MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strażacy ochotnicy z Fordonu transportują chorych z koronawirusem

Paweł Kaniak
- W naszych ambulansach typu T druhowie wykonują czynności na poziomie kwalifikowanej pierwszej pomocy - mówi Krzysztof Wiśniewski z WSPR Bydgoszcz (na zdjęciu).
- W naszych ambulansach typu T druhowie wykonują czynności na poziomie kwalifikowanej pierwszej pomocy - mówi Krzysztof Wiśniewski z WSPR Bydgoszcz (na zdjęciu). WSPR Bydgoszcz
Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej Bydgoszcz Fordon zostali zatrudnieni na zleceniu w ambulansach transportowych do przewozu pacjentów potencjalnie zakaźnych.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy posiada w swoich strukturach 18 zespołów ratownictwa medycznego. W ciągu roku karetki wyjeżdżają około 55 tysięcy razy. Aby odciążyć ich i nie angażować do transportu pacjentów z podejrzeniem SARS-CoV-2 lub rozpoznaną chorobą COVID-19 utworzono dodatkowo dwa zespoły transportowe (typ T). Pogotowiu pomaga w tym dziele 8 druhów z OSP Bydgoszcz Fordon.

- W ambulansach T pracują w większości ratownicy kwalifikowanej pierwszej pomocy z OSP Bydgoszcz Fordon. Wśród nich są też dwaj ratownicy medyczni (bo to nie jest równoznaczne) - informuje Krzysztof Wiśniewski, kierownik działu usług medycznych i szkoleń WSPR W Bydgoszczy.

Większość pacjentów zespołów transportowych to pacjenci w stanie dobrym, wydolni krążeniowo-oddechowo, chodzący o własnych siłach z objawami infekcji dróg oddechowych.

Nie zastępują lekarzy

- Chcę podkreślić, że druhowie OSP nie zastępują ratowników medycznych, pielęgniarek i lekarzy w naszej stacji i nie wykonują medycznych czynności ratunkowych. Taka błędna informacja została podana przez niektóre media. Druhowie pracują w zespołach transportowych i wykonują jedynie czynności na poziomie kwalifikowanej pierwszej pomocy - zapewnia Krzysztof Wiśniewski.

Przeczytaj też: Koronawirus. Hotele w Bydgoszczy działają, ale z ograniczeniami

Codziennie ambulanse transportowe wykonują kilkanaście transportów osób podejrzanych lub z rozpoznaną chorobą zakaźną, głównie do Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy i jednoimiennego szpitala w Grudziądzu. Dlatego praca strażaków jest dużym odciążeniem i pomocą dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Druhowie OSP nie zastępują ratowników medycznych, pielęgniarek i lekarzy i nie wykonują medycznych czynności ratunkowych. Druhowie pracują w zespołach transportowych i wykonują jedynie czynności na poziomie kwalifikowanej pierwszej pomocy - mówi Krzysztof Wiśniewski z WSPR Bydgoszcz.

- Dziękujemy im za zaangażowanie. Pomimo że jest to dla nich praca nowa i nieznana, wykonywana jest bez zastrzeżeń - dodaje Krzysztof Wiśniewski. Przy tej okazji, jeszcze raz, docenia pracę wszystkich systemowych zespołów ratownictwa medycznego WSPR w Bydgoszczy oraz Dyspozytorni Medycznej WSPR w Bydgoszczy. - Dziękuję za zaangażowanie, profesjonalizm i ciągłą gotowość do pracy w dobie epidemii koronawirusa. Pamiętajmy, że ci medycy pracują na pierwszej linii frontu walki z nieznanym wirusem. Należą im się szacunek i uznanie - podkreśla K. Wiśniewski.

Zgłoszenie się do strażaków o wsparcie było decyzją dyrektora WSPR w Bydgoszczy, uzyskano też zgodę Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Druhom OSP Bydgoszcz Fordon zaproponowano umowę zlecenie.

- Pomoc pogotowiu nie wpływa na naszą pracę w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Jednostka ma zapewnioną drugą obsadę wozu strażackiego - mówi Rafał Adamczewski, komendant OSP Bydgoszcz Fordon.

Pomogą też w zakupach

Nie są to jedyne działania, jakie fordońska jednostka podejmuje w związku z koronawirusem. Druhowie będą też pomagać mieszkańcom Fordonu w robieniu zakupów. To ich oddolna inicjatywa. W związku z zaleceniami i nakazami, aby nie wychodzić z domów, chcą w ten sposób uchronić osoby starsze i chore przed ryzykiem zarażenia. Taka pomoc ma ruszyć w najbliższym czasie. Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Fordonu liczy łącznie 26 osób.

Wiele osób martwi się, że w Polsce, w porównaniu do innych krajów, nadal wykonuje się zbyt mało testów na obecność koronawirusa. – Realizujemy wszystkie zgłoszone potrzeby na bieżąco – zapewnia Rzecznik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. Tymczasem liczba zakażonych zarówno w całej Polsce, jak i w naszym województwie, cały czas wzrasta. CZYTAJ DALEJ >>>>>Czytaj także: Koronawirus już w Toruniu! Pacjent zakażony koronawirusem przebywa w szpitalu zakaźnym. Jaki jest jego stan?Zobacz także: Jak odróżnić koronawirusa COVID-19 od grypy i przeziębienia? Zobacz koniecznie tabelkę z objawami i porównaj

Kujawsko-pomorskie: ile testów na koronawirusa przeprowadzon...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski