Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stwardnienie rozsiane - takie są pierwsze objawy. Łatwo je pomylić z innymi chorobami

OPRAC.: JK
W Polsce na stwardnienie rozsiane choruje ok. 45 tysięcy osób. Objawy choroby są bardzo niejednoznaczne i łatwo je pomylić z innymi schorzeniami.Przejdź dalej i sprawdź, jakie są pierwsze objawy stwardnienia rozsianego >>>
W Polsce na stwardnienie rozsiane choruje ok. 45 tysięcy osób. Objawy choroby są bardzo niejednoznaczne i łatwo je pomylić z innymi schorzeniami.Przejdź dalej i sprawdź, jakie są pierwsze objawy stwardnienia rozsianego >>>Pexels/zdjęcie ilustracyjne
Stwardnienie rozsiane to przewlekła choroba układu nerwowego, która z czasem może prowadzić do niepełnosprawności. Najczęściej chorują na nią osoby pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Wczesna diagnoza i szybko wdrożone leczenie mogą spowolnić rozwój choroby i znacząco zmniejszyć dolegliwości. Sprawdź, jakie są pierwsze objawy stwardnienia rozsianego.

Stwardnienie rozsiane - co to za choroba?

Stwardnienie rozsiane (SM) jest schorzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Nie do końca znane są jej przyczyny, jednak zdaniem ekspertów wpływ na wystąpienie choroby mają czynniki genetyczne, środowiskowe oraz autoimmunologiczne.

Stwardnienie rozsiane zazwyczaj dotyka osób między 20. a 40. rokiem życia i aż dwukrotnie częściej chorują kobiety. W Polsce na stwardnienie rozsiane choruje ok. 45 tysięcy osób.

Tyle wyniesie pensja minimalna w 2023 r. Będzie podwójna podwyżka pensji minimalnej

Takie mogą być pierwsze objawy stwardnienia rozsianego

Objawy choroby są bardzo niejednoznaczne i łatwo je pomylić z innymi schorzeniami. Pierwsze symptomy stwardnienia rozsianego bardzo często pojawiają się na kilka lat przed diagnozą. Może to być zmęczenie, które nie jest spowodowane wysiłkiem fizycznym, zaburzenia widzenia czy zawroty głowy.

Na początku choroby może wystąpić również wiele innych objawów, których absolutnie nie należy lekceważyć. W galerii poniżej opisujemy pierwsze objawy stwardnienia rozsianego. Jeżeli zauważyłeś u siebie któreś z tych objawów, nie lekceważ ich i skonsultuj się ze swoim lekarzem rodzinnym.

Stwardnienie rozsiane - leczenie

Rozwój medycyny daje obecnie duże szanse na trafną diagnozę i szybko podjęte leczenie, które może zahamować rozwój choroby. Rezonans magnetyczny jest obecnie najbardziej precyzyjnym badaniem w diagnostyce stwardnienia rozsianego, ponieważ umożliwia uwidocznienie zmian demielinizacyjnych.

Nie wynaleziono dotąd lekarstwa, dzięki któremu możliwe byłoby wyleczenie stwardnienia rozsianego. Dlatego leczenie choroby polega przede wszystkim na zapobieganiu objawów. W tym celu stosuje się leki steroidowe, które zmniejszają nasilenie reakcji zapalnej w ognisku demielinizacji i przyspieszają ustępowanie objawów.

Stosowanie odpowiednich leków może spowolnić rozwój choroby, a nawet ją zatrzymać. Korzystne mogą być zabiegi rehabilitacyjne, a także prowadzenie odpowiedniego trybu życia. Utrzymywanie właściwej wagi oraz unikanie przemęczenia organizmu to kolejne sposoby na walkę z chorobą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera