Stójcie dalej w korkach! Fiasko budowy trasy W-Z w Bydgoszczy

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Zaktualizowano 
Samochodowa masakra na ulicach Kamiennej i Artyleryjskiej prędko nie minie. Najszybciej po budowie drogi S5... Dariusz Bloch
Bydgoszcz - mimo gotowej dokumentacji - nie ma ani złotówki na rozbudowę niezwykle potrzebnej trasy Wschód - Zachód. Poprawka budżetowa nie przeszła w Sejmie.

Jak wygląda jazda ulicą Kamienną i Artyleryjską - nie tylko w godzinach szczytu - wie pewnie każdy kierowca. Ślimacze tempo i korek na korku. - Niestety, przekrój tej trasy jest taki, a nie inny - ona jest do obecnego ruchu zbyt wąska - nie ukrywa Krzysztof Kosiedowski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, przypominając, że w mieście na jeden tysiąc mieszkańców przypada już 600 samochodów. Do tego auta służbowe i pojazdy zarejestrowane w okolicznych gminach.

Niestety, przekrój tej trasy jest taki, a nie inny - ona jest do obecnego ruchu zbyt wąska

Stąd od kilku lat drogowcy prowadzą prace nad modernizacją tego fragmentu układu drogowego. Ma być szerzej, inny układ sygnalizacji, mosty... Ot, trasa Wschód-Zachód.

Ma być, ale nie będzie, bo rząd nie chce dać na inwestycję - będącą także drogą krajową nr 80 - złamanego grosza.

Mosty i wiadukty w Bydgoszczy. Tak je budowano. Zobacz archi...

Dokumentacja już jest

Pomysł miasta był prosty - zrobić tak, jak z przebudową Grunwaldzkiej: część pieniędzy daje państwo, resztę miasto - i prace ruszają.

- Parlamentarzyści, także na moją prośbę, składali różnego rodzaju propozycje, ale posłowie PiS wszystkie te poprawki na etapie tworzenia budżetu odrzucali - krytykował kilka dni temu Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. - Inwestycja mogłaby być realizowana przy pozytywnych decyzjach rządu ze środków krajowych i środków europejskich. Trasa W-Z już praktycznie cała jest przygotowana, zaprojektowana; w tej chwili zdobywamy decyzję środowiskową po to, żeby można ją było realizować. Ale ani widu ani słychu poparcia...

Parlamentarzyści, także na moją prośbę, składali różnego rodzaju propozycje, ale posłowie PiS wszystkie te poprawki na etapie tworzenia budżetu odrzucali

Decyzja z poślizgiem

Fakty są takie, że w latach 2017 - 2018 ZDMiKP przygotował projekty. Te oprócz części drogowej i mostowej rozbudowy trasy Wschód-Zachód objęły również opracowanie wielobranżowe dotyczące rozbudowy całej infrastruktury technicznej związanej z ulicą oraz podziemnej infrastruktury technicznej koniecznej do przebudowy z uwagi na kolizje z rozwiązaniami drogowymi.

Inwestycję zaplanowano ze sporym rozmachem.

- Wariant realizacyjny podlegał ocenie mieszkańców - mówi Krzysztof Kosiedowski. - Obecnie trwa procedura uzyskiwania decyzji środowiskowej, która rozpoczęła się w listopadzie 2018r., przed złożeniem do bydgoskiego oddziału Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska raportu oddziaływania na środowisko.

Ale z decyzją środowiskową nie idzie jak po maśle. 25 lipca tego roku RDOŚ przysłał drogowcom zawiadomienie o przedłużeniu terminu rozpatrzenia sprawy do 26 września.

- Po wydaniu decyzji środowiskowej przez RDOŚ będziemy mogli podjąć prace w zakresie dalszego uszczegóławiania projektu i uzyskania niezbędnych pozwoleń - zapowiada rzecznik ZDMiKP.

Rondo Kujawskie w Bydgoszczy jak po nalocie. Zobacz zdjęcia ...

Głosy bardzo polityczne

Poprawka, mająca zapewnić wsparcie państwa dla budowy trasy, nie przeszła. - Nie mamy żadnych pieniędzy na budowę trasy W-Z w budżecie państwa - przyznaje Kosiedowski. - W związku z tym, przygotowujemy się do aplikacji w nowej perspektywie dofinansowania ze środków unijnych.

Dlaczego rząd nie przyjął poprawki, a bydgoscy posłowie PiS także byli przeciwni?

- Prace nad budżetem należą do najbardziej politycznych, bo decydują o kształcie i rozwoju państwa, nic więc dziwnego, że podczas nich obowiązuje dyscyplina klubowa - nie ukrywa Piotr Król, poseł PiS, członek sejmowej komisji infrastruktury. - Z tego też powodu uważam, że złożenie tej poprawki było zwyczajną decyzją polityczną, bo wnioskodawcy wiedzieli, że ona i tak nie przejdzie. Równie dobrze mogę zapytać, ile za poprzednich rządów naszych poprawek zyskało poparcie. Żadna, nawet moja dotycząca pieniędzy na rekultywację terenów po „Zachemie”.

Równie dobrze mogę zapytać, ile za poprzednich rządów naszych poprawek zyskało poparcie. Żadna, nawet moja dotycząca pieniędzy na rekultywację terenów po „Zachemie”.

Jak wyglądały szczegóły, poseł nie wie. - Przyznam szczerze, że nie pamiętam poprawki dotyczącej dofinansowania dla trasy W-Z, był to jeden z 500 lub 600 wniosków - mówi.

Nie udźwigną ciężaru

Szanse na bliską budową trasy W-Z są nikłe. - Żaden samorząd w naszym kraju nie jest w stanie finansowo udźwignąć takiego ciężaru, związanego z budową infrastruktury drogowej - uważa Krzysztof Kosiedowski. - W związku z tym, na wszystkie tego typu inwestycje z pomocą miasta, które daje wsad finansowy, ubiegamy się o refinansowanie ze wszystkich możliwych źródeł zewnętrznych np. TU oba etapy realizacji, Grunwaldzka, budowa tramwaju w ul. Kujawskiej i wiele innych mniej spektakularnych, jak np. remont torowiska w ulicy Gdańskiej czy Chodkiewicza.

Zdaniem drogowców, jeśli budowa W-Z nie ruszy, najszybszy możliwy termin jej rozładowania z ruchu to moment otwarcia ekspresówki S5.

- Nie bez znaczenia dla realizacji inwestycji są także zmiany w prawie, które uszczuplają dochody samorządu na poziomie około 90 mln zł rocznie - mówi rzecznik ZDMiKP.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 31

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

T
TorTor
20 września, 11:16, Gość:

Bruski to porażka .. Rozkopane całe miasto .. Prace trwają latami a efektów zero. Wybraliście takiego faceta bez pojęcia to macie .. Wasz wybór bydgoszczanie !Dalej męczcie się w korkach

20 września, 16:05, PIS to rzygi:

My meczymy sie w korkach bo PIS nie chce dac nam kasy ktora nam sie nalezy na bydgoska trase W-Z. Oni kradna nasza kase zeby budowac drogi w Bialymstoku czy Rzeszowie.

20 września, 16:13, TorTor:

Haha, to już Toruń was nie okrada, tylko Rzeszów i Białystok? Biedna ta Bydzia, że cały kraj chce ją okraść z pieniędzy, które JEJ SIĘ PO PROSTU NALEŻĄ :)

20 września, 17:05, calbecki to smiec:

dokladnie bo nam sie naleza- pamietaj to wisniaku z Torunia- duzemu nalezy sie wiecej, takze na nasze bydgoskie lotnisko. Szkoda ze torun ma tylko gruntowe lotnisko dla kukuryżnikow.....haha.

Bzdury piszesz jak zawsze. Toruń przynajmniej ma lotnisko, a Bydgoszcz? Wy nie macie lotniska głuptasie, bo nie należy ono do was, nawet nie leży w Bydgoszczy, tylko w Białych Błotach. Niedługo zaś w ogóle może go nie być, bo Toruń nie chce już dopłacać do tego nielota i o dziwo wy również do rzekomo "swojego" lotniska :) Z PLB jest jak z CM UMK, niby leżą w Bydgoszczy, a do niej nie nalezą :) A czasy kiedy wam się wszystko należało dawno już minęły. Na szczęście :)

T
TorTor
20 września, 11:16, Gość:

Bruski to porażka .. Rozkopane całe miasto .. Prace trwają latami a efektów zero. Wybraliście takiego faceta bez pojęcia to macie .. Wasz wybór bydgoszczanie !Dalej męczcie się w korkach

20 września, 13:24, Jan:

Ponownie go wybiorą.Bo Bydgoszcz stoi komuną.

20 września, 14:04, Gość:

Wracać do wsi z uniwerkiem w środku i 2! mostami.

