Po tragicznych wydarzeniach, do jakich w ubiegłą niedzielę doszło w Gdańsku, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zdecydował, że tuż po feriach (w Kujawsko-Pomorskiem potrwają do 27 stycznia) w bydgoskich szkołach odbędą się zajęcia poświęcone tolerancji i wzajemnemu szacunkowi.
- Podczas zajęć omawiany będzie m.in. temat mowy nienawiści i jej skutków. Ponadto młodzież dowie się, jak temu zjawisku przeciwdziałać - informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bruskiego. - Szkoły będą mogły organizować takie zajęcia w ramach: szkoleń, godzin wychowawczych, seminariów czy spotkań. Idea jest taka, aby każdy uczeń wziął w takich zajęciach aktywny udział.
W Bydgoszczy tematem przeciwdziałania agresji zajmuje się Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2, która swoją siedzibę ma w Fordonie przy ul. Gawędy 5. To właśnie ona przygotuje dla placówek oświatowych przykładowe materiały dydaktyczne do wykorzystania w szkołach na zajęciach dotyczących mowy nienawiści.
- Oprócz specjalnych lekcji o tolerancji i wzajemnym szacunku, będziemy także kontynuować i rozszerzać działania, które na bieżąco prowadzimy w tym zakresie. W najbliższym czasie planujemy przeprowadzenie dodatkowych szkoleń dla pedagogów szkolnych, a także debaty i seminaria skierowane dla rodziców. Projektem będzie zajmowała się Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 oraz szkoły włączone do programu - informuje ratusz. - Poza tym program, realizowany już od 2 lat, czyli "Szkoła Otwarta i Tolerancyjna", którego celem jest promowanie postawy tolerancji i otwartości na ludzi bez względu na pochodzenie, rasę, wygląd, poglądy, wyznanie oraz status społeczny i materialny, zostanie wzbogacony o tematy związane z mową nienawiści.
W ramach tych działań odbędzie się również cykl debat, seminariów czy spotkań podkreślających skutki mowy nienawiści i przeciwdziałających temu zjawisku. Ratusz zapowiada, że nie będą to działania jednorazowe.
- Im większa będzie świadomość dzieci i młodzieży czego mogą się spodziewać i jak na takie sytuacje reagować, tym lepiej będą sobie radzić w przyszłości - słyszymy.
Dni wolne 2019 - kiedy wziąć wolne, żeby było ich jak najwięcej?