, jakiej nie znamy]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Julia Wyczling, uczennica IV LO w Bydgoszczy, prezentuje logo projektu Eko Week w ramach, którego 7 bydgoskich licealistów organizuje warsztaty i wykłady o tematyce ekologicznej.
Julia Wyczling, uczennica IV LO w Bydgoszczy, prezentuje logo projektu Eko Week w ramach, którego 7 bydgoskich licealistów organizuje warsztaty i wykłady o tematyce ekologicznej. Nadesłane
Grupa licealistów z Bydgoszczy chce zachęcać mieszkańców do postaw proekologicznych. Młodzież zapewnia, że wystarczą niewielkie zmiany w życiu codziennym, by zrobić coś dobrego dla naszej planety. W tym celu w ramach inicjatywy Eko Week zamierza zorganizować serię ciekawych warsztatów i wykładów.

Zobacz wideo: Sztuczne płuca Bydgoszczy pociemniały.

Co roku do oceanów trafia około 8 mln plastiku. Śmieci z tworzyw sztucznych zalegają także w lasach, morzach czy na drogach. Wpływa to na zdrowie i życie zwierząt, które często mylą plastik z pokarmem. Ponadto produkcja plastiku przyspiesza zmiany klimatyczne, kierując planetę w stronę ocieplenia.

Rok 2021 jest poświęcony zmniejszaniu obecności plastiku w naszym otoczeniu. By włączyć młodzież w proekologiczne działania, wystartował program „Mniej Plastiku” realizowany w ramach olimpiady projektów społecznych „Zwolnieni z Teorii” przy wsparciu Lidl Polska. Ma on zainspirować nastolatków do poszukiwania praktycznych rozwiązań proekologicznych.

  • Do projektu zgłosiło się już ponad 30 zespołów z całej Polski (ponad 160 uczestników).
  • Wśród nich są licealiści z Bydgoszczy, którzy stworzyli swój projekt Eko Week.
  • Bydgoska grupa liczy 7 osób. To młodzież z klas II z trzech bydgoskich ogólniaków: I LO, IV LO i VI LO.

Licealiści z Bydgoszczy pokażą, że eko można być też w domu

- Troje z nas działa w Młodzieżowej Radzie Miasta Bydgoszczy - mówi Julia Wyczling, uczennica IV LO, która w Eko Week odpowiada za promocję i social media. - Wszyscy uczymy się zdalnie, więc skrzyknęliśmy się w internecie. Od 19 do 25 kwietnia br. chcemy zorganizować serię wykładów i warsztatów proekologicznych. Wydarzenie będzie online, na Zoomie, Facebooku i Instagramie. Mamy też swój fanpage na Facebooku, gdzie pokazujemy, m.in., efekty naszych działań.

Eko można też być w kuchni, czy podczas codziennej pielęgnacji. W czasie Eko Week planujemy np. warsztaty robienia ekologicznych kosmetyków i środków czystości - mówi Julia Wyczling, uczennica IV LO w Bydgoszczy.

Młodzież musiała najpierw zaplanować swoje działania i podzielić się zadaniami.

- Trzeba było, m.in. zadbać o promocję wydarzenia, nawiązać kontakt z mediami, wyszukać i pozyskać prelegentów - wylicza Julia Wyczling. - To ostatnie zadanie należało do najtrudniejszych, ale się udało.

W czasie Eko Week bydgoska młodzież pokaże, że wystarczą niewielkie zmiany w codziennym życiu, aby zrobić coś dobrego dla naszej planety.

- Przykładowo mniej kupuję, mniej wyrzucam, nie ubieram się w sieciówkach, lecz w sklepach z używaną odzieżą - mówi Julia Wyczling. - Eko można też być w kuchni, czy podczas codziennej pielęgnacji. W czasie Eko Week planujemy np. warsztaty robienia ekologicznych kosmetyków i środków czystości.

Bydgoska młodzież w ramach "Zwolnionych z Teorii" walczy o certyfikat i nagrodę "Złote Wilki"

Każdy dzień podczas Eko Week będzie poświęcony innemu tematowi, np. środowisku naturalnemu czy jak być eko w domu. Grupa w skład, której oprócz Julii Wyczling (IV LO) wchodzą: Martyna Jazdon i Martyna Rutka (obie I LO) oraz uczniowie bydgoskiej szóstki: Mikołaj Nowicki, Tymon Muszyński, Aleksandra Kałużna i Olga Olejarz, nawiązała też współpracę z partnerami i instytucjami, łącząc świetnie działalność społeczną z edukacją ekologiczną.

- W ramach jednej z nich umówiliśmy się z 10 bydgoskimi restauracjami, które teraz robią głównie dania na wynos, że nadwyżka żywności, która im zostanie będzie przekazywana do bazyliki dla osób w kryzysie bezdomności - mówi Julia Wyczling. - Kilka dni temu rozmawialiśmy też z Wyższą Szkołą Gospodarki, która prowadzi jadłodzielnię kapsułową “Karmnik”. Uważamy, że inicjatywa szaf, gdzie można zostawić jedzenie, a potrzebujący mogą wziąć stamtąd żywność, jest znakomita. I chcemy jadłodzielnie w tej formule promować.

Młodzież musi też podsumować zrealizowany projekt.

- Termin zakończenia projektu w ramach “Zwolnionych z Teorii” to 28 maja - mówi Julia Wyczling. - W czerwcu odbywa się wielki finał, gdzie można wygrać nagrodę “Złote Wilki” dla najlepszego projektu. Wierzymy, że się uda. Każdy zrealizowany projekt otrzymuje też międzynarodowy certyfikat Project Management Principles.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo