Zobacz wideo: Kalkulator kolejki szczepionkowej Covid-19
Kiedy przypada Środa Popielcowa?
Środa Popielcowa w kalendarzu katolickim jest pierwszym dniem Wielkiego Postu, który ma być czasem pokuty. Okres Wielkiego Postu ma przygotować chrześcijan do zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
W Środę Popielcową katolicy (między 18. a 60. rokiem życia) są zobowiązani do przestrzegania postu ścisłego, czyli ograniczenia liczby posiłków do syta do jednego w ciągu dnia. Tego dnia osoby, które ukończyły 14 lat powinny zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
Popielec jest świętem ruchomym, które co roku przypada na 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą. Środa Popielcowa rozpoczyna 40-dniowy Wielki Post (bez wliczania niedziel) i przypada między 4 lutego a 10 marca. W 2021 roku Środa Popielcowa przypada 17 lutego.
Czy w Popielec trzeba iść do kościoła?
Środa Popielcowa nie jest na liście świąt nakazanych, co oznacza, że tego dnia udział katolików w mszy świętej nie jest obowiązkowy. Popielec nie jest dniem wolnym od pracy.
W Środę Popielcową ma miejsce obrzęd posypania głowy popiołem, które następuje po homilii i zastępuje akt pokuty. Kapłan posypuje głowy wiernych popiołem, wypowiadając następujące słowa: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" lub "Prochem jesteś i w proch się obrócisz".
Wielki Post 2021. Nabożeństwa w kościołach
Podczas Wielkiego Postu w Kościele katolickim w piątki odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Ministranci z krzyżem i świecami wraz z wiernymi przechodzą od stacji do stacji. Jest to symboliczne odtworzenie drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu.
W niedziele Wielkiego Postu odprawiane są Gorzkie żale. Jest to nabożeństwo pasyjne, połączone z wystawieniem Najświętszego sakramentu.
Limit wiernych w kościołach
W kościołach nadal obowiązuje limit dla osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. W świątyniach podczas mszy lub innego obrzędu religijnego może przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni budynku – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.
Przypomnijmy, w związku z pandemią koronawirusa oraz obowiązującymi limitami osób w kościołach, wierni mogą skorzystać z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy. Oznacza to, że nie ma obowiązku bezpośredniego uczestniczenia w mszach świętych w niedziele i święta. Księża zachęcają jednak wiernych do korzystania z transmisji mszy świętych za pośrednictwem telewizji, radia oraz internetu.