20 września, 15:08, Gość:

I z jednym kodem pocztowym na całe miasto! :-)))))

20 września, 16:21, TorTor:

Po pierwsze, to skąd wiesz, że napisał ten komentarz ktoś z Torunia? Wątpię, aby tak było. Raczej ktoś z Bydgoszczy lub okolicznych gmin, bo 90% mieszkańców Torunia nie ma pojęcia jak nazywa się prezydent miasta nad Brdą. Po drugie, o takim uniwerku i moście jaki ma Toruń, wy bydgoszczanie możecie tylko pomarzyć :) U was wciąż jest poziom powiatowy, u nas wojewódzki. Po trzecie, Toruń ma wiele kodów pocztowych, a dokładnie ponad 30, ale operuje głównie jednym 87-100 dla wygody. Ignorancja jest gorsza od głupoty, co nie zmienia faktu, że wasze słabe uwagi względem Grodu Kopernika wynikają ze zwykłej zawiści, że w Toruniu nie ma takich problemów jak u was :) Ot, taka typowa mentalność bydgoszczan :)

20 września, 17:03, tylko brda:

ot typowa mentalnosc torunian ze maja straszne kompleksy wobec stolicy woj. bydgoskiego czyli metropolitalnej Bydgoszczy gdzie niebawem torun bedzie powiatem ziemskim ze starosta rydzykiem

Kompleksy to ty masz. Stąd tyle twoich wpisów. A prawdziwą stolicą województwa jest Toruń :) Wszyscy o tym wiedzą, nie tylko w regionie, ale i w kraju. Bydgoszcz jest mało znaczącym miastem na mapie Polski. Taka jest prawda, czy ci się ona podoba, czy nie :)

F
Fred

Wstyd a ul Jana Pawła przejeżdżają codziennie tysiące tirów w nocy spać nie można hałas tam jest przekroczony!!! Dlaczego tym się nie zajmujecie!!!!

G
Gość

Największa katastrofą dla Bydgoszczy to Bruski.

M
Maryja

Wolne Miasto Bydgoszcz musi swoje odcierpieć...ale warto. Żaden pislamista nie będzie się tu zachowywał jak szef. Do końca roku tych pislamistycznych śmieci ogarnie Trybunał Konstytucyjny, a wtedy inwestycje ponownie ruszą.

T
TorTor
20 września, 11:16, Gość:

Bruski to porażka .. Rozkopane całe miasto .. Prace trwają latami a efektów zero. Wybraliście takiego faceta bez pojęcia to macie .. Wasz wybór bydgoszczanie !Dalej męczcie się w korkach

20 września, 13:24, Jan:

Ponownie go wybiorą.Bo Bydgoszcz stoi komuną.

20 września, 14:04, Gość:

Wracać do wsi z uniwerkiem w środku i 2! mostami.

20 września, 15:08, Gość:

I z jednym kodem pocztowym na całe miasto! :-)))))

Po pierwsze, to skąd wiesz, że napisał ten komentarz ktoś z Torunia? Wątpię, aby tak było. Raczej ktoś z Bydgoszczy lub okolicznych gmin, bo 90% mieszkańców Torunia nie ma pojęcia jak nazywa się prezydent miasta nad Brdą. Po drugie, o takim uniwerku i moście jaki ma Toruń, wy bydgoszczanie możecie tylko pomarzyć :) U was wciąż jest poziom powiatowy, u nas wojewódzki. Po trzecie, Toruń ma wiele kodów pocztowych, a dokładnie ponad 30, ale operuje głównie jednym 87-100 dla wygody. Ignorancja jest gorsza od głupoty, co nie zmienia faktu, że wasze słabe uwagi względem Grodu Kopernika wynikają ze zwykłej zawiści, że w Toruniu nie ma takich problemów jak u was :) Ot, taka typowa mentalność bydgoszczan :)

T
TorTor
20 września, 11:16, Gość:

Bruski to porażka .. Rozkopane całe miasto .. Prace trwają latami a efektów zero. Wybraliście takiego faceta bez pojęcia to macie .. Wasz wybór bydgoszczanie !Dalej męczcie się w korkach

20 września, 16:05, PIS to rzygi:

My meczymy sie w korkach bo PIS nie chce dac nam kasy ktora nam sie nalezy na bydgoska trase W-Z. Oni kradna nasza kase zeby budowac drogi w Bialymstoku czy Rzeszowie.

