Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spocisz się, nim odsapniesz

Katarzyna Kabacińska
Rzadkie są przypadki, by ktoś miał idealny porządek w tzw. papierach. Częściej podejmujemy pospiesznie działania na ostatnią chwilę. A gromadzenie dokumentów dla ZUS wymaga czasu...

Rzadkie są przypadki, by ktoś miał idealny porządek w tzw. papierach. Częściej podejmujemy pospiesznie działania na ostatnią chwilę. A gromadzenie dokumentów dla ZUS wymaga czasu...

A skoro o czasie mowa, to od terminów zacznijmy wspólną marszrutę, którą przechodzi ubiegający się o emeryturę.

<!** Image 3 align=left alt="Image 206464" >Nie musisz się zwalniać, ale...

- Zaleca się składanie wniosków o emeryturę nie wcześniej, niż miesiąc przed uzyskaniem do niej praw - podkreśla Mirosława Lewandowska, naczelnik Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych bydgoskiego oddziału ZUS, dodając, że w chwili składania dokumentów nie trzeba (jak to było dotąd) zwalniać się z pracy. - Jednak podjęcie wypłaty następuje po rozwiązaniu stosunku pracy, począwszy od miesiąca zgłoszenia wniosku do ZUS w tej sprawie - dowiadujemy się.

Niezbędne dokumenty

Żeby złożyć wniosek w ZUS, trzeba zgromadzić odpowiednie dokumenty. Wprawdzie nasza emerytura może być na starych lub nowych (w oparciu o kapitał początkowy) zasadach, ale to sprowadza się do różnic w naliczaniu świadczenia, więc stosik wymaganych papierów jest taki sam.

<!** reklama>

Zacznijmy od potwierdzenia okresów zatrudnienia. Dokumentują to: pisemne zaświadczenia pracodawcy, świadectwa pracy, legitymacja ubezpieczeniowa (z potwierdzonymi podpisami i pieczątkami, wpisami dat rozpoczęcia i zakończenia pracy, jej czasowego wymiaru i rodzaju) oraz orzeczenie sądu w przypadku zakwestionowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dowodów przedstawionych przez ubiegającego się o emeryturę.

Co świadek wiedzieć powinien

Okresy zatrudnienia mogą też poświadczać dowody pośrednie, takie jak kolejne umowy o pracę, wpisy w dowodzie osobistym (tym starego typu), legitymacje służbowe i związkowe. Jeśli i takich możliwości nie ma, wnioskujemy do ZUS o wzięcie pod uwagę zeznań świadków. Na tej podstawie można m. in. udowodnić okres pracy przymusowej na rzecz hitlerowskich Niemiec czy w ZSRR od 17.09. 1939 r. do 31.12.1956, ale też zatrudnienie w kraju przed 15.11. 1991 r. po ukończeniu 15 lat w wymiarze nie niższym niż pół etatu, po 15.11.1997 r. z powodu powodzi oraz zatrudnienie młodocianych przed 1.01.1975 r.

Gdy zachodzi konieczność sięgnięcia po zeznania świadków wypełniamy druk Rp-9 „Oświadczenie wnioskodawcy w sprawie braku dokumentów” oraz druk Rp-8 „Zeznanie świadka w sprawie emerytalno-rentowej”. Oba formularze dostępne są na stronach internetowych ZUS, można je też pobrać w oddziałach organu emerytalno-rentowego: bydgoskim przy ul. Konopnickiej 18 i toruńskim przy ul. Mickiewicza 10/16 i 33/39.

Podobnie rzecz ma się z podstawowym drukiem Rp-7, w którym fakt zatrudnienia, ale też pobierane w tym czasie wynagrodzenie, potwierdza zakład pracy.

Ratunek w archiwach

Pod warunkiem, że jeszcze istnieje. Przekształcenia własnościowe spowodowały, że ZUS ma własną listę zlikwidowanych zakładów pracy i informację, gdzie szukać pochodzącej z nich dokumentacji oraz że honoruje kopie wydawane przez archiwa. Bydgoskie mieści się przy ul. Dworcowej 65, a toruńskie na placu Rapackiego 4. - O nowsze dokumenty można pytać w tzw. archiwach przejściowych przy urzędach wojewódzkich - podpowiada Mirosława Lewandowska i dla bydgoszczan to adres: Jagiellońska 3, a dla torunian: pl. Teatralny 2.

Kwerenda jest zbyteczna, gdy zlikwidowany zakład pracy ma następcę prawnego, który jest zobowiązany do przechowywania dokumentów czy, jak w przypadku PGR-ów, wiadomo, że przejęła je Agencja Nieruchomości Rolnych. Ale i przy wynagrodzeniach ratunkiem bywa dobrze prowadzona legitymacja ubezpieczeniowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!