Zobacz wideo: Rybi Rynek w Bydgoszczy. Jakie zmiany nas czekają?

Nagrody dla bydgoskiej uczelni zostały wręczone 11 kwietnia w Pałacu Działyńskich Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, gdzie odbyła się uroczysta gala podsumowująca 7. edycję Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Akredytacyjnego „Studia z Przyszłością”. Certyfikaty Akredytacyjne to dowody uznania za stworzenie za innowacyjnych programów kształcenia, realizowanych na studiach pierwszego i drugiego stopnia oraz na studiach podyplomowych, które "doskonale przygotowują studentów do rynku pracy i wyzwań przyszłości".
Certyfikaty i wyróżnienia w imieniu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego odebrali dziekan prof. Artur Laska, prodziekan dr Wojciech Trempała oraz kierowniczka wyróżnionych studiów podyplomowych dr Małgorzata Sikora-Gaca. Wróżnieniem zostały objęte dwa kierunki studiów realizowane na Wydziale nauk o polityce i administracji UKW: cyberdemokracja i studia nad rozwojem (studia I stopnia) oraz zarządzanie dostępnością – specjalista ds. dostępności (studia podyplomowe).
- Akredytacja dotyczy skali ogólnopolskiej. Przyznaje ją komisja ekspertów, która łączy środowiska naukowe, ale też gospodarcze i praktyków rynku - mówi prof. Artur Laska. Dodaje, że certyfikaty uzyskane 11 kwietnia to sukces całego wydziału.
To Cię może też zainteresować
Eksperci przyznający wyróżnienia w przypadku kierunku cyberdemokracji docenili innowacyjne podejście bydgoskiej uczelni w połączeniu zagadnień z kręgu nauk politycznych z aspektem informatycznym i informacyjnym odnoszącym się do cyberprzestrzeni.
Niespodzianką było również przyznanie Wydziałowi Nauk o Polityce i Administracji Certyfikatu Nadzwyczajnego „Lider jakości kształcenia” dla kierunku zarządzania dostępnością – specjalista ds. dostępności, który otrzymać można za uzyskanie najwyższej liczby punktów rankingowych przyznawanych przez Komisję Ekspercką. Oznacza to, że oferowany przez bydgoską uczelnię kierunek jest w swoim obszarze problemowym najlepszy w kraju.
Praktyczny kierunek
Tu szczególnie doceniono praktyczne i rynkowe podejście władz UKW przy utworzeniu tego kierunku. - Wnikliwie obserwowaliśmy rynek pracy i ten kierunek jest właśnie odpowiedzią na zapotrzebowanie na specjalistów o konkretnych umiejętnościach - wyjaśnia prof. Laska. - Studia te cieszą się szczególną popularnością.
To pierwsze tego typu studia podyplomowe w Polsce, umożliwiające zdobycie kwalifikacji w zakresie zarządzania dostępnością w sferze publicznej, zwłaszcza w obszarze dostosowania przestrzeni publicznej do wymagań osób ze szczególnymi potrzebami – osób zależnych.