Haha, to już Toruń was nie okrada, tylko Rzeszów i Białystok? Biedna ta Bydzia, że cały kraj chce ją okraść z pieniędzy, które JEJ SIĘ PO PROSTU NALEŻĄ :)

q
qw
20 września, 11:16, Gość:

Bruski to porażka .. Rozkopane całe miasto .. Prace trwają latami a efektów zero. Wybraliście takiego faceta bez pojęcia to macie .. Wasz wybór bydgoszczanie !Dalej męczcie się w korkach

20 września, 13:24, Jan:

Ponownie go wybiorą.Bo Bydgoszcz stoi komuną.

20 września, 14:04, Gość:

Wracać do wsi z uniwerkiem w środku i 2! mostami.

20 września, 15:08, Gość:

I z jednym kodem pocztowym na całe miasto! :-)))))

Dlaczego nie głosuje na PiS? Bo PiS daje kase z moich podatków bezrobotnej, roszczeniowej, wielodzietnej katolickiej patologii na wódkę i narkotyki zeby kupić ich głosy na wyborach. PiS kradnie kase jak kuchcinski i rydzyk, zniszczyli telewizje publiczna i zmienili ją w partyjne szambo, ciągle afery jak skok wolomin, podkarpacka, wieżowcowa itd. PiS daje kase z budżetu pedofilskiemu rydzykowemu klerowi aby szerzył faszyzm i nienawiść przeciw Europie, gejom, rasizm i prześladuje kobiety przez brak aborcji i poparcie dla przemocy wobec nich. PiS łamie prawo i konstytucję, niszczy demokrację i niezależne sądy, zwalcza wolne media. Nie wierzę debilom którzy z wypadku smoleńskiego zrobili zamach i cynicznie żerują na śmierci swoich bliskich dla politycznej korzyści.

w
we
20 września, 13:50, Gość:

A może jeszcze poprowadzić dodatkową trasę tramwajową ? Np do Osielska ? A co tam !

20 września, 15:08, Ja:

I jeszcze ze 20 buspasów!!!

Nie głosuję na PIS bo PIS popiera rozwój wschodniej Polski kosztem rozwoju Polski zachodniej czyli np. Bydgoszczy. Dopóki będzie rządził PIS i ich zachłanny na kasę pedofilski kler o S10, bydgoskiej trasie W-Z czy rozbudowie naszego bydgoskiego lotniska możemy zapomnieć. Tak samo o remoncie śluz na Kanale Bydgoskim lub budowie dróg osiedlowych. Jeśli chcesz żeby kasa należna metropolitalnej Bydgoszczy poszła do zacofanego Lublina, Białegostoku, Rzeszowa lub rydzykowego Torunia to głosuj dalej na PIS. Jeśli jednak jesteś bydgoskim patriotą i chcesz żeby kasa z bydgoskich podatków została tu w Bydgoszczy i nie poszła do tych wschodnich, prymitywnych i ciemnych katolickich nor czy na budowę nowych wypasionych plebanii gdzie kler będzie nadal molestował małych chłopców to głosuj na PO lub SLD.

J
Ja
20 września, 13:50, Gość:

A może jeszcze poprowadzić dodatkową trasę tramwajową ? Np do Osielska ? A co tam !

I jeszcze ze 20 buspasów!!!

G
Gość
20 września, 11:16, Gość:

Bruski to porażka .. Rozkopane całe miasto .. Prace trwają latami a efektów zero. Wybraliście takiego faceta bez pojęcia to macie .. Wasz wybór bydgoszczanie !Dalej męczcie się w korkach

20 września, 13:24, Jan:

Ponownie go wybiorą.Bo Bydgoszcz stoi komuną.

20 września, 14:04, Gość:

Wracać do wsi z uniwerkiem w środku i 2! mostami.

I z jednym kodem pocztowym na całe miasto! :-)))))

B
BDG35

13 października będzie okazja, żeby "podziękować" posłom PiS za tę decyzję.

G
Gość
20 września, 11:16, Gość:

Bruski to porażka .. Rozkopane całe miasto .. Prace trwają latami a efektów zero. Wybraliście takiego faceta bez pojęcia to macie .. Wasz wybór bydgoszczanie !Dalej męczcie się w korkach

20 września, 13:24, Jan:

Ponownie go wybiorą.Bo Bydgoszcz stoi komuną.

Wracać do wsi z uniwerkiem w środku i 2! mostami.

G
Gość

Panie król dla chcącego nic trudnego.PO nie dało to my tez nie damy!!! Bachor z piaskownicy - taki poziom pan prezentuje.

G
Gość

A może jeszcze poprowadzić dodatkową trasę tramwajową ? Np do Osielska ? A co tam !

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3